Коронавірус/Covid-19: надзвичайна ситуація чи надзвичайний стан

 Наумова Елизавета, Міщук Дарина, МЕ-110i, КНЕУ

2020 рік почався з поганих новин. У життя всього світу увірвалась нова проблема. Covid-19 -гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи і шлунково-кишкового тракту.

За короткий час вірус швидко охопив світ. Статистика шокує: у цілому від коронавірусу в світі померли більше 6500 осіб. Тих, хто одужав, в десятки разів більше – понад 77 000. інфікованих – майже 170 000 з 157 країн. Такі дані на 9 ранку понеділка, 16 березня.

Найбільше хворих у Китаї – майже 81 000. Але там пік хвороби пройшов. Серед країн з наймасштабнішим кількістю хворих також Іран – майже 14 000 хворих і більше 700 жертв, Південна Корея – там більше 8000 хворих і 75 померлих. До країн, де більше тисячі інфікованих, відносяться, зокрема, Німеччина, Франція, США, Швейцарія, Великобританія, Норвегія, Нідерланди та Швеція.


З початку спалаху корона вірусної інфекції в світі коронавірусом захворіли понад 245,7 тисячі людей. Найбільше інфікованих все ще спостерігають на території материкового Китаю, особливо в епіцентрі спалаху інфекції провінції Хубей. Там підтвердили захворювання більш ніж 80,9 тисяч осіб. Також в країні зафіксували 3 248 летальних випадків. Найгірша у світі ситуація за межами материкового Китаю зараз в Італії, де зафіксували рекордну смертність. Там від коронавірусу загинуло вже 3 405 людей, а загалом підхопили інфекцію 41 тисяча осіб.
В Україні зареєстрували перший випадок одужання після інфікування коронавірусом. Про це у зверненні повідомив президент Володимир Зеленський. За його словами, вилікуваним виявився житель Чернівців, який показав негативний результат після повторного лабораторного аналізу. Станом на 26 березня в Україні зафіксовано156 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 5 – летальні. При цьому в МОЗ констатували перші випадки інфікування коронавірусом всередині країни. Ранок п’ятниці мешканці багатьох українських міст провели у вже традиційних чергах на громадський транспорт або ж всередині його переповнених салонів, що зараз заборонено. Так, у Києві на багатьох зупинках з’явилися силовики для контролю дотримання обмежень, що, втім, не врятувало один із тролейбусів, в якому було розбито скляні двері. У Харкові ранок також було неспокійним – розгнівані пасажири блокували рух електротранспорту, там також постраждав трамвай. За останньою інформацією правоохоронців, з початку карантину поліцейські склали 405 адмінпротоколів і почали 6 кримінальних проваджень за порушення його правил. Введений в Україні карантин до 3 квітня через пандемії коронавірусної інфекції може бути продовжений. На це буде впливати епідеміологічна ситуація в нашій державі, а також в країнах ЄС.
З Польщі вночі поїздами на спецрейс сьогодні повернулися більше 1 тисячі 150 осіб. Всім пасажирам виміряли температуру. Сьогодні в Україну з Польщі повернуться ще 3 тисячі осіб, а на завтра заплановано поїзд з Литви та Латвії

Влада нашої країни вжила заходи, щоб попередити розповсюдження Covid-19. Введено карантин. Перш за все, дитячі садки, школи та інщі навчальні заклади були закриті. Діти вчаться дистанційно. Пізніше було вирішено:

  • всі розважальні, фітнес і СПА центри припиняють роботу з 00:00 17 березня;
  • ресторани і кафе працюють виключно в режимі доставки;
  • ж / д, авіа та автобусні перевезення по країні забороняються з 00:00 18 березня;
  • метро зупиняє роботу з 17 березня;
  • в Чернівецькій і Житомирській областях вводиться режим НС;
  • кожен пенсіонер, який отримує менше 5 тис. гривень, отримає доплату в розмірі 1 тис. гривень.

МОЗ опоблікував законопроект #3219, про запобігання поширенню короновірусу, який передбачає:

• адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення режиму обсервації, за умисне зараження коронавірус

• можливість піти у відпустку або дистанційну роботу на час карантину

• надбавки медперсоналу, який бере участь в ліквідації епідемії

• звільнення від ПДВ на час карантину ввезення ліків, медичного обладнання

У Києві готуються запровадити режим надзвичайної ситуації через коронавірус, так як у Київській міській державній адміністрації ухвалили рішення про введення надзвичайної ситуації в Києві через коронавірус. Але не треба плутати надзвичайну ситуацію та надзвичайний стан.

Надзвичайна ситуація: обстановка на окремій території чи суб’єкті господарювання на ній або водному об’єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об’єкті, провадження на ній господарської діяльності”.

