Categories
ЕСЕ: ЕМБ-503

Чи варто відкривати свій бізнес одному або знайти партнерів? Як знайти партнерів для свого бізнесу – умови партнерства

Янович Марина, ЕМБ -503, КНЕУ

Вступ. В кожної людини рано чи пізно появляються думки про створення власного бізнесу, оскільки при відкритті власної справи людина прагне до незалежності і свободи. І хто ж все-таки наважується відкривати власну фірму, то замислюється  над іншими важливими питаннями, які перед ним постають – напрямок майбутнього бізнесу, суми початкових інвестицій, необхідність знайти партнерів по бізнесу. Тому я вважаю, цю тему досить актуальною на сьогоднішній день і важливою для початківців створення власної справи.

Знаходження партнерів по бізнесу – один з найскладніших і причини його виникнення можуть бути різні. Тому метою даного есе – зрозуміти для себе чи варто відкривати бізнес одному, чи все-таки знайти однодумців-партнерів і вияснити на яких умовах з ними співпрацювати.

Основна частина. Отже, не будемо зволікати і перейдемо до суті есе. Почнемо з того, що основним недоліком є  власний капітал – основна причина організації бізнесу через партнерство. Почати власний бізнес, маючи кілька сотень доларів в кишені, в сучасному світі неможливо. Навіть для організації малого бізнесу потрібні чималі фінансові вкладення. Банківські кредити дуже дорогі. В таких умовах бізнесмену потрібний інвестиційний партнер.

Організація спільного бізнесу необхідна і в разі, якщо ви розширюєте сферу діяльності і входите на незнайомий вам сегмент ринку.

Якщо ви не готові пробивати дорогу до успіху поодинці, оскільки це дуже важко і необхідні чималі фінансові ресурси, а також можливі непередбачувані ризики,  хочете мати можливість розділити з кимось ризики і відповідальність, вам необхідний власний невеличкий колектив – тобто партнер. Він зможе допомогти разом подолати труднощі і невдачі, особливо при організації бізнесу.

У разі, якщо у вас є достатній стартовий капітал, ви довіряєте тільки собі, не слухайте нічиїх порад і готові самотужки переносити труднощі і позбавлення, партнерство в цьому випадку ні до чого. Якщо хоча б один з перерахованих вище факторів відсутній, партнерський бізнес краще, ніж самостійний.

Якщо розглядати суто з теоретичної точки зору, ведення партнерського бізнесу має більше переваг, ніж самостійне ведення бізнесу, особливо на перших порах. Ви зможете заощадити на персоналі. Один з партнерів може вирішувати ділові проблеми, інший в цей час організовує поставку товарів і обладнання, обдзвонювати потенційних клієнтів і постачальників.

Таким чином, можна  зекономити витрати на заробітну плату, хоча ви не отримуєте оплати за витрачену працю і кошти.

Якщо коло партнерів досить широке, легше буде знайти потрібних людей. Для організації великого бізнесу потрібні зв’язки, це не дрібні подачки податкової, пожежної або СЕС. Навряд чи при організації бізнесу ви зможете обійтися без хабарів.

Але головний плюс ведення партнерського бізнесу – синтез знань при колективній діяльності. Кожен окремо отримав би найгірший результат, ніж спільні зусилля, тобто так званий ефект синергії. Не маючи достатнього досвіду одній людині складно передбачити всі нюанси, ризики організації бізнесу, тоді як спільне обговорення проблем, допоможе виробити вірне стратегічне рішення. Більший ефект вийде, якщо ви з компаньйоном люди різного складу, з різними підходами до вирішення проблем, правда при такому варіанті можливі конфліктні ситуації.

Самостійне ведення бізнесу особливо підходить індивідуалістам. Вам не доведеться діяти за згодою партнера, завдяки своїй наполегливості і цілеспрямованості можна добитися великих успіхів, не дивлячись на брак знань і досвіду. Отриманий прибуток не доведеться ділити з компаньйоном і одноосібно вирішувати, яким чином він буде розподілений. Вкласти прибуток в розвиток бізнесу або витратите на себе – ваше особисте рішення і ваші справи. Ви самостійно приймаєте всі рішення, без згоди партнерів, підбираєте персонал фірми, який відповідає тільки вашим вимогам.

Якщо ви вирішили, що без партнерства вам не обійтися, підійдіть з усією відповідальністю до підбору. Від ваших спільних дій залежить ваше майбутнє, вам доведеться кілька років працювати пліч-о-пліч. Ця людина або люди повинні ідеально підходити саме вам.

В першу чергу, компаньйон повинен відповідати вам як особистість. Без взаємодовіри і поваги важко побудувати успішний спільний бізнес. Недовіра, підозрілість один до одного приведуть до стресу, що негативно позначиться не тільки на бізнесі, але і відіб’ється на вашому здоров’ї не кращим чином.

З партнером по бізнесу у вас повинні бути спільні цінності. Якщо ведення бізнесу для вас засіб самовираження, самоціль, а не тільки спосіб заробітку, то в кінці-кінців ви посваритеся зі своїм партнером, якщо в нього тільки одна мета – одержання прибутку будь-якою ціною. Розподіл отриманого доходу призведе до конфлікту і подальшого поділу бізнесу.

Ви повинні організувати команду, виключити чистий індивідуалізм. Егоїзм і відстоювання виключно особистих інтересів приведуть до збитків спільного бізнесу, якщо один з партнерів почне провертати особисті справи в таємниці від інших.

