LEGAL TECH В УКРАЇНІ

Катерина Слепченко, ФББ-201, КНЕУ

Презентація

Зміст:

 1. Що таке Legal tech?
 2. Перспективи впровадження legal tech
 3. Перспективи Legal Tech в Україні
 4. Legal Tech в Україні: інновації у юриспруденції
 5. Legal Tech: коли боти замінять юристів?
 6. Міжнародні успіхи українських проектів
 7. Конференція юридичних інновацій Legal Tech Kyiv 2017

Що таке Legal tech?

Legal tech – галузь бізнесу, що спеціалізується на інформаційно-технологічному обслуговуванні професійної юридичної діяльності, а з кінця 2000-х років – і на надання споживачам юридичних послуг з використанням інформаційних технологій.

Надання споживачам юридичних послуг з використанням інформаційних технологій реалізується за допомогою онлайн-посередництва між замовником та юридичною фірмою або надання інструментів для юридичної самообслуговування, що виключають необхідність звернення до професійних юристів. Крім того, можна говорити про рух legal tech, метою якого є перегляд традиційних поглядів на вирішення юридичних питань шляхом впровадження сучасних інформаційних технологій в сфері правових послуг.

Перспективи впровадження legal tech

Попередження конфліктів

У так званих розумних контрактах зобов’язання сторін і всі наслідки їх порушення не просто включаються в самі контракти, а й наводяться ними в силу. У разі порушення договірного зобов’язання правовосстанавлівающіе заходи або стягнення збитків провадиться без всяких проміжних кроків. Прикладом такої схеми може бути списання абонентських платежів за послуги зв’язку тільки за умови доступності послуг для споживача.

Попередження конфліктів може відбуватися також за рахунок впровадження «інтернету речей» (Internet of Things). Наприклад, централізована торгова платформа, використовуючи датчики «розумних» пристроїв, може оцінити якість складових частин продукту і дізнатися багато про проблемні місця у виробничому ланцюжку. Негайний облік подібних даних платформою стимулює виробників до випуску на ринок більш якісних продуктів і зменшення числа конфліктів, пов’язаних з виконанням контрактів.

Підвищення правової грамотності населення

Одним з напрямків legal tech є розробка інструментів, які дозволяли юридичну оцінку обставин справи нефахівцями. Ці інструменти орієнтовані на малий бізнес, який не має власного юридичного відділу, і кінцевих споживачів

Згідно з підсумками опитування, проведеного в 2018 році Національної юридичної службою АМУЛЕКС і Аналітичним центром НАФД, індекс правової грамотності склав 54 п.п з 100 можливих. Дослідження пройшло у вересні в 46 регіонах Росії, респондентами стали 1600 чоловік старше 18 років. За результатами з’ясувалося, що кожен третій житель Росії оцінює рівень своїх правових знань нижче середнього. Вище свій рівень знань (відповіді «середній», «вище середнього», «високий») оцінюють молоді люди у віці від 25 до 34 років (19%), люди з вищою освітою (21%), керівники всіх рівнів (36% дали високу оцінку своїм знанням), а також люди з більш високим достатком (28% серед групи з доходом вище 30 тис. рублів на члена сім’ї оцінили його вище середнього). Серед росіян існує запит на навчання правової грамотності: дві третини опитаних хотіли б підвищити свій рівень знань в цій сфері.

Підвищення ефективності роботи професійних юристів

Інструменти, що дозволяють прискорити підготовку і оцінку правових вимог, спрощують роботу професійних юристів. Використання довідкових правових та інших інформаційних систем зменшує витрати, пов’язані з правовим аналізом справи, а також дозволяє більш точно оцінити перспективи судового розгляду шляхом аналізу попередньої судової практики та пошуку максимально схожих за своїми обставинами справ. В кінцевому підсумку це зменшує трудовитрати юриста, підвищує ефективність і якість його роботи і знижує витрати клієнта.

