Categories
штучний інтелект

Правова база для штучного інтелекту в Європейському Союзі (проект)

Мачуський В.В.
Мачуський В.В.

доцент кафедри теорії та історії права, КНЕУ

Зіткнувшись із швидким технологічним розвитком Штучного Інтелекту (ШІ) та глобальним політичним контекстом, де все більше і більше країн вкладають значні кошти у ШІ, Європейський Союз злійснює заходи, спрямовані на вирішення можливих проблем використання ШІ в перспективі. 

Так, Європейська комісія оприлюднила проект правил (Artificial Intelligence Act), що регулюють використання ШІ з метою створення прозорості використання ШІ та заборони “систем, які вважаються явною загрозою безпеці, засобів до існування та прав людей”.

Правовою основою проекту правил є в першу чергу стаття 114 Договору про функціонування Європейського Союзу (ДФЄС), яка передбачає прийняття заходів для забезпечення встановлення та функціонування внутрішнього ринку.

Характеристика ШІ

Штучний інтелект (ШІ) визначється як сімейство технологій, що швидко розвиваються і можуть принести широкий спектр економічних та соціальних вигод у всьому спектрі галузей та соціальних заходів.
Покращуючи прогнозування, оптимізуючи операції та розподіл ресурсів, та персоналізуючи надання послуг, використання штучного інтелекту може підтримати соціально та екологічно вигідні результати та надати ключові конкурентні переваги компаніям та європейській економіці.

Застереження

Однак ті самі елементи та методи, які забезпечують соціально-економічні вигоди ШІ, також можуть спричинити нові ризики або негативні наслідки для окремих людей або суспільства.

Баланс

У світлі швидкості технологічні зміни та можливі виклики, ЄС прагне прагнути до збалансованого підходу.
В інтересах Союзу – зберегти технологічне лідерство ЄС та забезпечити європейцям вигоду від нових технологій, розроблених та функціонуючих відповідно до цінностей, основних прав та принципів Союзу.

Проект правил заснований на цінностях та основних правах ЄС і має на меті надати людям та іншим користувачам впевненість у прийнятті рішень на основі ШІ, заохочуючи при цьому бізнес розвивати їх.

ШІ повинен бути інструментом для людей та силою добра в суспільстві з кінцевою метою підвищення добробуту людини.
Правила щодо штучного інтелекту, діючі на ринку Союзу або які іншим чином зачіпають людей у Союзі, повинні бути зосередженими на людях, щоб люди могли бути впевниними, що технологія використовується відповідно до законодавства, включаючи повагу до
основних прав.

Мета

Основною метою проекту правил є забезпечення належного функціонування внутрішнього ринку шляхом встановлення гармонізованих правил, зокрема щодо розвитку, розміщення на ринку Союзу та використання продуктів та послуг, що використовують технології ШІ або надаються як самостійний ШІ системи

Обмеження

Крім того, проект правил встановлює обмеження щодо використання ШІ у безлічі видів діяльності , включаючи заявки на позику, самокеровані машини, рішення про найм та інфраструктуру.

Документом також пропонується встановити жорсткіші правила щодо використання біометрії, а саме розпізнавання обличчя, що використовується правоохоронними органами.

Штучний інтелект і право

Share

One reply on “Правова база для штучного інтелекту в Європейському Союзі (проект)”

Leave a Reply

Your email address will not be published.