Інвестування в стартапи: теорія і практика

 

Щитініна К.О., КНЕУ, 

І група ІІ курсу, спеціальності «Фінанси, банківська 
справа та страхування»

Investing in startups: theory and practice

 

Останнім часом слово стартап стало дуже популярним. Дане поняття надзвичайно ємнісне та обширне. Тема стартапів набуває дедалі більшої актуальності в Україні. Для нашої держави це порівняно нове поняття, але вже зараз українці все частіше виходять на глобальний ринок інноваційних технологій з успішними проектами. Отже, для початку розберемося, що таке startup. Важливо підмітити, що у законодавстві України термін «стартап» відсутній. Тому використаємо класичне визначення стартапа, дане американським підприємцем Стівеном Бланком ( одного з найвідоміших методологів стартапів, успішного підприємця і новатора, творця концепції розвитку споживачів і автора профільної книги «Посібник для власника стартапу» (The Startup Owner’s Manual)): Стартап – це тимчасова структура, призначена для пошуку і реалізації масштабної бізнес-моделі.

Більш простими словами можна визначити стартап як новий комерційний проект, який створюється з метою отримання прибутку від бізнесу після його успішного розвитку.

Термін «Startup» з англійської перекладається як «початок процесу», його «старт». Однак не всякий відкрився комерційний проект можна назвати стартапом. Під це визначення потрапляє лише невелика частина, що розвиваються з нуля бізнес-проектів.

Заначимо, що відмінною рисою стартапу є новизна бізнес-моделі. Головною ж його особливістю вважається наявність здібності такої бізнес-моделі стати масштабованою, а саме – бути повтореною і розширеною. Останнє твердження засноване на думці Стіва Бланка.

На сьогоднішній день основна ніша творців стартапів представлена молодими людьми у віковій категорії від 25 до 30 років, які мають оригінальним поглядом на організацію підприємства і можливістю реалізації креативних ідей, спрямованих на принесення прибутку.

Специфічна особливість стартап-компанії полягає в хронічній нестачі фінансів, відсутності надійної матеріальної бази і хиткому положенні компанії на великому ринку. Всупереч розхожій думці, стартап – це не зменшена копія великого підприємства, оскільки класичне розуміння бізнесу не має на увазі наявність інноваційних технологій.

Для активного розвитку будь-якого стартап-проекту необхідні фінансові вкладення. Розмір матеріальних потреб збільшується прямо пропорційно зростанню компанії. На першому етапі впровадження ідеї може знадобиться кілька тисяч доларів, а в процесі розвитку сума зросте до мільйонів.

Пошук джерела фінансування є першочерговим завданням при створенні стартапу, оскільки саме від наявності матеріальної підтримки залежить подальша розробка проекту. В даний час для пошуку потенційних інвесторів молоді стартаперів вдаються до «Networking». Під цим поняттям маються на увазі профілюючі конференції та заходи, спрямовані на вивчення перспективних проектів. Участь може взяти будь-яка компанія, яка відчуває потенціал в своєму стартап-проект.

У подібних галузевих конференціях і форумах, крім стартаперів, беруть участь також інвестори. Вони уважно дивляться презентації, пропоновані учасниками, висловлюють свою думку про переваги і недоліки проекту, а також укладають угоди з майбутніми партнерами.

Деякі стартапери знаходили своїх інвесторів за допомогою публікації проекту на різних сайтах. Крім того, в мережі існують біржі стартап-компаній, а також цілий ряд організацій, які займаються фінансуванням подібних проектів. Можна звернутися до них безпосередньо.

Джерелом доходу інвесторів нових проектів є різниця між первинними вкладеннями в компанію і тим, що вона згодом буде приносити. Іноді цей дохід формується за рахунок частки в прибутку, але частіше інвестування відбувається у вигляді придбання частини компанії, вартість якої на початковому етапі невисока, з метою її подальшого продажу.