Альтернативні способи вирішення спорів

Використання legal tech дозволяє уникнути використання традиційних способів вирішення юридичних суперечок. Створюються спеціалізовані посередницькі послуги (наприклад, щодо оскарження постанов про адміністративні правопорушення, винесених на підставі даних засобів автоматизованого контролю), що оцінюють перспективи судового вирішення справи на основі даних, введених в онлайн-опитувальнику, і пропонують послуги з представництва в суді за відсоток від суми, одержуваної при виграші справи. Перспективним є також створення онлайн-сервісів вирішення спорів на основі примирних процедур.

Підвищення ефективності правосуддя

Використання інформаційних технологій дозволяє підвищити ефективність роботи суддів, наприклад за рахунок використання програмного забезпечення, що допомагає виділити ключові моменти і правові питання спору, а також пошуку рішень у справах, в яких висувалися подібні або ідентичні аргументи для повторного використання їх тексту. Хоча повністю «комп’ютерне» прийняття судових рішень навряд чи буде прийнято суспільством в осяжний період, цілком можливою є автоматизована підготовка їх чорнових варіантів з наданням сторонам можливості ознайомитися з ними і, можливо, відмовитися від позову, уникнувши судових витрат.

Перспективи Legal Tech в Україні

В Україні Legal Tech свій активний розвиток почав лише на початку 2016 року. В українців завжди було закладено розуміння, що дійсно якісно роботу їм може зробити лише кваліфікований спеціаліст, і сфера юриспруденції не є виключенням. Ми маємо потужну віру в дипломи та сертифікати, і чим їх більше, чим довше вчився спеціаліст, тим вищий рівень довіри до нього.

Проте звернутися до професіонала сьогодні вже перестало бути єдиним можливим варіантом. Системи Legal tech поступово доводять, що розвиток нових технологій несе швидкі зміни, і багато юридичних питань кожен вже може вирішити онлайн, економлячи при цьому час та кошти.

Доступна якість. У шаленому ритмі 2019 року всі давно навчилися цінувати якість та швидкість за максимально демократичною ціною. Навіщо йти до магазину, спілкуватися з продавцем, витрачати час та ще й переплачувати, якщо можливо швидко схопити з полиці супермаркету потрібну річ, та ще й зі знижкою? Чудова аналогія з нинішньою ситуацією в юридичному світі. Клієнт бажає бачити саме результат, а не процес, і йде туди, де цей результат надають швидше.

Економія часу. На сьогоднішній день отримати інформацію з багатьох реєстрів може кожен бажаючий, а не лише професійний юрист. Можна не виходити з дому, перебувати в іншій країні, працювати о 3-ій годині ночі, а на формування потрібного витягу витратити хвилин 10. Не треба більше робити купу копій та писати власноруч мільйон заяв. Тепер правники вимушені конкурувати не лише між собою, а й з третьою силою — роботами. Адже маючи альтернативу, більшість клієнтів оберуть швидший та простіший спосіб отримання потрібного документу.

Одноманітність юридичних процесів. Так, здається, що кожне судове рішення або договір унікальні, але якщо поглянути тверезо, у більшості випадків це лише набір шаблонних моделей, з розробкою та заповненням яких з легкістю впорається система Legal tech.

Що ж означає для юристів активне засилля на ринку Legal tech? Дійсно, висококваліфікованих спеціалістів не замінить жодна система, адже юриспруденція — не математика, і не існує єдиної формули успіху справи, яку б могли прорахувати боти. Проте є висока вірогідність, що з часом у молодих випускників вузів просто не буде можливості здобувати такий необхідний у професії досвід та елементарно працевлаштовуватись. Адже, як правило, перша юридична робота — це справи канцелярські: заповнення типових договорів, написання нескладних процесуальних документів, подача документів до різних інстанцій. Але навіщо тепер наймати таку людину, якщо усі ці процеси будуть автоматизовані?

