ПРОГРАМА ЄС «КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ (COSME) 2014-2020 РР»

Науменко О.О.

група ЕМБ-503, КНЕУ

 

Ще в травні минулого року Україна приєдналася до програми Європейського Союзу, яка передбачає допомогу для підприємців. Це масштабний проект, з мільярдним фінансуванням, але про нього українському бізнесу майже нічого не відомо.

На жаль, до сих пір COSME не могла запрацювати на повну, так як парламент не ратифікував її. Однак 22 лютого народні обранці в числі 226 народних депутатів офіційно схвалили угоду.

Україна стала восьмою країною поза Євросоюзом, яка приєдналася до COSME, а крім нас сюди входять Чорногорія, Македонія, Молдова, Туреччина, Албанія, Сербія і Вірменія.

Доступна для України Робоча програма на 2017-й рік складається із 22 підпрограм, які класифіковано за трьома напрямками:

  • полегшення виходу на зовнішні ринки;
  • поліпшення умов для конкурентоспроможності;
  • формування культури ведення бізнесу.

У відповідних розділах Робочої програми міститься перелік із детальним описом підпрограм, їх цілями та завданнями, що фінансуються коштом COSME, а також очікуваними результатами, виділеним бюджетом та строками подачі проектів.

Що може дати українському бізнесу COSME

Консультації: Згідно з планом, в 2017-м ЄС має намір виділити 62 млн євро для роботи і розширення Європейської мережі підприємств (ENN), а також організацій, які виступають її контактними пунктами в різних країнах. Бізнес отримує можливість зареєструватися в базі компаній ENN і щодня бачити інформацію про потенційних партнерів. А в ENN зареєстровано понад 2,5 млн компаній. Вхідні в ENN організації, в свою чергу, будуть безкоштовно консультувати підприємців за законодавством ЄС, регуляторної політики на ринках, доступу до фінансування, захисту інтелектуальних прав, і навіть в деяких випадках допомагати шукати інвесторів для виведення на ринки нових технологічних продуктів. Поки в Україні 10 організацій, які входять в ENN.

Бізнес по-обміну: Українські підприємці також зможуть взяти участь в програмі Erasmus, на фінансування якої в 2017-м Євросоюз має намір витратити 8,68 млн євро. Бізнесмени-щасливчики, які тільки відкрили своє підприємство, зможуть з обміну потрапити в успішну компанію і повчитися там, як правильно вести свою справу. Програма також передбачає підтримку досліджень і розробок компаній-учасниць Erasmus.

Навчання: Чималу увагу в рамках COSME в поточному році ЄС має намір приділити навчанню підприємців. На тренінги, інкубатори і допомогу у виході на нові ринки для малих і середніх легких промисловців передбачено 800 тис. Євро, а для креативного бізнесу, зокрема дизайн-компаній, – ще 2,6 млн євро. На коучинг жінок-підприємниць в рамках програми в поточному році готові витратити 1,4 млн євро, а на розробку нових програм навчання і підходів до підвищення кваліфікації промисловців, виробників одягу, туристичних і оборонних компаній – 4 млн євро. Крім того, для МСБ в поточному році будуть аналізувати сучасні технології і ефект від застосування мобільних і хмарних технологій, використання соціальних мереж, аналізу більший даних. На це ЄС виділив ще 1,8 млн євро.

Всього в 2017-м Євросоюз профінансує програми COSME, до яких Україна має доступ, на 117 млн ​​євро. Ще 223 млн євро виділено на покращення умов доступу МСБ до фінансів, до яких у нас поки доступу немає.

Для того, щоб взяти участь у будь-якому конкурсі в рамках проекту COSME, необхідно здійснити такі покрокові дії:

  1. Зайдіть на сайт та оберіть потрібний вам конкурс. Інформація постійно оновлюється, тому просимо слідкувати за оголошеннями на сайті.
  2. Переконайтесь у тому, що кінцевий строк подачі заявки ще не настав та ваша організація відповідає критеріям конкурсу.
  3. Уважно прочитайте опис та умови конкурсу та завантажте для заповнення форми, які мають знаходитися нижче під описом конкурсу. Подача проектної пропозиції здійснюється лише онлайн.
  4. Якщо у вас виникнуть запитання з приводу заповнення форм, ви можете звернутися за консультацією до контактного центру EEN.

Звертаємо вашу увагу на те, що заповнення форм для будь-якого конкурсу в рамках COSME має бути виключно англійською мовою.

Оцінка та оголошення результатів конкурсів здійснюється Єврокомісією.

 

ВИКОРИСТАНІ МАТЕРІАЛИ:

  1. http://ec.europa.eu/easme/en/cosme
  2. http://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=8dc8c0b0-4e27-409c-b90e-f076ab2a27d8&title=ProgramiPidtrimkiPidprimtsiv
  3. https://delo.ua/ukraine/milliardnaja-podderzhka-ot-es-chto-biznes-poluchit-ot-cosme-ika328426/?utm_source=push&utm_medium=notification&utm_content=24%2F02%2F2017&utm_campaign=push%2F&supdated_new=1489584959 .
Share

One thought on “ПРОГРАМА ЄС «КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ (COSME) 2014-2020 РР»”

Comments are closed.