При цьому інвестування в стартапи істотно залежить від стадії, на якій вони знаходяться. Основними складовими (які можуть поділятися на окремі допоміжні етапи) життєвого циклу нового проекту є:

 • Початкова (посівна, seed), яка починається попередньої формулюванням ідеї стартапера і закінчується створенням прототипу. Цю стадію зазвичай називають «долиною смерті», оскільки вона не передбачає отримання прибутку, а ризик того, що стартап не перейде на наступний етап виконання, дуже великий. Охочих вкласти гроші на цій стадії найменше.
 • Розвиток (growth), в яку входить створення працюючих прототипів і версій, їх запуск і залучення споживачів. Ризики вкладень на даній стадії істотно зменшуються в міру її виконання.
 • Вихід (exit), на якому компанія виходить з категорії стартапу, починає випускати акції та стає учасником фондового ринку. Охочих вкласти тут буде дуже багато, однак рентабельність таких інвестицій буде набагато менше, ніж на двох попередніх стадіях. З іншого боку і ризик втратити гроші тут буде набагато менше.

Як показує досвід, виживають на стадії «посіву» в середньому 3% нових ідей, але при цьому інвестиції в стартапи на даній стадії – це унікальна можливість отримати частку в майбутньому успішному бізнесі при дуже низьких початкових сумах, які потрібно вкласти.

Однак реалії сьогодення дня такі, що інвестиції в стартапи в Україні на «посівному» етапі найчастіше відбуваються за рахунок грантів та державних фондів, а бізнес-ангели і венчурні фонди воліють починати інвестувати гроші вже на стадії розвитку.

Інвестування нових проектів можна умовно розділити на дві базові категорії:

 1. Відкладене до стабільності. Цей тип інвестицій являє собою класичний вклад грошей з необхідністю майбутньої віддачі. Між інвесторами і розробниками укладається договір, що включає наступну інформацію: визначення стадії проекту, до якої буде здійснюватися фінансування. Натомість інвестор отримує певну частку прибутку з подальшого розвитку проекту. Можна провести аналогію з покупкою акцій перспективної компанії, яка вже має конкретний продукт і переконливі прогнози.
 2. Віялове фінансування. Особливість цього типу інвестування коштів полягає в тому, що розробники мають можливість отримати гроші на ранніх стадіях розвитку проекту. У деяких випадках для фінансування досить чіткою ідеї стартапу. Інвестори співпрацюють лише з тими стартап-компаніями, які мають потенціал окупити інвестиції не в 2 і навіть не 3 рази, а десятки разів.

Які ж існують способи інвестування в стартап?

Вкладення через краудфандингові платформи. Віддачею в цьому випадку можуть бути відсотки з доходів (роялті), повернення інвестицій з відсотками (народне кредитування), частка компанії (акціонерний краудінвестінг). такий вид інвестування грошей в стартапи зручний для початківців, тому що є можливість підтримати відразу кілька ідей невеликими сумами, щоб набратися досвіду. Але у таких проектів висока ймовірність зовсім не відбутися, до того ж в Україні дуже розпливчасте законодавство, яке описує такі відносини. Тому гарантії можна отримати тільки за участю в акціонерному капіталі підприємства.

Бізнес-ангел. Ця модель передбачає регулярне вкладення коштів за частку або знижку на придбання акцій в наступному етапі. Зазвичай мова йде про 50-300 тисяч доларів, причому підтримуватися може і стартап без бюджету на прототип продукту. Це підвищує ризики, тому досвідчені ангели фінансують кілька проектів з метою диверсифікації. До того ж потрібно добре знання про обраній ніші, щоб мати можливість грамотної оцінки проекту. Бізнес-ангелами називають неформальних приватних інвесторів для бізнесу, готових вкласти особисті кошти в свіжі і навіть ризиковані підприємницькі кампанії. Як правило, вони не вимагають, на відміну від банків, надання будь-якої застави. Подібні інвестори отримали прізвисько бізнес ангели (business angel), оскільки крім них ніхто зазвичай не вкладає власні гроші в ризиковані проекти, рятуючи тим самим підприємців і їх проекти, які знаходяться в скрутному фінансовому становищі.