Звісно, в Україні така перспектива є наразі досить туманною. Проте як молодим спеціалістам, так і досвідченим майстрам своєї справи варто усвідомити, що світ не стоїть на місці, зміни невідворотні. Тому слід акцентувати увагу на нові технології та новаторські ідеї. І якісно робити свою роботу не всупереч, а з допомогою технологічного прогресу.

Legal Tech в Україні: інновації у юриспруденції

Технологічні інновації можуть бути цікавими або нудними, корисними або даремними,  зрозумілими або хитромудрими, але, так чи інакше, будь-яка людина може бачити інновації у всіх сферах свого повсякденного життя. Технологічний прогрес досяг юриспруденції та дуже вдало закріпився у цій ніші.

Відомо, що юридичний бізнес втратив свої позиції серед громадян України у зв’язку із економічною кризою, війною та загальним зменшенням грошей, які б людина могла витратити на юридичну допомогу. З огляду на це, юридичний бізнес має перезавантажити свої цінності та вийти на новий рівень обслуговування. Юридичні інновації можуть не просто змінити суть надаваних юристами послуг, а й взагалі змінять юридичний бізнес докорінно.

Так, Legal Tech-проекти допомагають покращити якість роботи юристів, зробити її більш ефективною. Використання довідкових правових та інших інформаційних систем зменшує витрати, пов’язані з правовим аналізом справи, а також дозволяє більш точно оцінити перспективи судового розгляду шляхом аналізу попередньої судової практики та пошуку максимально схожих за своїми обставинами справ.

Також інноваційні Legal Tech-проекти допомагають простим громадянам зменшити витрати на юридичне обслуговування та отримати більш широкий доступ до правосуддя. Створюється програмне забезпечення, що дозволяє без допомоги професійних юристів аналізувати і готувати правові документи, а також майже автоматизувати процес прийняття рішень з юридичних питань, складати договори, заповіти та інші документи.

Legal Tech-інновації, як засоби правового захисту бізнесу та громадян

Важливими складовими спектру юридичних потреб громадян є юридичне супроводження бізнесу в цілому та захист від неправомірних посягань на законні інтереси зі сторони контролюючих і правоохоронних органів. В умовах складного сьогодення захистити бізнес від фізичного впливу буває важче, ніж від економічних негараздів.

Так, інноваційні Legal Tech-проекти допомагають вирішувати проблеми захисту бізнесу, зокрема, дають змогу співробітникам компанії, які не є юридично грамотними, знайти необхідну юридичну інформацію для захисту себе та фірми у разі візиту представників контролюючого органу. Боти або мобільні додатки надають можливість швидко та якісно отримати та використати дані з інформаційних баз, даючи змогу постійно «тримати руку на пульсі» державних реєстрів з метою попередження рейдерських захоплень, фінансових махінацій тощо. Будь-яка особа має можливість отримати доступ до найактуальнішого законодавства, завантаживши собі невеличкий додаток на смартфон та організувавши доступ до Інтернету.

Разом із інформаційно-правовим забезпеченням українського бізнесу велику частку юридичного супроводження та захисту займає вузька спеціальність, яка поки не доступна роботам, а саме адвокатський захист посадових осіб та співробітників або підприємства в цілому в ході розслідування кримінальних проваджень правоохоронними органами. СБУ, Національна поліція та легітимна (закреслено) податкова міліція  мають багато важелів впливу на представників бізнес-середовища. Обшуки, тимчасові доступи до речей та документів, системні виклики на допити, нацькування контролюючих інстанцій – це далеко не повний перелік варіантів психофізичного впливу представників органів на громадян.

В розрізі вищевказаних проблем важливим фактором протидії впливу є швидкість реакції на негативний вплив. Швидкість прибуття кваліфікованого адвоката на слідчу дію та вжиття ним необхідних заходів правового опору в рамках слідчої дії, де правоохоронне свавілля експоненціально набирає обертів, є вкрай затребуваною.

А що ж як не інформаційні технології мають змогу допомогти у швидкому інформуванні кваліфікованих спеціалістів у необхідності їх професійних вмінь та навичок.

