Categories
задачі

Інформація по справі № 640/31169/20 – позов Козлова Сергія Олександровича до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними та скасування наказів

Інформація по справі № 640/31169/20 – позов Козлова Сергія Олександровича до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними та скасування наказів

Спір виник із публічно-правових відносин.

30 грудня 2020 року суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Балась Т.П. прийняла позовну заяви Козлова С.В. до розгляду та відкрила провадження у справі.

Предметом оскарження в межах даної справи є наказ Міністерства освіти і науки України від 17.08.2020 № 1053, в частині затвердження окремого положення Стандарту вищої освіти за спеціальністю 081 «Право» для другого (магістерського) рівня вищої освіти та наказ Міністерства освіти і науки України від 15.10.2020 № 1274, в частині затвердження абзацу дев`ятого частини першої розділу II (Прийом на навчання для здобуття вищої освіти) Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2021 році.

Зокрема зазначено, що позивач планував в 2021 році вступити на навчання для здобуття вищої освіти за другим (магістерським) рівнем освіти за спеціальністю 081 «Право» на базі другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю «Менеджмент зовнішньо-економічної діяльності підприємства». Однак, внаслідок затвердження незаконних наказів Міністерством освіти і науки України (щодо заборони вступати на другий (магістерський) рівень вищої освіти за спеціальністю 081 «Право» на основі ступеня бакалавра чи магістра, здобутого за іншою спеціальністю), позивач не має змоги реалізувати своє законне конституційне право на освіту, як і необмежене коло громадян України. Поновлення цього права буде неможливим після закінчення вступної кампанії до закладів вищої освіти на 2021-2022 начальний рік, навіть якщо судом у даній справі буде прийнято рішення на користь позивача.

Позивач попросив суд:

– визнати протиправним та нечинним наказ Міністерства освіти і науки України від 17.08.2020 № 1053, в частині затвердження окремого положення Стандарту вищої освіти за спеціальністю 081 «Право» для другого (магістерського) рівня вищої освіти, а саме, – Додаткових вимог до правил прийому Розділу II: «Прийом на навчання для здобуття вищої освіти за другим (магістерським) рівнем освіти за спеціальністю 081 «Право» здійснюється на базі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальностей 081 «Право» та 293 «Міжнародне право» за результатами Єдиного фахового вступного випробування»;

– визнати протиправним та нечинним наказ Міністерства освіти і науки України від 15.10.2020 № 1274, в частині затвердження абзацу дев`ятого частини першої розділу II (Прийом на навчання для здобуття вищої освіти) Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2021 році, яким визначено, що «Для здобуття ступеня магістра за спеціальністю 081 «Право» приймаються особи, які здобули ступінь бакалавра з спеціальностей 081 «Право» або 293 «Міжнародне право», напрямів 6.030401 «Правознавство», 6.030202 «Міжнародне право».

27 січня 2021 року на адресу суду від позивача надійшла заява про забезпечення позову, у якій позивач просив суд:

– зупинити дію наказу Міністерства освіти і науки України від 17 серпня 2020 року № 1053, в частині затвердження окремого положення Стандарту вищої освіти за спеціальністю 081 «Право» для другого (магістерського) рівня вищої освіти, а саме, – Додаткових вимог до правил прийому Розділу II: «Прийом на навчання для здобуття вищої освіти за другим (магістерським) рівнем освіти за спеціальністю 081 «Право» здійснюється на базі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальностей 081 «Право» та 293 «Міжнародне право» за результатами Єдиного фахового вступного випробування»;

– зупинити дію наказу Міністерства освіти і науки України від 15 жовтня 2020 року № 1274, в частині затвердження абзацу дев`ятого частини першої розділу II (Прийом на навчання для здобуття вищої освіти) Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2021 році, яким визначено, що «Для здобуття ступеня магістра за спеціальністю 081 «Право» приймаються особи, які здобули ступінь бакалавра з спеціальностей 081 «Право» або 293 «Міжнародне право», напрямів 6.030401 «Правознавство», 6.030202 «Міжнародне право».

Заява обґрунтована тим, що існують очевидні ознаки протиправності оскаржуваних наказів. При цьому, позивач наголошував, що невжиття заходів забезпечення позову не дозволить забезпечити ефективний захист або поновлення порушених прав позивача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 лютого 2021 року в задоволенні даного клопотання – відмовлено.

Суд не знайшов правових підстав, які вказували б на необхідність вжиття відповідних заходів забезпечення позову.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просивь скасувати зазначену ухвалу та прийняте нове рішення, яким задовольнити клопотання про забезпечення позову.

10 березня 2021 р. Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду відкрила апеляційне провадження за апеляційною скаргою Козлова С.О. на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 лютого 2021 р. у справі за адміністративним позовом Козлова С.О. до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними та скасування наказів і призначила справу за адміністративним позовом Козлова С.О. до Міністерства освіти і науки України до апеляційного розгляду у відкритому судовому засіданні на “06” квітня 2021 р. о 10:20 годин.

06 квітня 2021 року Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів задовольнив апеляційну скаргу Козлова С.О. і зупинив Постановою дію наказу Міністерства освіти і науки України від 17 серпня 2020 року № 1053, в частині затвердження окремого положення Стандарту вищої освіти за спеціальністю 081 «Право» для другого (магістерського) рівня вищої освіти та наказу Міністерства освіти і науки України від 15 жовтня 2020 року № 1274, в частині затвердження абзацу дев`ятого частини першої розділу II (Прийом на навчання для здобуття вищої освіти) Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2021 році.

Суд, зокрема зазначив, що лише Закон, а не підзаконний нормативно-правовий акт, може встановлювати особливі умови доступу до певного рівня освіти, спеціальності (професії).

Постанова набрала законної сили з дати її прийняття та могла бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду.

Lifelong learning and digital education in Ukraine

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.