Клуби. В цьому випадку клуб шукає проект по заявці, просячи за це комісію, інвестор може контролювати весь процес і економити свій час. Варіант зручний для спільного вкладення грошей, початківець інвестор може взяти участь в перспективному проекті за невелику суму. Ризик в можливості несумлінності клубу, який буде намагатися збільшити число угод за рахунок зниження вимог до проектів.

Передача коштів венчурному фонду. Від інвестора потрібно тільки справно платити комісію, всім іншим займаються фахівці. Мінусом є погане розвиток цього типу інвестування, підприємств, які показали кілька циклів успішних вкладень, у нас практично немає. Часто і самі фонди ставлять серйозні умови для новачків, поріг зазвичай становить близько 500 тисяч доларів. Власний венчурний фонд. При наявності 10 мільйонів доларів, можливості утримання команди і оренди офісу можливе створення свого фонду. Їх цікавлять зазвичай більш підготовлені проекти, причому лише третина з них може принести віддачу. Ризики тут вище за все, але і прибуток при успішності інвестицій в стартапи буде великий. Складнощів на цьому шляху чимало все через ту ж нерозвиненість цього напрямку в нашій країні.

Досить поширеним способом вважається спільне інвестування з пайовими і іншими інвестиційними фондами, що спеціалізуються на вкладеннях в подібні проекти. Ще одним поширеним способом, є участь в «пулах», члени яких вкладають кошти тільки з однією метою – викуп перспективних стартапів. Вважається, що колективна відповідальність істотно згладжує можливі ризики і врівноважує можливий прибуток.

Потрібно звернути увагу, що вкладники – члени пулів, як правило, здійснюють інвестування в стартапи не тільки шляхом вкладення матеріальних, а й нематеріальних активів. Звісно, при таких вкладеннях, інвестори претендують на великий відсоток від прибутку компанії.

Окремо варто звернути увагу на вкладення в інтернет-стартапи. Об’єктом такого вкладення стане не сама компанія, а веб-ресурс. Тому перед прийняттям рішення важливо переконатись в схемі монетизації онлайн-проекту. Бувалі інвестори в один голос твердять – якщо об’єктом інвестування став ресурс в інтернеті, то здійснення інвестицій допустимо тільки, коли його ідея вже реалізована, є працюючий аналог або прототип. Збільшення суми вкладення рекомендується тільки по мірі розвитку сайту та впевненості в його рентабельності.

Важливим фактором у цьому варіанті інвестування вважається особистий контакт керівника проекту і інвестора, спрямований на спільний розгляд бізнес-плану, залучення експертів, розробку стратегій тощо. Важливість такої взаємодії полягає в прозорості та інформативності відносин сторін, можливості відкритого обговорення бюджетних та інших моментів. У чомусь цей процес схожий з інвестиціями в людський капітал. Погодьтеся, адже часто пошук інвестора для стартапу здійснюють і шахраї.

Що цікаво, сьогодні практикується співпраця зі стартаперами, серед вже працюючих проектів і компаній. Вони також зацікавлені у взаєминах з ними, виходячи з того, що за допомогою таких ідейних осіб, можна ввести в своє виробництво нові технології, вивести на ринки нові продукти і що важливо – принести разом з собою прибуткові інвестиції.

Незважаючи на всі плюси, ризики «прогоріти» з подібними проектами досить високі. Розглянемо основні фактори ризиків, які будуть супроводжувати потенційних інвесторів:

 • Статистика стверджує, що 70-80% стартапів або не рентабельні, або відверто збиткові;
 • Потенційні інвестори, в 20-40% випадків мають справу з шахраями, зникаючими після отримання коштів на розвиток;
 • У початківців-стартаперів відсутній практичний досвід ведення підприємництва, що призводить до збитків;
 • Близько 60% вдалих проектів розпадаються через внутрішні конфлікти.