OBLAVAbot – зручний агрегатор кримінально-процесуальних захисників

Ідея створення цього бота, який може допомогти представникам бізнесу у пошуку та виклику адвокатів відповідної спеціалізації на слідчі дії, виникла у рамках проекту Legal Startup Crash Test та у зв’язку із  проектом KYIV Legal Hackers.

OblavaBot – це Telegram-бот, який допоможе здійснити швидкий та якісний пошук кримінального адвоката на слідчу дію. Сервіс надає можливість зручно та швидко повідомити про здійснення слідчої дії, участь адвоката у якій найчастіше є необхідною. Система сервісу у вигляді агрегатора дає змогу підібрати адвоката з переліку адвокатів відповідно до спеціалізації та/або територіального положення.

Особа, що забажала скористатися сервісом, має виконати декілька нескладних дій:

 • обрати конкретну ситуативну кнопку у меню бота;
 • ввести відповідні ідентифікаційні дані для підтвердження звернення;
 • надіслати фото-, відео- та аудіоматеріали, геолокацію з місця пригоди для конкретизації ситуації та покращення рівня юридичного опору;
 • звернення максимально швидко обробляється та перенаправляється для реагування.

Після натискання на відповідну ситуативну кнопку користувач отримує інструкцію щодо поводження в умовах тої чи іншої слідчої дії. За умови добровільного слідування інструкції особа буде мати змогу протидіяти можливим незаконним діям осіб, що представляються правоохоронцями.

Виїзд на обшук має відповідну початкову (гарантовану) вартість, яка може змінюватися відповідно від обставин проведення слідчої дії та сплачується адвокату, що виїхав на місце. Оплата виклику адвоката на допит або тимчасовий доступ здійснюються під час виклику адвоката. Також платною є верифікація клієнтів у базі бота, що надасть їм можливість запобігти введенню відповідних даних для ідентифікації у подальшому, що скоротить час для надання відповідної правової допомоги.

Серед функціональних особливостей бота є:

 • відсутність необхідності завантажувати складний у користуванні окремий додаток достатньо популярного мессенджера Telegram;
 • можливість обміну фото-, відеоматеріалами та іншими файлами для більш якісної підготовки до ситуації;
 • переваги Telegram у розрізі синхронізації, інформаційної безпеки;
 • зрозумілий для «технологічно непідкованого споживача» інтерфейс;
 • відсутність необхідності складної реєстрації для користування сервісом.

Важливою особливістю бота є функція виклику допомоги адвокату. У разі виникнення непередбачуваних обставин у ході виконання обов’язків, адвокат має змогу викликами підкріплення з адвокатів, які поспішатимуть допомогти у разі перешкоджання здійсненню законної адвокатської діяльності.

Для користування сервісом достатньо знайти у мессенджері Telegram відповідного бота OBLAVAbot та вступити із ним у спілкування.

Legal Tech: коли боти замінять юристів

Боти-юристи — це реальність. Розбираємося, як проходить технологічна революція в правовій сфері і що відбувається з legal tech в Україні. (Рос.)

Прогрес рухається семимильними кроками і не обминає legal tech.

У прогнозах футуристів роботи передусім повинні були замінити механічні професії — офіціанта, водія, оператора call-центру або касира.

До моменту, коли людина стане непотрібною в таких “людських” сферах як юриспруденція, здавалося, дуже далеко.

Однак паралельно з відкриттям супермаркетів без кас та касирів технології проникають і в більш гуманітарні сфери.

Яскравий приклад — бот-юрист DoNotPay. За допомогою штучного інтелекту додаток визначає випадки, коли водієві не потрібно оплачувати штраф за паркування. За перші кілька місяців роботи бот заощадив користувачам 3 млн дол.

Після успішного запуску функціонал бота розширили. Він став розбиратися у понад 1 тис галузей права. Тепер бот може відповісти на питання, як заповнити форму для виходу в декрет або як бути, якщо орендодавець порушив договір.

