Криптовалюта та законодавство в Україні.

Беззубенко О.В., Магістерська програма «Бізнес-адміністрування», Інститут Бізнес Освіти, КНЕУ

Останнім часом в наше життя увійшло безліч нових термінів, наприклад таких як «криптовалюта», «блокчейн», «біткоіни», «майнінг», «маркери» та інші слова, які у всіх на слуху. Коротко, простою і зрозумілою мовою я розповім про ці нововведення нашого життя і, що найважливіше, більш детально зупинюсь на питанні зв’язку криптовалюти з державним законодавством.

Певний час назад, в масштабах сучасної історії, в наше життя увійшов інтернет, без якого неможливо уявити сучасний світ. І ось, коли він тільки «зароджувався» в умах багатьох людей це було чимось дивним, дивовижним і незрозумілим. Навіщо інтернет, коли є книги, телевізор і всю потрібну інформацію можливо дізнатися з газет. Сьогодні це звучить злегка наївно. Звучить саме так, тому що сучасне життя вже важко уявити без інтернету. Але ж по суті він колись змінив світ. Просто поділив світ на «до» і «після». Так ось у криптовалюти на даний момент схожий потенціал і навколо неї стільки ж дивних домислів, як і навколо інтернету колись.

Біткоіни, ефіріум (етеріум), Деш, лайткоін – що об’єднує між собою ці слова? Все це – назви різних криптовалют. Відповідно до законопроекту України «про обіг криптовалюти в Україні» криптовалюта в українському законодавстві – це програмний код (набір символів, цифр і букв), які є об’єктом права власності, відомість про яку вноситься і зберігається в системі блокчейн як облікова одиниця потокової системи у вигляді даних (програмного коду).

Основа всього, що відбувається – технологія «блокчейн».

Блокчейн – це розподілена, максимально безпечна база даних. Сховище даних повністю захищене від маніпуляцій і втручання третіх осіб, заснована на математичних законах і принципах.

Математика гарантує те, що в базу даних можна внести тільки ті записи, які відповідають її правилами, а зміни запису або внесення запису заднім числом неможливо за технічними можливостями сучасності.

Більшість сучасної криптографії засновано на технології «блокчейн». Валюта, заснована на технології блокчейн децентралізована. У неї немає єдиного центру управління або особи, яка володіє нею. Кожен користувач є повноцінною ланкою децентралізованого ланцюжка. Така валюта не може бути скоригована без згоди всіх учасників ланцюжка. Не можна «включити верстат», не можна «домовитися» або лобіювати свої інтереси. Є математичний код, який задав правила і з моменту зародження такої криптовалюти вона живе і підпорядковується правилам, які встановлені спочатку. Всі її користувачі повинні дотримуватися їх. Без варіантів, без винятків. Дані знаходяться одночасно на мільйонах комп’ютерах – користувачів по всьому світу.

Систему не можна відключити або маніпулювати нею. Вона знаходиться скрізь і ніде одночасно. Адміністративний і політичний тиск ніяк не впливає на валюту. Це унікальне сховище. Унікальна технологія яка відкрита для людини, але закрита від махінацій.

Таку технологію можна використовувати не тільки для валют. Потенціал величезний і можна застосувати практично в будь-якій галузі життя, де є посередництво людини, яке може вплинути на результат, будь то договірні відносини або реєстри баз даних. Ці програми застосовані на державному рівні і більш того, вже вводяться в сучасних реаліях.

Блокчейн може змінити економіку, прибираючи елемент «довіри» в угодах, йдучи від вирішення суперечок в суді, в разі недотримання зобов’язань або втручання третіх осіб. Математичний алгоритм, абсолютно прозорий і відкритий. Кращий арбітр, якому далека особиста вигода, лише математичний код.

Біткоіни це технічно дуже просунуте рішення. Це рішення, яке дозволяє Вам розпоряджатися Вашими грошима безпосередньо, прибрати посередників у вигляді банків, платіжних систем. Біткоіни – це своя грошова система, умовна цифрова грошова одиниця, захищена від будь-яких маніпуляцій.