Чи варто інвестувати в стартап?

Особливістю фінансової підтримки нових ідей є дуже велика ступінь невизначеності її подальшого розвитку. Тому при прийнятті рішення інвестування стартапу слід визначити такі критерії:

 • сума, яку ви готові вкласти і якою готові ризикнути з урахуванням їх повної втрати;
 • очікуваний термін окупності;
 • ступінь участі в управлінні стартапом.

Як правило, до сьогоднішнього часу більшість успішних стартапів відносяться до ІТ-проектів, які характеризуються відносно невеликими фінансовими вкладеннями і коротким часом виходу на завершальну стадію. При цьому найбільш перспективним вважається розвиток інноваційних технологій, які вимагають як вищого рівня вкладень, так і більшої компетентності команди інвесторів, включно із залученням технічних експертів з даного питання.

Як же Ви можете інвестувати в стартапи?

Погляньте на ваші фінанси і те, куди Ви їх вкладаєте. У вас, напевно, є фінансові та нефінансові цілі згідно з якими ви дієте. Тепер подумайте, чи не знайдеться у Вашій кишені того шматка, який міг би бути витрачений на фінансування інновацій. Потенційна прибутковість подібних інвестицій величезна, але і ризики дуже великі і я ні в якому разі не закликаю вас нести всі ваші заощадження в свіжі проекти – це верх нерозсудливості. Але якщо венчурна інвестиція «вистрілить», то прибутковість може перевищити дохід за всю вашу професійну кар’єру бухгалтера або менеджера середньої ланки. Мінімізує ризики і поділ наявної скарбнички. В даний час є кілька способів, як можна розмістити інвестиції в стартапи:

 • Інвестування через біржі стартапів і це прямі інвестиції.
 • Особисті зв’язки і відносини з підприємцями і засновниками молодих підприємств.
 • Відвідування профільних заходів (конференцій, виставок і т.д.), де новатори виставляють свої ідеї.

Найпопулярніший варіант вкладення – біржі, через які проходять інвестиції в стартапи і в початковий бізнес. Багато в чому це пов’язано із зручністю і простотою подібних інвестицій, де крім інвестора та об’єкта та інвестицій є ще третя сторона у вигляді біржі, яка стежить за тим, щоб всі учасники вели себе порядно і чесно. Наприклад, більшість стартап-бірж принципово не працюють з форекс-проектами, довірчим управлінням, ПАММ-рахунками та іншими сумнівними стартапами.

Які ж юридичні способи захисту інвестицій? Багато інвесторів зазнають збитків саме через розвиток шахрайства в даній сфері. У той же час юристи стверджують, що в нашій країні немає чітко сформованої законодавчої бази, що регулює такі взаємини. Саме тому вони радять дотримуватися стандартної схеми, що використовується при інвестуванні – оформлення договорів. Найбільш стандартними з них вважається:

Інвестиційний договір дозволяє детально прописати ті цілі, на які здійснюються капіталовкладення, закріпити основні параметри і орієнтири стартаперів. У ньому можна встановити і закріпити якусь схему звітності перед інвестором, позначити кінцевий результат і терміни його досягнення, прописати обов’язки сторін тощо.

Договір позики куди простіший попереднього варіанту, в ньому прописується лише загальна спрямованість отриманих коштів, процентна ставка, і можливі моделі дій, при настанні різного роду обставин і форс-мажорів.

Договір товариства стане ідеальним варіантом для колективного інвестування на рівних правах усіх інвесторів. Подібним способом фіксуються порядки користування майном загального підприємства, способи комунікації серед інвесторів і учасників товариства, порядок розірвання договору, виплат компенсацій тощо.

Безумовно, в деяких аспектах, інвестування в стартапи дуже близьке до капіталовкладень в лотерею. Однак якщо з розумом використовувати досвід вітчизняних і західних успішних інвесторів, їх моделі та підходи, то шансів зірвати «куш» буде куди більше.