Legal tech по-українськи

Зміни повільно проникали в українську юридичну індустрію, але за останні роки на ринку з’явилося чимало проектів legal tech. Ось кілька прикладів.

Бот OpenDataBot відстежує зміни в реєстраційних даних бізнесу та стежить за судовими виписками.

Додаток Karatel сприяє боротьбі з корупцією. Навіть якщо користувач не знає юридичних тонкощів, сервіс відповість зрозумілою мовою.

Bot & Partners сформує договір на розробку програмного забезпечення, NDA і відповість на актуальні питання ІТ-фахівців прямо в месенджері.

Ресурс AxDraft підготує пакет документів для великих бізнес-угод. Клієнту необхідно лише надати ключову інформацію в кількох полях.

Телеграм-бот OblavaBot допомагає представникам бізнесу шукати і викликати адвокатів на слідчі дії.

Онлайн-ресурс “Суд на долоні” буде корисний при роботі з Єдиним державним реєстром судових рішень.

Dom Jurista Analytics прогнозує результати розгляду справи в суді, ґрунтуючись на індивідуальному аналізі ситуації. Користувачі отримують незалежний висновок.

EasyTender — проект, який допомагає бізнесу вигравати в тендерах і відстоювати свої права в державних закупівлях без корупційної складової.

Останніми гучними проектами стали PatentBot, який допомагає зареєструвати торгову марку за 10-15 хвилин та працює під девізом Just TМ it !, і Sudobot, який допомагає оформити і подати позовну заяву про розлучення.

Розвитку інноваційних юридичних проектів в Україні сприяє Гаазький інститут інновацій в праві (HiiL). Інститут проводить конкурс Innovating Justice Challenge, десять команд-переможців якого отримають грант у розмірі до 20 тисяч євро і бізнес-менторство.

Цього року HiiL підписав меморандум про співпрацю з українською некомерційною організацією SocialBoost, засновником першого в Україні некомерційного інкубатора 1991 Open Data Incubator. Так як діяльність SocialBoost спрямована на розвиток IT-проектів з соціальним впливом, цей союз обіцяє бути плідним.

Міжнародні успіхи українських проектів

Українські проекти встигли отримати всесвітнє визнання.

PatentBot посів перше місце в номінації “Бот року” за версією Product Hunt Golden Kitty Awards. Це своєрідний Оскар в IT-індустрії, заснований платформою пошуку стартапів ProductHunt. За цю ж премію в інших номінаціях боролися Apple, Google, Telegram і The Boring Company Ілона Маска.

Найкращий стартап legal tech 2017 року за версією Innovating Justice Challenge — Pinky Solutions — також встиг себе зарекомендувати. Це рішення для врегулювання суперечок.

Якщо клієнт інтернет-магазину не задоволений покупкою, стартап допомагає домогтися оптимального результату переговорів для обох сторін. Команда Pinky Solutions перемогла у фінальній частині Innovating Justice Boostcamp у Києві, а потім побувала у Justice Entrepreneurship School в Нідерландах.

Разом з іншими учасниками з 15 країн команда українського стартапу виступила на Innovating Justcice Forum в Гаазі у грудні 2017 року.

У 2016 році Гаазький інститут назвав найкращою юридичною інновацією України сервіс LegalAlarm. За допомогою цієї програми можна знайти адвоката, якщо користувачеві терміново потрібна юридична допомога. Сервіс встиг завоювати популярність серед українських бізнесменів, журналістів та мандрівників.

Хоча технології у сфері права стикаються з неприйняттям з боку традиційних гравців через дешевизну таких консультацій, уже зрозуміло, що технологічний прогрес увійшов у галузь юриспруденції міцно і надовго.

Конференція юридичних інновацій Legal Tech Kyiv 2017

24 травня відбулася II Міжнародна конференція юридичних інновацій Legal Tech Kyiv 2017. Більше 20 спікерів – менторів в сфері юридичного бізнесу і індустрії інновацій, розробників технологічних рішень для юридичних компаній ділилися своїм досвідом і напрацюваннями з власниками юридичного бізнесу, керівниками юр. департаментів і фахівцями з юридичного маркетингу.