Партнерство з близьким другом або родичем? Це далеко не завжди хороша ідея. Ведення спільного бізнесу з близькою людиною – теж ризик,  ви ризикуєте посваритися через ділових незгоди. Важко критикувати рідного брата, сестру за помилки, ви не зможете об’єктивно оцінити їх діяльність, в результаті, страждають і відносини, і бізнес. Краще дружити з партнером, ніж вести спільний бізнес з близькою людиною. Складно змішувати ділові та особисті стосунки.

Найчастіше перші розбіжності з’являються між партнерами при появі перших вільних коштів і їх розподіл. На початкових етапах організації бізнесу зазвичай розбіжностей немає і панує повне взаєморозуміння.

Хто б не став вашим партнером, не забудьте оформити партнерську угоду. Вона повинно містити обов’язки кожного з партнерів. Цим ви обмежите один одного від вторгнення в свою зону відповідальності. Фінансами повинен займатися найнадійніший і авторитетний член команди.

Необхідно заздалегідь розписати частку кожного партнера в розподілі прибутку, це допоможе уникнути багатьох конфліктів у майбутньому. Таким чином ви зможете передбачити цивілізовані шляхи при виході одного з партнерів з бізнесу, уникнути судових витрат. Розмір часток може бути не однаковий і враховувати різні параметри: суму початкових вкладень, рівень відповідальності, виконувані обов’язки.

Партнерська угода має містити стратегію розвитку бізнесу на найближчі п’ять років. Розробляється вона спільно всіма партнерами і повинна бути схвалена всією командою. Всі угоди, досягнуті партнерами, повинні бути юридично оформлені.

Такі відносини завжди мають свої позитивні і негативні сторони. І потрібно бути готовим при укладанні партнерства до певних особливостей нового соратника по бізнесу.

Переваги бізнес-партнерства:

  • підтримка партнера: фінансова, консультаційна, організаційна та найголовніше емоційна.
  • поділ відповідальності – в цьому випадку обов’язки діляться порівну;
  • можливість розмежування сфер діяльності і контролю;
  • швидке реагування на проблеми з декількох сторін і багатогранне бачення проблеми;
  • зниження ризиків у бізнесі за рахунок більш великих знань і умінь кожного партнера і т. д.

Вигідні в партнерському бізнесі, очевидні і в міру процвітання бізнесу тільки збільшуються.

Недоліки бізнес-партнерства:

  • розподіл доходу в залежності від ролі і внеску кожного учасника в спільну справу;
  • необхідність в умінні пристосуватися до особистості партнера, з огляду на індивідуальні особливості характеру;
  • в разі припинення партнерських відносин настане поділ спільного бізнесу, а це може привести до значного збитку компанії.

Розглянемо умови роботи з партнерами:

Доброчесність – одна з важливих якостей, для обох партнерів. Але коли все йде добре, є стабільний і великий дохід, починаються розбіжності між партнерами. А це завжди супроводжується особистою неприязню і поділу власного бізнесу. До того ж цілком можливо, що на початку ділових відносин один з партнерів міг упустити документальне підтвердження своїх прав на бізнес і прибуток, що ще більше погіршить справу.

Ідеальним варіантом у партнерських відносинах буде вважатися створення юридичної особи, наприклад: ТОВ, яке забезпечить рівноправний розподіл майна і бізнесу в майбутньому, якщо будуть проблеми. Товариство з обмеженою відповідальністю дозволяє документально підтверджено розділити майно компаньйонів, при виході одного зі складу учасників.

У тому випадку, якщо партнери не готові реєструвати юридичну особу, необхідно просто обом учасникам бізнесу зареєструватися як ІП, але варто не забувати, що в цьому випадку організації бізнесу, відповідальність людини буде дорівнювати всьому його майну.

Якщо ж і це не підходить, то можна скласти угоду між фізичними особами з усіма важливими нюансами і запевнити його у нотаріуса.

Для перестрахування, обов’язково вказати в ньому: Яку суму грошей кожен з них вносить у спільну справу, і які умови сприятимуть розподілу прибутку від бізнесу, а так само, на що може розраховувати партнер при виході зі справи. Це в нагоді і в разі реєстрації обох компаньйонів як ВП.

Крім усього вищесказаного потрібно застрахувати і власні грошові вклади і договори позики. Так само можливе створення договору про надання різних послуг, що може стати гарантом виплат за працю партнера.

На закінчення хотілося б відзначити, що бізнес-партнерство – явище широко поширене в бізнесі, і при грамотному підході і вчасно складених юридичних документах може зіграти вам на руку, так як має дуже багато плюсів. Але найважливіше – це прагнення обох ділових партнерів довести загальну справу до успіху, взаєморозуміння, виручка  і колективна робота.

Висновок. Отже, вибір способу ведення бізнесу – поодинці або з партнерами індивідуальне рішення кожного бізнесмена. Цей крок повинен бути продуманий, зважені всі позитивні і негативні сторони такого рішення, адже ви визначаєте свою долю як мінімум на кілька років, як максимум – на все життя. Не бійтеся закріплювати свої партнерські відносини офіційним договором, навіть якщо ви вважаєте свого партнера ідеальним кандидатом. Юридичною угодою – не прояв недовіри, а бажання отримати гарантії справедливого взаємовигідного партнерства на благо спільної справи.

 

 

Share