Отже, як ви інвестуєте має важливе значення і є важливою частиною успіху. Ви ж не хочете витрачати роки в пошуках цікавих інвестиційних можливостей без будь-яких фактичних інвестицій. Скрізь, де можливо, ви хочете оптимізувати процес і витрати, з тим, щоб зробити сам процес ефективним. Стартап біржі дозволяють інвесторам відвідувати ексклюзивні заходи та знаходити цікаві стартапи. Найбільше креативних ідей на сьогодні пропонує сфера ІТ (розробка програмного забезпечення, надання технологічних послуг та інше). Досить багато цікавих бізнес-ідей в сфері обслуговування.

Один з найпоширеніших рад в інвестиційному світі в Інтернеті сьогодні інтенсивно диверсифікувати. Це зрозуміло, враховуючи нестійкий характер стартапів, а також рідкісні історії успіху а-ля Facebook. Тільки вдумайтеся в США щорічно з’являється близько 600 000 нових малих підприємств. У більшості випадків венчурні компанії виявляють, що одна виграшна інвестиція значно переважує прибутковість всіх інших інвестицій.

Чи вдасться вам розгледіти майбутній Facebook або Instagram? Насправді це дуже непросте завдання. Але якщо вам вдасться це зробити, то нагорода буде щедрою. Інвестиції в стартапи мають велике майбутнє і хороший потенціал у нас в країні, а якщо вам не буде вистачати вітчизняних новаторів, то в умовах світу без кордонів ви зможете стати власником частки в зарубіжному бізнесі.

Список використаної літератури

 1. Бред Фелд, Джейсон Мендельсон « Залучення інвестицій в стартап»
 2. Стівен Бланк «Посібник для власника стартапу»
 3. Шкабуренко Сергій «Що таке стартап і хто такі стартапери?» – [Електронний ресурс]-Режим доступу: http://isif-life.ru/web/chto-takoe-startap-i-kto-takie-startapery.html
 4. Грег Макадам «10 міфів про стартапи» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://ipress.ua/mainmedia/10_mifiv_pro_startapy_58741.html
 5. Микола Савін «Бізнес і стартап» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://forbes.net.ua/ua/explain/startup_and_business
Share

4 thoughts on “Інвестування в стартапи: теорія і практика”

 1. Я комерційний інвестор / Позичальник. Ми
  зосереджуємося на насінній капіталі, початковій стадії, початковій
  діяльності, існуючому ТОВ та повному завершенні та розширенні
  інвестиційних проектів з негайним фінансуванням. Ми маємо
  великий корпоративний і приватний фон з мамонтовським розміром порталу
  зв’язку. Ми можемо профінансувати понад $ 50 млн. Проектів, іпотечних
  кредитів та відкритих для довгострокового бізнесу.
  відносини з діловим партнером, що підтримують нашу компанію 3 політики перемоги. ми також пропонуємо послуги кредитування різних типів, таких як комерційні, нерухомість або кредитні кредити. Звертайтесь до нас по електронній пошті, щоб обговорити більше та побачити можливості отримання фінансування від нас.
  Електронна пошта: Phoenixsecuredloans@gmail.com

  Анжела Петерсон

 2. Я є інвестором / кредитором. Ми зосереджуємось на стартовій капіталі, початковій стадії, початковій діяльності, існуючому ТОВ та повному завершенні та розширенні інвестиційних проектів з негайним фінансуванням. Маючи великий корпоративний та приватний досвід з мамонтовським розміром порталу зв’язку. Ми можемо фінансувати надлишок $ 20M декількох проектів, equity.mortgages і відкриті для довгострокових ділових відносин з діловим партнером, підтримуючи нашу компанію 3 win політики. Зв’яжіться з нами для бізнес-плану.
  електронна пошта; infowealthinvestmentltd@gmail.com
  З повагою
  Рон Річардс

  1. Hey. That sounds great. At the moment, we are working on practical legal guidance “Legal basis of business in Ukraine.” We are here looking for a sponsor for one.

Leave a Reply

Your email address will not be published.