Організаторами Конференції є Open Lex – платформа фінансування судових процесів і Академія консалтингового бізнесу. Генеральним партнером виступила юридична фірма AEQUO, анонсувавши щорічний конкурс інновацій в юридичному бізнесі AEQUO Legal Tech Challenge.

Startup-проекти в Legal Tech

Конференція юридичних інновацій Legal Tech Kyiv 2017

Третя сесія радувала кількістю учасників – українські розробники презентували свої проекти, розкривали можливості створення нових продуктів і показували, як збільшити шанси по виживанню стартапів, про еволюцію юридичних послуг, перспективи та труднощі роботи онлайн.

Едвард Смишляєв, Chief Innovation Officer, AEQUO, анонсував щорічний конкурс інновацій в юридичному бізнесі AEQUO Legal Tech Challenge. Запуск конкурсу переслідує цілий ряд амбітних цілей: кидає виклик традиційним поглядам на надання юридичних послуг і сприяє створенню сприятливого середовища для розвитку інновацій в юридичній сфері. Основне завдання, яке ставлять перед собою організатори конкурсу, – вивести ринок юридичних послуг в Україні на якісно новий рівень, незмінно підвищуючи ефективність роботи юристів і якість турботи про клієнтів. Реєстрація на конкурс і більш детальна інформація доступні на офіційному сайті конкурсу.

Новаторами цього року стали:

 • Юрій Заремба презентував розумний конструктор для автоматизації процесу підготовки документації Axdraft
 • Григорій Трипульський презентував додаток “СПРОСІЮРІСТА”, що дозволяє отримувати юридичну консультацію в максимально зручному для потенційного клієнта форматі.
 • Дмитро Глазунов презентував юридичну продуктову екосистему “платформа lz” – необмежені можливості для створення нових значущих продуктів на основі достовірного контенту і супроводжуваних баз даних.
 • Пересёлкін Денис презентував сервіс YouControl, як повне досьє на кожну компанію України.
 • Оксана Ферчук і Леся Михайленко ( “Вчасно”) продемонстрували можливості електронного документообігу на службі у юристів.

Доброю новиною для юристів став той факт, що з появою технологій не буде хвилі звільнень служителів Феміди – технології рятують від рутини і циклічних дій, систематизують, роблять відносини з клієнтом більш безпечним і підвищують якість послуг, що надаються. Так, електронний документообіг робить юристів більш продуктивними, вивільняє додатковий час на виконання особистих комунікативних функцій, а електронно-цифрові сервіси дозволяють збирати і систематизувати документи, легко використовувати їх, надійно захищати, швидко складати і редагувати. Використовуючи подібні сервіси, з’являється можливість подавати в електронному вигляді документи в інстанції (в тому числі, в прокуратуру і суд), підтверджуючи їх електронним підписом. Також з’явилася можливість контролю контрагентів до укладення угод, що підвищує рівень безпеки бізнесу.

Основні тенденції, глобальні тренди і перспективи юридичної професії дають розуміння того, що юридичний бізнес стрімко розвивається і стає більш технологічним. Але для того, щоб технічні можливості і засоби приносили додатковий прибуток юридичному бізнесу, юристам треба сміливіше тестувати і впроваджувати їх в професійну діяльність.

Використані джерела:

https://www.epravda.com.ua/publications/2018/02/14/634059/

https://ru.wikipedia.org/wiki/Legal_tech#Legal_tech_в_мире

https://sud.ua/ru/news/publication/138516-legal-tech-v-ukrayini-profesiya-yurista-pid-zagrozoyu

https://radako.com.ua/news/legal-tech-v-ukrayini-innovaciyi-u-yurisprudenciyi

https://news.liga.net/society/pr/konferentsiya_yuridicheskikh_innovatsiy_legal_tech_kyiv_2017

Топ 10 прогнозів на ринку праці у сфері юридичних технологій в 2019 році
Share