Categories
#businesslawinfo Artificial Intelligence штучний інтелект

IT-ТЕХНОЛОГІЇ, ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ І ПРАВО

Мальгіна Анна, МВА, КНЕУ

IT-ТЕХНОЛОГІЇ, ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ І ПРАВО

IT-технології та штучний інтелект на сьогоднішній день є самим популярним напрямом дослідження науковців, найбільш дохідним у сфері бізнесу та тією сферою, яка більше всього має вплив на людське життя, тому що штучний інтелект наразі впроваджується у всі сфери життя людини, та, відповідно, змінює його.

Розвиток IT-технології штучного інтелекту та його вплив у всі сфери життя наразі не зупити, і цього не варто і робити.

Галузь права пов’язана також з усіма сферами життя людей і не може існувати осторонь від розвитку технічного прогресу і штучного інтелекту. Ця сфера може і має бути помічником представників юридичної професії.

На сьогодні IT-технології допомагають нам звільнити людину від рутинної роботи, для якої не потрібно бути фахівцем та мати спеціальні знання, систематизувати інформацію, обробляти великі об’єми інформації, працювати з великими базами даних та ін. Також новітні інформаційні технології мають змогу обробляти і працювати з інформацією для якою потрібні спеціальні знання та навички, це теж є вагомою напрямом його використання. Розробки штучного інтелекту обіцяють бути ще більш продуктивними і вражаючими ніж всі раніше зроблені розробки.

Все це може бути використано у роботі представників юридичного напрямку.

Наприклад, юридичні компанії, як і будь які інші, на сьогоднішній день не можуть існувати без IT-технологій та штучного інтелекту для роботи в офісі, але це може бути більш продуктивне використання, як то створення спеціальних программ для складання типових форм договорів, листів, позовних заяв та інших юридичних документів. Не всі клієнти юридичних компаній потребують складання індивідуальних документів, для великої кількості клієнтів достатьо мати типовий документ, але з урахуванням його стандартних потреб та складений у відповідності до законодавства. Всі ці параметри можливо застосувати у спеціальній програмі для складання типових стандартних документів, що також вартість первинної юридичної допомоги. Це дасть змогу юристу або адвокату використовувати свій час на більш інтелектуальну роботу, складання та розв’язання задач, які потребують високої кваліфікації та розумових здібностей, вирішення нестандартних задач. Також є даст змогу всім верствам населення користуватися юридичною допомогою, що позитивне вплине на суспільство взагалі та юридичні відносини у сіспільстві.

Сьогодні вже існують юридичні компаніїї які розробляють, наприклад, програми для прогнозування результату судової справи. Цей напрямок користується попитом та допомогає адвокату у його роботі, як стверджують самі розробники. Вони зараз тестують та опробовують цю систему, її роботу та результати.

Вже те, що саме юриста зайнялись розробкою подібної програми, свідчить про те, що робота правника потребує модернізації та зміни разом з часом, і саме представники юридичної професії зацікавлені у цих змінах.

Судова система України теж вже активно використовує переваги IT-технологій та штучного інтелекту у своїй роботі. Ми вже користуємось спеціальним сайтом для ознайомлення з необхідною інформацією, можемо здійснити необхідний платіж не витрачаючи свого часу на відвідування банку, можливо подати деякі документи в електронному вигляді, ми можмо використовувати електронний підпіс для складання та подання деяких документів, планується застосування типових позовних заяв, приклади яких будуть розміщені на сайті та будуть використовцватись у нескладних справах, що також дає змогу людині не звертатись до адвоката але отримати необхідний судовий захист.

IT-технології та штучний інтелект забирає у людини частину технічної роботи, і залишає час на виконання інтелектуальної та професійної частини. Наприклад, коли для бухгалтерів були розроблені спеціальні програми для здійснення їх основної діяльності, це було неоціненим внеском у їх роботу. Зараз вже ніхто не розуміє як можливо було працювати без цих программ. Такий же внесок може бути зроблений і у роботу працівників юридичної професії, як то, наприклад, автоматичне складання стандартних документів, аналіз документів, прогнозування та ін.

