Піднятися на біткоінах. У чому суть криптовалютних інвестицій?

 

Максимкіна Марина Олександрівна, КНЕУ,

3 курс, 4 група,  спеціальність 6509

 

 

Все нові рекорди ставить ціна біткоіна. Надзвичайні і легкі прибутки все більше і більше приваблюють український народ. Саме це спонукає до прагнення поповнити ряди криптоінвесторів навіть не розібравшись у що саме вкладати гроші.

На сьогоднішній день ми на порозі прориву — народ зайнявся Blockchain і криптовалютою. Кількість криптобізнесменів в Україні зростає з шаленою швидкістю.

Один досвідчений, успішний в своїй справі інвестор досягнувши високої прибутковості десятиріччями висловив, на мою думку, дуже мудру пораду: «Перед тим, як купити якийсь актив, встаньте перед дзеркалом і скажіть самому собі невеличку промову, на три-п’ять хвилин, про те, що ви купуєте і як саме збираєтеся на цьому заробити». Я згодна з цим висловленням адже воно допомогло багатьом розбагатіти не на одну тисячу доларів.

Позиції щодо представлення сутності Blockchain розбігаються на порожні фрази типу «Це майбутнє!», «Blockchain змінить світ!», «Якщо не Blockchain, то хто ж!», які породжують «експерти у всьому на світі» та на нерозуміння самої сутності Blockchain. А ви б вклали свої гроші в те, природу чого ви і пояснити не можете? Я – ні. На мою думку, не дуже розумно інвестувати у «щось» тільки тому, що ціна на це стрімко зростає.

Першу позицію можна охарактеризувати тим, що люди спираються на «шаблони» типу «якщо більшість так вважає так, то це вірно». Вона є більш ризикованою, вкладені власні кошти можуть, як «згоріти», так і примножитись, тим самим покращивши матеріальний стан даного криптоінвестора. Або навпаки розорити в разі, якщо криптоінвестор вкладе занадто велику суму, яка сильно «вдарить» по його кишені. Спираючись на вище зазначене дану інвестиційну стратегію можна порівняти з грою в рулетку. Невідомо якою стороною везіння повернеться до тебе в цей раз.

Якщо інвестування в криптовалюти є ризикованим, то друга позиція являє собою більш надійну тактику, але не дієву. Тобто, не проінвестувавши криптовалюту ти нічого не втратиш і нічого не отримаєш.

У цій доповіді я хочу охопити:

 • Саму суть криптовалютних інвестицій;
 • Переваги і недоліки інвестування у криптовалюти;
 • Інструменти інвестування на крипторинку;
 • Переказ грошей в криптовалюту;
 • Інвестування в стартап. ICO;

Слід зазначити, що біткойн вважають найбільш стійкою і капіталізованою криптовалютою, яка зросла на 300% за останній рік. З’явилася вона відносно нещодавно, але вже стала справжнім проривом у розробці криптовалют. Більшість людей спочатку відносились хоч і скептично до даної криптовалюти, але в той же час почали з цікавістю стежити за змінами їі курсу з неослабним інтересом.

Саме біткойн вважають унікальним породженням ХХІ століття.

Не так давно курс біткоінів переступив позначку в 5000 доларів за одиницю. Однозначно цей фактор збагатив їх власників на величезні суми.

До важливої характеристики біткоінів можна віднести той факт, що вони вільно переміщаються по всій планеті і їх не можна піддати арешту або конфіскації.

На сьогоднішній день біткоіни можна назвати децентралізованими цифровими грошима, які створюються і працюють у межах Інтернет-мережі.

У жовтні 2008 року на Інтернет-ресурсі за адресою bitcoin.org була опублікована інформація, в якій описувалася сутність криптовалюти під назвою «bitcoin». Автором даного документа був Satoshi Nakamoto, якого до сих пір сприймають не як живу людину, а як колективний псевдонім групи людей. Документ відправили групі передплатників, ця дія стала передумовою початку поступового процесу генерації віртуальних грошей.

