ФОП і ПДВ: фізичні особи – підприємці і податок на додану вартість.

Фізичні особи підприємці (юридичні особи) як платники єдиного податку (далі – ЄП) можуть бути платниками податку на додану вартість (далі – ПДВ) за умови: 1) добровільної реєстрації платником ПДВ; 2) обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

Згідно з пп. 1, 2 п. 180.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платником ПДВ може бути особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність і приймає рішення щодо добровільної реєстрації платником ПДВ, а також особа, яка підлягає реєстрації платником ПДВ.

Визначення особи для цілей ПДВ наведено в пп. 14.1.139 ПКУ. Це, зокрема, юридична або фізична особа, яка є: 1) платником ЄП за ставкою, що передбачає сплату ПДВ; 2) платником ЄП за ставкою, що передбачає включення ПДВ до складу ЄП, і добровільно переходить на сплату ЄП за ставкою зі сплатою ПДВ.

Єдинники третьої групи, які сплачують ЄП за ставкою 5%, не можуть бути платниками ПДВ. Тобто єдинники третьої групи можуть зареєструватися платниками ПДВ тільки добровільно.

Таким чином, якщо фізична особа – підприємець (юридична особа) перебуває в 3-й групі і не порушує умов перебування в цій групі вона стає платником ПДВ виключно добровільно і може отримувати 5 млн грн. річного доходу не сплачуючи ПДВ.

Разом з тим, розвиток бізнесу ФОПа може викликати необхідність співпраці з юридичними особами – платниками ПДВ.

Особливість співпраці ФОП – неплатника ПДВ і юридичної особи – платника ПДВ полягає у тому, що право на нарахування податкових зобов’язань і складання податкових накладних має лише особа, зареєстрована як платник податку. Таким чином ФОП як особа, яка не зареєстрована платником ПДВ, здійснює надання послуг без нарахування податкових зобов’язань. При цьому юридична особа, якій ФОП надає послуги, не визначає податкове зобов’язання за придбаними послугами, не складає податкову накладну та не формує податковий кредит (втрачає право на податковий кредит).

Іншими словами, відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Share