А розвиток штучного інтелекту взагалі буде дуже новітнім і цікавим.

В майбутньому, як пророкують науковці, штучний інтелект буде допомогати літнім людям, і, можливо, і всім людям які цього будуть бажати, замінять людей в аеропортах, готелях та інших публічніх місцях. Будуть створені «розумні дома», які будуть обслуговувати всі потреби людей. Медицина буде більш розвиненою за рахунок штучного інтелекту, можуть бути створені роботи-хірурги, наприклад, які не будуть втомлюватись і робити помилок. Та багато інших сфер нашого життя буде змінено за рахунок штучного інтелекту. Це все має змінити і напрями ведення юридичної практики.

Наприклад, в Нью-Йорку детектив зі штучним інтелектом розкрив декілька злочинів. Алгорітм Patternizr аналізував рапорти співробітників з метою пошуку зв’язків та спільних рис між різними випадками крадіжок і грабежів. Це помогло виявили одну людину, яка здійснювала ці злочини.

Зараз він аналізує 600 порушень в тиждень. Алгоритм порівнює нові випадки з попередніми, виявляючи схожість за багатьма параметрами. Програма сама обробляє неструктуровані текстові описи подій в пошуках потрібної їй інформації. До сих пір цю роботу виконували аналітики. Однак у них не було ні доступу до десятків тисяч рапортів, ні можливості так швидко їх обробити. Також штучний інтелект не втомлюється, йому не потрібна перерва на відпочінок та сон. Штучний интелект здатний обробляти величезні обсяги інформації, в дуже короткий термін. Також він може займатися важливою, але не цікавою для людини роботою, монотонною, але виконувати її на високому рівні.

Вміння знаходити приховані закономірності – найсильніша сторона алгоритмів. Її використовують не тільки поліцейські, але і вчені – від хіміків до астрономів.

Нестримний розвиток технологій є невід’ємною частиною життя людей сьогодення, це дало розвиток всіх сфер нашого життя, і представникам юридичної професії необхідно бути “у часі”, а не відствати від нього.

Розвиток штучного інтелекту також впливає і на розвиток нових сфер права. Наприклад, Європарламент ухвалив резолюцію «Норми цивільного права про робототехніку». Документ присвячено найрізноманітнішим аспектам і проблемам робототехніки та штучного інтелекту. В ньому пропонується закріпити правові основи використання штучного інтелекту та впровадження загальноєвропейської системи реєстрації «розумних» машин, окремим категоріям роботів слід присвоїти індивідуальний реєстраційний номер, який заноситиметься до спеціального реєстру, де можна буде знайти детальну інформацію про робота, включаючи дані про виробника, власника й умови виплати компенсації у разі спричинення шкоди. А підтримкою системи штучного інтелекту та її контролем повинно займатися спеціалізоване агентство з робототехніки, яке могло б взятися і за інші аспекти регулювання у цій області.

Так як наразі є багато програм, створених за допомогою штучного інтелекту, провідні європейські держави готові законодавчо визнати автором твору комп’ютерну програму і поставити штучний інтелект на один щабель з людським. А в Японії законодавці ще у 2016 р. на засіданні державної комісії з інтелектуального права було прийняли рішення розпочати розробку нормативних документів щодо захисту авторських прав на продукти творчої діяльності, створені штучним інтелектом. На думку комісії, такий крок має стати підтримкою для компаній, що працюють над створенням і впровадженням інновацій.

