Криптовалюта. Libra. Право.

Микита Іванов, ФББ-201, КНЕУ

Презентація

Актуальність теми полягає у швидкій діджиталізації і євроінтеграції України. Розвиток електронних грошей і криптовалют (електронних активів) значно опереджає правову базу. Тому тема моєї доповіді – вдосконалення правового регулювання електронних активів і криптовалют, аналіз і внесення власних пропозицій щодо інтерпретування феномену Libra.

Виклад основного матеріалу

Libra – це стейблкоін, по суті швидка, надійна і централізована. Libra не буде прив’язана до певної валюти – це буде пулл з валют, акцій, цінних паперів… тощо. Тобто, є певне цінове підкріплення одиниці валюти, яке формується завдяки партнерам (про це детальніше далі), а це й значить Стейблкоін – графік такого актива буде показувати стабільність. Зроблено це для більшої стабілізації і зменшення волатильності, що б ця була валюта виконувала основні функції сучасних грошей.

Здавалось би, Марк Цукерберг випускає свою криптовалюту, і всі починають створювати ажіотаж, що неодмінно призведе до підвищення попиту на Libra і високу ціну за одиницю. На думку «експертів з криптовалют» Libra зможе замінити Біткоін. Але я спробую аргументувати свою думку про те, що ажіотаж нічого не вартий.

По-перше: Libra виходить у світ тільки з наступного року, тому на мою думку, завчасне інформування суспільства про створення нової криптомонети – це ніщо інше, як піар хід, спрямований на випередження Телеграму і його майбутньої криптовалюти (TON), яка схожа з Libra за потенціалом, але різниться за принципами.

По-друге: Libra і ажіотаж навколо не зможе значно вплинути на крипторинок в цілому, бо Використовуючи Libra, люди навіть не зрозуміють що використовують криптовалюту. Чому я так впевнений?

Основна властивість Libra – надання можливостей використовувати банківських переказів або інших операцій для тих людей, які не можуть мати банківський рахунок з об’єктивних причин. Мається на увазі країни, де не розвинений банківський сектор. Тобто обмінюючи валюту на Libra, ми зможемо купувати каву, платити в Метрополітені, тощо…

Як висновок, можна зробити аналогію Фейсбуку з банком. Рада з 27 (а зараз 21) компанії вносять плату у розмірі 10мл (яка і буде підкріплювати Лібру) і стають валідаторами. Вони зможуть отримувати відсотки від комісії транзакцій. Тому по суті ніякої Децентралізації не має. Libra – як будь-який сучасний банк. Ти вносиш гроші на рахунок і отримуєш цифри на електронному рахунку, які ти зможеш передати будь кому іншому. Відмінність полягає у масштабах використання валюти. Саме тому Libra не може вважатися криптовалютою, а тому я пропоную дати визанчення: Libra – корпоративна фінансова одиниця для фейсбуку і його партнерів, стейблкоін що підтримується пуллом з різних фінансових активів для зменшення волатильності.

У лібри є також власний крипторахунок – Kalibra. Наявна авторизація і можливість відміняти платежі через шахрайство. Ніякої приватності і анонімності, особливо на фоні нещодавніх скандалів з розкриттям персональної інформації користувачів.

Але все ж таки, на мою думку, Libra зможе здійснити незначний вплив на крипто маркет. Якщо за лібру можливо буде купити Біткоін, більше людей зможуть його використовувати, а значить буде більше попиту на крипто валюту.

Влада Європи вважає, що Фейсбук може створити тіньовий банк. Американська влада попросила призупинити розробку нової криптовалюти до оцінки конгреса і регуляторів. Представники Фейсбуку відповідли, що готові до діалогу з будь-ким.

Заступник голови правління ПУМБ з роздрібного бізнесу Себастіан Рубай також зазначив НВ Бізнес, що цифрова валюта «справжня terra incognita з точки зору правової бази», податкового обліку і валютного контролю. «Якщо ці моменти будуть врегульовані на законодавчому рівні, банки почнуть розглядати криптовалюта вже не як модний тренд, а як інструмент для роботи. Це буде ще одна валюта і, відповідно, ще один спосіб здійснювати транзакції (як у випадку з євро і доларами). Основне питання – коли », – сказав банкір.

Юристи стверджують, що відразу після запуску Libra ймовірно не буде можливості купити її за гривню, хоча саме таку модель заявили її творці – буде використовуватися локальна валюта. «Але це лише спосіб поширення. Вона не буде офіційною валютою жодної з держав, принаймні, найближчим часом, – стверджує керівник практики IT юрфірми Aequo Микита Полатайко. – Libra навіть не прив’язана до валюти жодної з країн, а тому вона не підпадає під визначення електронних грошей (Статтею 15 ЗУ “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” в Україні визначено поняття “електронні гроші” – одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими особами. – Ред). Як і у випадку з біткоіни, право України поки не містить терміна, яким можна однозначно визначити Libra ».

Однак, на відміну від біткоіни і багатьох інших криптовалюта, у Libra є цілком конкретний емітент і його зобов’язання організувати обмін Libra на звичні нам гроші. Ми можемо цього вимагати від асоціації (Libra Association – Ред.), А значить найближче, з правової точки зору, визначення – право вимоги. Подібним чином багато років себе позиціонували Webmoney.

Висновки

Поки в Податковий кодекс не внесли зміни щодо віртуальних активів, при кожному обміні Libra на звичну валюту (гривню, долар), у українських платників податків виникає зобов’язання перед бюджетом країни. Теж саме, при обміні Libra на товари або послуги. Мова про 19,5% для фізичних осіб. Українські юрособи, швидше за все, будуть уникати операцій з Libra, так як їх можуть визнати об’єктом ПДВ. Все говорить про те, що країна потребує прийняття закону про віртуальні активи і їх оподаткування. Пропоную внесення відповідного закону на розгляд у Верховну Раду.

Згідно з сьогоднішнім законодавством України купити Libra не заборонено, як і обміняти її на товари або послуги. Однак, Libra не можна вважати ні одним з об’єктів, оборот яких регулює НБУ, тобто регулятор тут не буде залучений, тому швидше за все з’явиться новий ринок – посередники для обміну та конвертації. Наприклад, платники єдиного податку не зможуть взяти Libra в оплату безпосередньо. Їм доведеться скористатися послугами фінансових компаній, які візьмуть Libra, а підприємцю вже відправлять гривню або іншу звичну валюту.

Криптовалюта и право

Share