Надзвичайний стан визначається як особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства і передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування відповідно до цього Закону повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень

Головна відмінність надзвичайного стану від надзвичайної ситуації в тому, що під час надзвичайного стану функції управління всіма державними органами, всіма підприємствами переходять до відповідних органів. Окрім того, під час запровадження надзвичайного стану є обмеження прав людини. Під час надзвичайної ситуацій таких обмежень немає

Отже, зважаючи на те, як коронавірус охопив нашу країну та знищує цілий світ, можемо дійти до висновку, що в цей час, наша країна, і не тільки, повинна докласти всі зусилля, щоб подолати вірусну пневмонію. Скасування Євро-2020, Євробачення 2020, закриття кордонів- все це, щоб запобігти зараження короновірусом. Адже він став не тільки епідеміологічною небезпекою, а глобальною світовою проблемою, яка сказується на економіці кожної країни. Пандемія коронавірусу, який викликає захворювання COVID-19, сповільнить зростання економіки України майже вдвічі. Ціна на чорне золото стрімко впала, а з нею з’явилися побоювання, що й інші сировинні товари подешевшають. Для української економіки епідемія загрожує падінням обсягів експорту, виражених у валюті, так як через падіння цін у країну заходитиме менше валюти. Близько 9 трильйонів доларів втратили світові біржі протягом дев’яти днів після того, як у США з‘явилася паніка спричинена короновірусом, європейські фондові індекси впали на 3-3,6%. Тому, для коронавірусу не має значення ваш соціальний статус, кількість грошей на рахунку або професія. Головне, щоб ми слідкували закону про запобігання поширення короновірусу.

Кабінет міністрів запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України та продовжив карантин до 24 квітня. Причини запровадження такого режиму, порядок організації заходів із подолання самої ситуації та її наслідків, особливості правових відносин у державі на визначений час, повноваження органів влади та права громадян у надзвичайній ситуації визначаються Кодексом цивільного захисту України.

Кабінет міністрів запровадив надзвичайну ситуацію, щоб посилити координацію дій центральної та місцевої влади, а також служб, залучених до протидії поширенню коронавірусу. Для цього закон передбачає такі повноваження для органів влади та залучених служб:

– Призначення відповідального за ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації, який може самостійно приймати рішення про евакуацію, зупинення діяльності підприємств, залучати до проведення рятувальних операцій транспорт із зони надзвичайної ситуації і громадян (за їх згодою). Він також може приймати будь-які інші рішення, необхідні для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації і забезпечення безпеки людей.

– Посилення охорони громадського порядку і важливих об’єктів.

– Перевірка документів у громадян.

– Встановлення особливого режиму в’їзду та виїзду, обмеження пересування по території надзвичайного стану. Допускається огляд транспорту та обмеження його руху.

– Заборона страйків для служб залучених до ліквідації надзвичайної ситуації.

– Евакуація людей з місць небезпечних для проживання, установка карантину та інших обов’язкових протиепідемічних заходів, введення особливого порядку розподілу їжі і продуктів першої необхідності.

– Організація роботи з локалізації та ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, здійснюється життєзабезпечення постраждалих і захист населення.

– Аварійно-рятувальні служби отримують право безперешкодного доступу на територію підприємств, а також можуть впроваджувати тимчасову заборону або обмеження руху транспорту і пішоходів поблизу та в межах зони надзвичайної ситуації.

Режим надзвичайної ситуації визначає обов’язки для громадян:

– дотримуватись правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;

– до прибуття аварійно-рятувальних підрозділів вживати заходів для рятування населення і майна;

– дотримуватися режимів захисту.

У надзвичайній ситуації служби цивільного захисту мають перейти на посилений режим роботи. Єдина державна система цивільного захисту України – це сукупність органів управління, сил і засобів центральних і місцевих органів виконавчої влади, а також підприємств, установ і організацій, які забезпечують державну політику в сфері цивільного захисту. Серед таких: служба зв’язку та оповіщення; охорони громадського порядку; протипожежна; медична; інженерна; комунально-технічна; технічна; транспортна; енергопостачання; санітарної обробки; продовольчого постачання; матеріально-технічного постачання; служба сховищ та укриттів.

Щоб запобігти зараження covid-19, ми повинні не тільки чітко слідувати рекомендаціям медиків, а також самим уникати контакту з іншими людьми. По-перше, при зустрічі можно обійтися словесним обміном, без рукопотискань або обіймів. По-друге, не виходити на вулицю, лише тоді, коли є важлива потреба. І звісно, допомагайте один одному, адже короновірус особливо небезпечний для людей похилого віку, запропонуйте їм допомогу, наприклад, сходіть за продуктами, щоб мінімалізувати для них небезпеку.

Coronavirus and the State of Emergency: Restrictions and Safeguards for Citizens Rights in the Special Period

Share

One thought on “Коронавірус/Covid-19: надзвичайна ситуація чи надзвичайний стан”

Leave a Reply

Your email address will not be published.