Принциповою відмінністю від інших, так званих фіатних валют (гривня, долар, євро, рубль, англійський фунт та інші) полягає в тому, що Ваші гроші підконтрольні тільки Вам. Вам більше не потрібні посередники, щоб управляти Вашими фінансами.

У випадку з фіатнимі грошима, держави можуть диктувати умови емісії та інфляції. Постійне штучне знецінення валют повільно, але регулярно з’їдає частину Ваших запасів. А в умовах наших реалій буває не так вже й повільно.

Відсутність інфляції, повна децентралізація, відсутність впливу державних органів на стан валюти, а також анонімність транзакцій формують екосистему криптовалют, які дають незалежність від тих правил, які встановлюють нам в класичному фінансовому світі.

Не дивлячись на вищевказані переваги, на даний момент біткоіни приваблює більшість саме своєю прибутковістю. Зростання валюти за останні роки склав понад тисячу відсотків. Крім біткоіну також існує кілька сотень (якщо не тисяч) криптовалют. Деякі являють собою реальну цінність, такі як Ефіріум, Деш, Лайткоін, Ріппл і інші так звані альткоіни (альтернативні монети). Так само варто відзначити, що є ряд криптовалют, які є повним аналогом своїх «успішних старших братів», що не несуть ніякої цінності і які створювалися лише з метою заробітку на спекуляції і підвищеного попиту до біткоінів і альткоінам.

Будь-якій людині, яка має справу з криптовалютою, варто розуміти, що форсоване зростання пов’язане з високим ризиком. Даний ринок приваблює безліч інвесторів і цілком можливо, що за технологією блокчейн може бути майбутнє. Але які криптовалюти піднімуться на вершину і займуть своє місце на ній, а які назавжди впадуть з обриву – на даний момент не знає ніхто.

На даний момент правова природа криптовалюти ще не врегульована на території України в повній мірі, при цьому закони вже пишуться, вже створені відповідні проекти, в яких багато води і можливостей подвійного трактування, але які незабаром можуть стати повноцінними нормами права на території України .

Криптовалюта – інвестиція з високою прибутковістю. Гріх не оподаткувати те, що у всіх на слуху і що приносить прибуток. Але, як факт можна сказати, що на даний момент механізм все ще не розроблений. Законопроекти є узагальненими, написаними з розрахунком на те, щоб в подальшому інтегрувати потрібний механізм стягнення податку.

Зараз до кріптовалютних операцій в Україні застосовуються стандартні правила оподаткування. Якщо ти, простий чоловік, не підприємець, отримуєш дохід у гривні або валюті від продажу, обміну або передачі криптовалюти, то необхідно заплати з цих грошей 18% ПДФО і 1,5% військового збору. Є також хороша новина – кріптовалютні операції не підпадають під ПДВ.

Нижче наведені ключові тези з двох законопроектів, які депутати вже внесли в Раду. “Про обіг криптовалюти в Україні” (далі – №7183) та “Про стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні” (далі – №7183-1).

Якщо Рада прийме законопроект №7183-1. Тоді криптовалюта прирівнюється до фінансових активів, тобто, грошей, цінних паперів, чекам і депозитам. Кріптобіржі ліцензуватимуться, за їх діяльністю буде стежити Нацкомфінпослуг.

  Купити, продати або обміняти біткоіни на гривню можна буде тільки на кріптобіржах з ліцензією. А вони, в свою чергу, передадуть 2% від суми кожної операції в пенсійний фонд. Майнери в цьому сценарії найщасливіші – вони отримають більш низькі тарифи на електроенергію і податкові пільги.

  У сценарії з законопроектом №7183 криптовалюта – це цифровий код – майно, до операцій з яким застосовуються ті ж норми, що і до бартеру в Україні. Ніяких особливих правил оподаткування теж не передбачено. Але ось кріптобіржі повинні моніторити кожну транзакцію і ідентифікувати кожну сторону операції. За цим стежитиме НБУ.