У виданні Natural News вийшла стаття Джей Ді Хейеса (JD Heyes), в якій він говорить про зв’язок між розквітом робототехніки і масовим рухом за роззброєння мирного населення (зокрема, в США). Роботизованих песиків SpotMini від Boston Dynamics автор називає потенційними патрульними вулиць і наглядачами за поведінкою людей. Не може бути, щоб подібні технологічні розробки були призначені лише для використання в якості домашніх IT-улюбленців. Штучний інтелект, керований певною групою людей, а не загальнообов’язковими і чітко встановленими правилами, може змінити розподіл сил у світі та встановити нові пріоритети.

Незалежний штучний інтелект — одна з цілей створення і розвитку лабораторії OpenAI Ілона Маска, про яку ми детально розповідали раніше. Упередження проти роботизованого мозку мав і Стівен Гокінґ, а розробка нормативної документації може бути одним зі шляхів вирішення проблеми. Принаймні, якоїсь частини ускладнень, що будуть спричинені появою «розумних» машин.

Так, наприклад, уряд Британії затвердив мінімальні вимоги для ефективного протистояння кібератакам на безпілотні автомобілі. Документ допомагає виробникам акцентувати увагу на безпеці всіх учасників дорожнього руху. Регулювання штучного інтелекту повинно мати аналогічний акцент на безпеці всіх учасників нових технологічних взаємин.

Тож ми можемо говорити, що поява та розвиток штучного інтелекту спричинили появу нового напряму права, яке буде одним із самих поширених у майбутньому. З розвитком цих технологій виникають нові об’єкти і суб’єкти права, нові правовідносини, нова сфера застосування права, і , як наслідок, буде потребувати нових фахівців в галузі права.(2)

Роботи можуть виконувати багато функцій, які виконує зараз людина, але людина має права та відповідальність за свої дії і наслідки своїх дій. А як це буде з роботами? Хто буде відповідальний за їх дії, бездіяльність? Правовідносини мають теж бути скориговані.

Хто буде відповідальний за дії безпілотних автомобілів? Адже з часом, можливо, у людини не буде вибору покупати чи ні безпілотне авто, як це зараз відбувається з дизельними автомобілями-багато країн обмежують та планують заборонити в подальшому використання дизельних автомобілів. Технологічний прогрес та розвиток штучного інтелекту змінює наше життя, часто не питаючи людей.

Але технологічний прогрес не є поганою ситуацією, але потрібно зважити на те, що нічого подібного раніше не було, і потрібно змінювати і всі процеси які існують в суспільстві, врегулювати, у тому числі і юридичні правовідносини людини і штучного інтелекту.

В майбутньому можливе наділення штучного інтелекту статусом “електронної особи” в якості учасника суспільних відносин, і це може бути цілком природнім для майбутнього часу. Для правників та суспільства звично визнавати юридичну особу (яка фактично є продуктом людської думки, віртуальним утворенням, соціальний статут якої спирається тільки на колективний міф, що панує в юридичній сфері), повноцінним суб’єктом суспільних відносин, яка має свої власні права та обов’язки.

І раніше у площині кримінального права діяльність юридичної особи розглядалась тільки через її представників – фізичних осіб, які повинні були нести кримінальну відповідальність за свої небезпечні дії або бездіяльність та їх наслідки, то зараз змінені традиційні аспекти і нормативно закріплено застосування до юридичної особи заходів кримінально-паравового характеру (штраф, ліквідація та ін.), які мають всі ознаки покарання згідно КК України.

Таким чином, кримінальне право, як і будь-яке інше право, не є догмою, релігією у застиглому її розумінні, і воно може бути змінено у відповідності до часу, розвитку супільства та появі нових відносин.(3)

Література:

1.https://www.businesslaw.org.ua/shtuchnyi-intelect-i-virtualna-urydychna-praktyka/

2.https://www.businesslaw.org.ua/shtuchnyiintelecttaktyminalnavidpovidalnist/

2. https://www.imena.ua/blog/robots-legal-status/

3. https://www.academia.edu

Пов’язаний пост: Штучний інтелект та кримінальна відповідальність

Share