Емітентами біткоінів являються звичайні користувачі, які володіють комп’ютерами.

Спочатку процес генерації віртуальних грошей проходив дуже повільно – власники перших «ферм» могли лише здійснювати акти прямої передачі один одному. Але згодом біткоіни стали децентралізованими цифровими грошима, генерація віртуальних грошей значно прискорилась.

Не менш важливою характеристикою біткоінів є максимальна простота використання, тобто анулюються адміністративно-бюрократичні процедури при відкритті рахунку в банку. Безпосередньо створення біткоінів підпорядковується математичним алгоритмом, для чого потрібні солідні обчислювальні потужності.

Біткоін вважається дуже зручною криптовалютою завдяки тому факту, що буквально за пару кліків створюється біткоін-гаманець і можна здійснювати платежі по всьому світу.

Автор цієї криптовалюти створив обмеження щодо можливостей майнінгу. Тобто, максимальний обсяг цифрових грошей, можливий для сукупного видобутку, становить 21 мільйон одиниць. Але він не врахував фактор нескінченного ділення біткоінів на дрібні частки, які отримали назву в честь автора – «Satoshi».

Звучить не реально правда про те, що в 2009 році за 1 долар США пропонувалося від 700 до 1600 біткоінов, а деякі користувачі готові були сплатити близько 10000 одиниць кріптовалюти за кілька піц.

Пройшло лише 8 років, як влітку 2017 року біткоін став торгуватися за ціною в 3000 доларів за одиницю, продемонструвавши різкий стрибок з 900 доларів. Згодом курс впав на 20%, це призвело до інвестиційної паніки на недовгий час.

Незабаром восени курс цифрових грошей побив свій власний рекорд і досяг значення в 5013 доларів за штуку. Рухи трендів на ринку мали хаотичний і гарячковий характер.

Перейдемо до прогнозів аналітиків на 2018 рік.

Думки щодо долі біткоіна розходяться. За турбулентними явищами можна виокремити такі категорії спостерігачів:

 • Песимісти;
 • Оптимісти

Песимісти додержуються думки, що пік цифрових грошей пройшов і треба готуватися до подальшого спаду.

Оптимісти вважають навпаки — курс біткоінів значно зросте.

Деякі експерти прогнозують біткоіну зростання до 7500 доларів в 2018 році .

Ронні Моас, засновник інвестиційної компанії «Standpoint Research», говорить про те, що криптовалюти в 2018 році продовжать демонструвати тенденцію до зростання. Він підкреслив, що біткоін, на відміну від звичайних грошей, які можуть випускатися державами чи в безмежній кількості, за своєю суттю є конечним, а це означає, що йому не загрожують ніякі інфляційні ризики. Ще одним фактором на користь оптимістичних прогнозів він називає те, що у багатьох державах світу біткоіни готові визнати в якості законного платіжного засобу (наприклад, у Німеччині та Японії він є таким вже сьогодні) – а це, безсумнівно, сприятиме зміцненню курсу і росту популярності цифрових грошей. На початку 2018 року можна сміливо очікувати мінімум 5000 доларів за біткоін, а потім і 7500 доларів. До 2020 року котирування можуть зрости до позначки в 15000-20000 американських грошових одиниць;

Оптимістичної точки зору дотримується і Маріуш Тарнопольський (астрофізик з Польщі), який навіть розробив для здійснення прогнозів спеціальну комп’ютерну модель. Його розрахунки стверджують, що на початку 2018 року біткоін впевнено піде вгору;

Аналітики з інвестиційного банку «Goldman Sachs» кажуть, що вартість біткоінів продовжить зростати, проте висловлюються дещо обережніше, вважаючи, що волатильність ринку не дозволить криптовалюті піднятися вище позначки 4000 доларів за одиницю;

На думку гарвардського академіка Денніса Порто, який є інвестором на ринку біткоінів, цифрові гроші продовжать рости в ціні, а в лютому 2021 року вартість криптовалюти досягне 100000 доларів за штуку. На підтвердження своїх слів він навів той факт, що з моменту народження біткоін демонстрував подвоєння ціни кожні 8 місяців;

