“Економічні чинники розвитку стартапів”

Мельник Володимир Вадимович, 

КНЕУ

 

Вступ

Мабуть, стартапи – це одне з наймодніших явищ в Інтернеті сьогодні. Практично щодня в Мережі з’являється новина про те, як був запущений якийсь новий стартап або про те, як якась велика компанія поглинула перспективне починання, заплативши за нього колосальну суму.

Ситуацію, що склалася, можна охарактеризувати не інакше, як «золота лихоманка 21-го століття» – аналогій більш, ніж достатньо. Все більше і більше людей, вражених досягненнями інших стартапів, прагнуть організувати свій, в розрахунку прославитися й розбагатіти.

Полиці книжкових магазинів пропонують на вибір багатющий набір літератури, про те, як правильно заснувати стартап і як зробити його прибутковим. В Інтернеті можна знайти сотні статей на цю тему. Але так само, як і у випадку з «класичною» золотою лихоманкою, розбагатіти вдається далеко не всім.

Не так давно ринок цінних паперів переживав історичні підйоми, технічні компанії перебували в центрі загальної уваги, а ринки капіталу роздавали гроші направо і наліво, доводячи розміри середньомісячних витрат стартап-проектів до немислимих обсягів. Простіше кажучи, почалася справжня золота лихоманка. Зрозуміло, звідусіль тут же здалися інвестори, які бажають урвати свій шматок пирога в загальному веселощі.

Сьогодні всі ми бачимо, до чого це призвело.

Ледве ринки відновилися після катастрофи 2001 року, як потоки інвестицій знову попрямували в ризикові галузі та стартапи. Склалася ситуація, при якій будь-яка більш-менш адекватна команда з “непоганий” ідеєю могла бути впевнена в тому, що хто-небудь неодмінно вкладеться в їх проект. Сьогодні, звичайно, світ вже не сходить з розуму так, як це було в 2000 році, але загальне божевілля нікуди не поділося.

В результаті світ прийшов до до кризи 2008 года.. Всі знають, чим він закінчився.

Його наслідки ми відчуваємо досі. На щастя, масова істерія, нарешті, почала сходити нанівець, первинне розміщення акцій стартапів зменшилася (та й самі стартапи, люблячі купатися в променях загальної уваги, стали все менше і менше заявляти про себе). Волатильність на активних ринках породила невизначеність.

Поєднання всіх цих факторів може привести нас до так званого “технічного бульбашці”, який, тим не менш, навіть в гіршому своєму прояві навряд чи прийме масштаби 2001 або 2008 років. Замість цього відбувається підвищення толерантності ринку в високо-ризикових інвестицій, що з’явилося з минулого досвіду подібних ситуацій. Незважаючи на це, багато хто бачить в тренді сигнали до чергової катастрофи. Але не обов’язково прислухатися до песимістів. Все може скластися і так, що те, що відбувається піде сфері високих технологій і венчурного капіталу тільки на користь.

Жадібність і страх

Щоб розібратися в тому, що відбувається, необхідно звернути увагу на дві сили, які надають найбільший вплив на приплив і відплив інвестицій, а значить, і на зміну кількості грошей, які можуть дозволити собі витратити стартапи для досягнення своїх цілей. Ці сили – жадібність і страх.

У сприятливі періоди, коли макроекономічна волатильність і невизначеність знаходяться на низькому рівні, ейфорія стрімко захоплює уми, і все більше багатіїв вкладають свої гроші в ризикові активи. При такому економічному кліматі інвестори готові вкладати все більше грошей; на сто відсотків впевнених в обгрунтованості своїх дій. В результаті підприємцям стає простіше залучити фінансування до свого проекту, а значить, і збільшити витрати.

Власне, чому б і ні? Якщо гроші дешевшають, а їх вкладення в стартап обіцяє величезні прибутки, чому б не ризикнути? Такий хід думок мало чим відрізняється від приватних інвесторів, які розподіляють кошти в періоди низьких процентних ставок і стабільного економічного зростання таким же чином. Коли капітал дешевшає, а можливості ринку зростають, буде логічним зайняти більшу суму і вкласти її в галузь з величезною потенційною прибутком (не варто забувати, що мова йде про вкладення грошей в стоять проекти, а не в перші-ліпші).

У разі, якщо часи здаються вже не такими хорошими (період 2001-2008 рр.), А нестабільність і волатильність зростають, економічний клімат стає вже не таким привабливим. Ринок капіталу стає більш консервативним, а то і зовсім застигає, що природним чином підвищує вартість придбання капіталу. Ризикові інвестори стають вибагливі і обережні, що миттєво ускладнює життя стартап-проектів.

Для стартапів з меншими економічними можливостями, модель зростання яких спирається, перш за все, на необхідність витрачати великі кошти в короткі терміни для залучення уваги, атмосфера страху, що панує на ринку капіталу, може стати смертельною.

Отже, що ж все це означає?

У світі фінансів явище припливів і відливів, поєднане зі збільшенням і зменшенням ризиків, часто тягне за собою розвиток стадної поведінки.

І на сьогоднішній день з’являється все більше ознак того, венчурний капітал і технічні компанії починають переходити від жадібності до страху (або від збільшення ризиків до зменшення). Наслідки видно вже зараз: все менше стартапів публічно заявляють про себе. І “гастролюють” ризикові капітали, такі як хедж-фонди, підживлюють ризикове фінансування стартапів за сприятливих ринкових умов, нарешті, сходять нанівець.

Крім того, деякі макроекономічні чинники, що створюють невизначеність ринку, теж чимало охолоджують запал ризикових інвесторів. В їх число входять:

  • Уповільнення зростання китайської економіки, що негативно позначається на світовому ринку капіталу і створює побоювання виникнення високої волатильності.
  • Процентні ставки так і залишаються низькими. Це, як не дивно, викликає побоювання можливого їх підвищення в майбутньому.
  • Ціни на сировину падають, і ринок цінних паперів через це, зрозуміло, теж страждає.

Все це створює атмосферу зниження апетиту інвесторів до інвестицій, гарантії повернення яких не ясні. У короткостроковій перспективі це може призвести до загибелі багатьох стартапів з убогими економічними моделями, суть яких полягає в викачування грошей з інвесторів під прикриттям загальної ейфорії. У свою чергу, для гідних стартапів це може створити великі труднощі на шляху придбання стартового капіталу.

Але не для всіх склався нині тренд – погана новина.

Для детально опрацьованих стартапів, готових як до хорошим, так і до суворих часів, навряд чи щось сильно зміниться. Зосередження і дисципліна можуть захистити бізнес від наслідків припливів і відливів на біржі. Якщо ринки капіталу все ж остаточно стануть на шлях зниження ризиків, такі стартапи без зусиль зможуть пристосуватися до ситуації обстановці.

Наприклад, грамотно поданий і “здоровий” у всіх сенсах стартап може просто скоротити частку інвестицій в розробці продукції і працювати ретельніше, щоб таким чином збільшити прибуток. Адже, як не крути, прибутковість має властивість позбавляти компанію від необхідності залучення позикового капіталу.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.