Багато країн вже прийняли подібні закони. В Австралії біткоін абсолютно легальний і має такий же статус, як гроші. Ними навіть можна розраховуватися за товари в магазині. У Швейцарії криптовалюта регулюються так само, як і іноземні валюти. Ця країна – одна з найбільш сприятливих юрисдикцій для кріптоінвесторов. Біткоіни в Японії вважаються офіційним платіжним засобом з 2016. У США в більшості штатів операції з криптовалютами ліцензуються так само, як грошові перекази.

Навіщо Україні приймати ці закони? Тому що у нас є потенціал в кріптоіндустріі.

У наш час найбільш швидкозростаюча сфера та, яка пов’язана з технологіями. У ній виникають нові можливості, які генерують найбільший прибуток і додану вартість. Всі інновації останнього часу пов’язані з розвитком технологій, саме технологічна галузь дає найбільші можливості для зростання економіки.

  Це означає, що уряд (будь-якої країни), який планує напрямок розвитку держави на термін більший, ніж від виборів до виборів, має звертати свою увагу на технологічні галузі, в тому числі на блокчейн, криптовалюту і можливості, які вони дають. А також вирішувати проблеми, які вони можуть створити.

  Напевно всі звикли, що Україна завжди займає останні місця в міжнародних рейтингах: рівня життя, корупції чи щастя. У той же час, за деякими позиціями Україна демонструє дійсно хороші результати в європейському масштабі. Сфера криптовалюти – одна з них.

Україна знаходиться в лідерах Східної Європи за кількістю ICO – Initial coin offering (форма залучення інвестицій у вигляді продажу інвесторам фіксованої кількості нових одиниць криптовалют, отриманих разовою або прискореною емісією).

Деякі аналітики справедливо помітять, що це може свідчити про те, що нашим компаніям важко отримати інвестиції по-іншому. Але це також показує, що українські компанії активно впроваджують інноваційні моделі розвитку і сміливо експериментують.

  Крім того, в Україні дешево майнити біткоіни. Ця перевага може бути тимчасовою, але поки вона у нас є, це зміцнює стартові позиції нашої країни в порівнянні з конкурентами.

Також закони потрібні, щоб захистити від шахрайства і дати можливість індустрії розвиватися.

Кількість ICO, вартість електроенергії або кількість біткоінів у депутатів – це добре, але не стане реальною перевагою України, якщо в Україні не буде адекватного і актуального законодавчого фону для такої діяльності.

  На перший погляд, сама ідея якось регулювати криптоіндустрію може здатися дивною, тому що криптовалюта заснована на філософії анархізму, на відсутності центру управління і контролю. Але, насправді, регулювання необхідно, тому що без нього індустрія є диким ринком, на який ніколи не прийдуть великі гравці і триватиме шахрайство.

  Регулювання криптовалюти потрібно, щоб захистити гроші. Строгі вимоги до проведення ICО запобігають появі сміттєвих і шарлатанських ICО, тим самим захищаючи інвесторів від втрати вкладень. Вимога до кріптобірж реєструвати користувачів і отримувати ліцензію – це гарантія в разі хакерської атаки отримати компенсацію.

Якщо криптовалюта набуває правового статусу, ти можеш відстоювати свої майнові права на неї в суді, тоді як зараз криптовалюта не є об’єктом судового захисту.

  Беручи пов’язані з криптовалютою закони, потрібно обговорювати ступінь регулювання та контролю. Але очевидно, що приблизно 80% шахрайських ICO – це позамежна цифра, і цьому шахрайству необхідно навчитися запобігати. Що до цієї інноваційної індустрії, яка дає можливості для зростання бізнесу і економіки, для забезпечення прозорих транзакцій, ланцюжків поставок і виборів потрібно створити прості і зрозумілі умови. Просте і прозоре регулювання принесе більше користі, ніж його відсутність.

Чим швидше Україна прийме закон, який однозначно визначив би поняття криптовалюти або дав можливість захистити інвесторів ICO, тим швидше українці отримають переваги, які дає ця індустрія.

  Виникає питання – як ми можемо бути впевнені, що Верховна Рада прийме дійсно хороший закон? Для початку потрібно прийняти той факт, що ми всі в цьому зацікавлені і самостійно зрозуміти, що ж таке криптовалюта, ICO, блокчейн, як вони працюють, які можливості дають.

Share