На думку експерта Франциско Бланша, власникам біткоінів не варто піддаватися надміру позитивним настроям. Даний ринок в більшості країн не є легальним, а цифрову валюту частенько використовують у якості платіжного засобу для незаконних операцій. Несприятливим чинником також є розкол між Bitcoin Core і майнерами, у яких немає єдиного бачення подальшого розвитку подій щодо біткоінів. Не варто забувати і про спекулянтів, що провокують ажіотажний попит, який змінюється періодами все більш глибокої просадки крипторинку. За словами Бланша, результатом стане те, що в 2018 році біткоіни будуть торгуватися за ціною до 1500 доларів;

Спеціаліст з фінансових ринків Кріс Берниске вважає, що криптовалютный ринок сьогодні є «бульбашкою», який незабаром повинен лопнути, що спричинить різкий обвал курсу біткоіна. За прогнозами експерта, в 2018 році ціна біткоіна може втратити до 75% від поточного показника, а власники великих запасів цифрових грошей ризикують втратити більшу частину інвестицій.

Кріс Берниске стверджує, що валютний «міхур» лопне, знецінивши біткоін. [1]

На сайті Мінфіну зазначено:

Рада фінансової стабільності — яка чарівна життєстверджуюча назва, скроєна з представників НБУ, Мінфіну та ДКЦПФР, на швидку руку обговоривши тему blockchain і криптовалют, дійшла висновку, що вони «становлять важливу конкурентну перевагу України» і тепер головне — «… не упустити момент, коли Україна може і повинна стати світовим лідером». Ні більше, ні менше — світовим лідером. Надихнувши України «запрягати» в сторону вселенського криптолідерства, самі учасники Ради, як водиться, не чекаючи результатів, розпіарили «громаддя планів» і велич майбутніх досягнень в соцмережах. Ось тільки, коли мова йде про інвестиції, то в цивілізованому світі публічно проявлений ентузіазм і оптимізм наділених владою чиновників, як правило, сприймається маленькими інвесторами, як недвозначна рекомендація «Купувати!». [2]

Один з найвпливовіших інвесторів планети Уоррен Баффет поповнив список знаменитостей, які останнім часом змагаються один з одним в критиці криптовалюти.

За словами 87-річного мільярдера, біткоін — це «справжня бульбашка». Таку заяву Баффет зробив у ході недавньої традиційної зустрічі зі студентами в Омасі, Небраска, де відповідав на запитання присутніх, повідомляє Forklog.

В ході бесіди мова зайшла і про біткоіни. І значне зростання ціни і капіталізації першої криптовалюти мільярдера, судячи з усього, не вражають.

«Неможливо оцінити біткоін, тому що він не є активом, який виконує цінність», — сказав Баффет.

Також він додав, що передбачити, як високо може піднятися ціна біткоіна неможливо, оскільки «це в своєму роді справжня бульбашка».

Не дивно, що Уоррен Баффет також виявився скептично налаштований по відношенню до так званих первинних пропозицій монет (ICO).

«Людей охоплює ажіотаж від великих рухів цін, і Уолл-стріт до цього пристосовується», — сказав він, додавши, що все це закінчиться погано. [3]

Слід зауважити, на сьогоднішній день альтернативні інвестиції, на відміну від класичних, дають можливість заробити більше 1000% на рік.

Банківські депозити до яких мають доступ більшість приватних інвесторів не покривають реальної інфляції. До цього явища додається фінансова криза, нестабільна політична та економічна обстановка як на світовій арені, так і всередині країни.

Розглянемо інший варіант – вкладання грошей в нерухомість та цінні папери. З однієї сторони цей спосіб досить виграшний, але для того щоб отримувати реальну вигоду потрібно володіти відповідними знаннями та навичками. Або передавати гроші в довічне управління, що є не дуже зручним способом. Коли людина вкладає свої гроші в нерухомість та цінні папери і не володіє необхідними для цього знаннями та навичками, вона автоматично передає гроші в довічне управління і не володіє правом на операційний контроль та не впливає на інвестиційні рішення. На мою думку це не дуже зручний варіант оскільки у вкладника обмежуються його можливості.

На сьогоднішній час придбати біткоіни дуже легко. Якщо раніше потрібно було завантажувати та встановлювати на свій ПК спеціалізовані програми, то зараз достатньо скористатися онлайн-сервісом або купити біткоіни на криптобіржі. Увійшли в дію альтернативні інструменти, які є доступними широкому колу населення при наявності інтернету. До даних інструментів відносяться – інструменти, які використовуються на криптовалютном ринку. Загалом існує декілька варіантів точок входу на ринок: можна купити криптовалюту токен, а можна і біткоін. Слід зауважити, не всі токени можна купити за фіатну валюту, але практично всі вони торгуються через біткоіни.

Основою приватного інвестування на крипторинку є біткоін. Друге місце за популярністю займає етеріум (інакше – ефіріум; сленг – «ефір»), добовий оборот торгів по яких становить рівень біткоіна.

Для приватного інвестора можна виділити кілька можливих інструментів інвестування на крипторинку:

 1. Інвестування фіатних (фідуціарних) грошей в криптовалюту;
 2. Інвестування в стартапи;
 3. Трейдинг на криптобіржі;
 4. Криптовалютні інвестиційні фонди. [4]

Щодо переказу грошей в криптовалюти можна сказати, що цей вид переказу не вимагає багато уваги та часу для вивчення ринку і є найпростішим інструментом серед наявних інструментів у сьогоденні. Його можна порівняти зі звичайною купівлею іноземної валюти за гривні з метою уникнути інфляції та зберегти купівельну спроможність. Зростання того ж біткоіна по відношенню до долара США за даними Coinmarketcap склав з січня 2016 року на даний момент близько 665%, з $432,28 до $2 896,87. Етеріум за даний період часу виріс з $ 0,94 до $ 363,88, трохи менше ніж в 400 разів.

Якщо порівнювати з нинішнім показником перший курс біткоіна (BTC) до долара США, встановлений New Liberty Standard 5 жовтня 2009 року, дорівнював 1 309,03 BTC за 1 USD. Тобто 1 BTC можна було купити за 0,0007 USD, що дає зростання більш ніж в 4 090 000 разів.

Саме таким чином існує інвестиційний ефект володіння криптовалютою.

Постає питання: «Чи справді інвестиції в криптовалюти настільки вигідні? І які ризики очікують на «фермерів майбутнього»?»

За даниими «COIN NEWS» перевагами інвестицій у біткоін є наступні пункти:

 1. Біткоін демонструє стабільне, в річних масштабах, зростання ціни, і є підстави вважати, що цей тренд збережеться.
 2. Довіра спільноти до біткоіна більша, ніж до будь-якої іншої криптовалюти, що до певної міри гарантує біткоіну захист не тільки від краху, а й від тривалого і сильного зниження ціни;
 3. Успішне вирішення проблеми масштабування біткоіна, якщо його вдасться домогтися, також відкриє ціні «цифрового золота» шлях вгору;
 4. Біткоін володіє набагато більшою ліквідністю в порівнянні з будь-якою іншою криптовалютою; для пересічного користувача це означає, що у нього завжди буде великий вибір можливостей купити або продати біткоіни, аж до можливості купити біткоін в біткоін-терміналі. Технічне і програмне забезпечення для здійснення операцій з біткоіном також досить поширене; наприклад, виробники Trezor, KeepKey і Ledger пропонують для зберігання біткоіна хороший асортимент апаратних гаманців.
 5. Біткоін поки що вільний від того тиску і надлишкового контролю, які все більше отруюють життя власникам фіатних грошей.

До мінусів та ризиків інвестування у бікоін можна віднести:

 1. Проблема масштабування біткоін-мережі поки що не вирішена. Тим часом, пропускна здатність мережі давно викликає тривогу, а зростання комісій робить невигідними дрібні транзакції (наприклад, пов’язані з роздрібною торгівлею, чи отриманого в біткоін -кранах), та і транзакції з пристойною комісією все частіше “застряють” в мережі.
 2. Проблема надмірного державного регулювання, а в деяких країнах, і явної заборонної політики, для біткоіна сьогодні цілком актуальна. Зайвий контроль, в даному випадку, є зворотною стороною його легалізації.
 3. Різке зростання курсу біткоіна останнім часом (від $1000 до $1300 за січень-квітень 2017 року і від $1300 до $1700 за останні два тижні) породжує побоювання в тому, що курс може “обвалитися” і навіть повернутися на колишні позиції; втім, у біткоіна були і є серйозні передумови для зростання, тому зовсім необов’язково розглядати це зростання як “бульбашку”. [5]

Інвестування в стартап. ICO

Кілька років тому люди дізналися про краудфандінг – можливості вкласти гроші в якийсь перспективний проект на ранніх стадіях. Зараз краудфандінг переживає своє «друге народження» з елементами нової децентралізованої економіки – ICO (initial coin offering). Він перестав бути просто економічним способом купити корисний гаджет, і переродився в приватне венчурне інвестування з відповідними ризиками та можливостями.

Трохи більше року тому венчурним інвестуванням займалися банки, інвестиційні фонди, бізнес-ангели, які вкладають від десятків тисяч до мільйонів доларів США. Зараз воно доступно будь-якій людині з практично необмеженим мінімальним порогом вкладення. В результаті інвестор отримує криптовалюту, випущену стартапом, яка торгується на криптобіржі та росте пропорційно успіхам бізнес-проекту.

Як і у венчурному інвестуванні є ризик втратити повністю всі накопичення, так само, як і можливість заробити на успішних проектах. До останніх, зокрема, відноситься британська блокчейн-платформа Stratis, яка розробляє блокчейн-проекти на основі своєї платформи для різних сфер бізнесу. Компанія запустила ICO 22 серпня 2016 року, вартість випущеного ними токена на ICO склала $ 0,006. Зараз вони торгуються на ринку по $ 9,080. Інвестори отримали дохід в розмірі 135 325%. [4]

До вищенаведеного можна зробити такі висновки:

 1. Основою приватного інвестування на крипторинку є біткоін.
 2. Біткоін за своєю суттю є конечним, а це означає, що йому не загрожують ніякі інфляційні ризики.
 3. У багатьох державах світу біткоіни готові визнати в якості законного платіжного засобу (наприклад, у Німеччині та Японії він є таким вже сьогодні) – а це, безсумнівно, сприятиме зміцненню курсу і росту популярності цифрових грошей.
 4. До того ж є підстави вважати, що волатильність буде знижуватися в майбутньому, якщо біткоін увійде в більш стабільну фазу свого розвитку.
 5. Якщо фінансова та політична нестабільність призведе до того, що в окремих країнах, або в світі в цілому, фіатні валюти стануть занадто ненадійними для зберігання накопичень, в той час як біткоін залишиться надійним засобом заощадження грошей, то той, хто купить біткоін сьогодні, безумовно, виявиться “на коні”.
 6. Проблема масштабування біткоін-мережі поки що не вирішена. Якщо оновлення протоколу так і не відбудеться, це буде означати збільшення проблем завантаженості мережі і ослаблення позицій біткоіна як платіжного інструменту.

Список використаних джерел:

 1. http://2018.pp.ua/novini-2018/2508-prognoz-bitkoina-na-2018-rk-kurs-dolara-rublya.html
 2. https://minfin.com.ua/ua/2017/09/05/29838173/
 3. https://minfin.com.ua/ua/2017/10/29/30653283/
 4. https://busines.in.ua/pidnyatysya-na-bitkoinah-u-chomu-sut-kryptovalyutnyh-investytsij/
 5. http://coinews.io/ua/category/3-bitkoin/article/480-preimushhestva-i-nedostatki-investicij-v-kriptovaljutu
Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.