Categories
NFT

Віртуальні активи: невзаємозамінні токени і право

Ольга Кириченко, УМ-201, КНЕУ

Вступ

Тема онлайн заробітку зараз актуальна, як ніколи. Ринок інвестицій процвітає, тому що там з’явилося мільйони нових трейдерів і інтернет товарів, токени є одним із них – вінець інтернет аукціонів.

Наше завдання розібратися:

Що ж таке невзаємозамінні токени?

Що являє собою ринок криптовалюти?

На скільки така діяльність є правомірною?

Чи оподатковується криптовалюта?

Сучасний ринок товарів і послуг постійно розвивається, і ніколи не знаєш, чого чекати від нього. Хтось прокинувся мільйонером, вчасно купивши той самий біткоін, коли до нього всі ставилися скептично. Ринок інвестицій, трейдинг, інтернет шопінг – онлайн «забави» на яких можна не погано заробити, тобі вирішувати, сьогодні ти продаєш, чи купуєш.

Невзаємозамінні токени є різновидом криптовалюти, з їх допомогою живі обєкти стають віртуальними і піднімаються в рази в своїй ціні, купуєш токен – отримуєш право власності на картину, мем чи персонажа в улюбленій відеогрі, і ти не звичайний покупець, інноваційний.

Що ж таке невзаємозамінні токени?

Невзаємозамінні токени — це особливий тип криптовалюти, який відрізняється від більшості криптовалют, та багатьох мережевих або службових токенів, які за своїм джерелом є взаємозамінними. Представляє собою активи, які існують лише у власних криптосистемах.

NFT — це одиниця даних у цифровій книзі, що називається блокчейном, де кожен NFT може представляти унікальний цифровий елемент, і тому кожен з них не взаємозамінний. Проте існують невзаємозамінні токени – NFT (Non-fungible token). Це унікальний вид активу чи товару в цифровому вигляді. Простіше кажучи, NFT-токен – це файл, який посвідчує право власності на певний товар, який існує винятково в інтернеті. Наприклад, цифровий малюнок чи фото.

Невзаємозамінні токени є дефіцитним класом активів. Максимальний запас будь-якого з токенів зазвичай визначений і обмежений конкретним числом. Це позбавляє необхідності системі давати оцінку токену, оцінюючи його. Цю функцію на себе вже взяв блокчейн. Вже зараз невзаємозамінні токени використовують у геймінг індустрії.

NFT можна використовувати для створення штучного дефіциту цифрового твору, створюючи лише один NFT для обраної копії з унікальним підписом. Цим NFT-твори мистецтва схожі на предмети з автографом[4].

Унікальну ідентичність та право власності на NFT можна перевірити за допомогою книги блокчейну. NFT мають метадані, які обробляються за допомогою криптографічної хеш-функції.

Сфера цифрового мистецтва була першою, де почалося масове використання NFT, завдяки здатності технології блокчейн забезпечувати унікальний підпис і право власності на NFT. Цифрові твори мистецтва автора Beeple було продано за 20 млн доларів 2021 року[9].

Також у квітні 2021 року мережа українських супермаркетів «Сільпо» стала першим у світі супермаркетом, що почав продавати свої продукти в тому числі у цифровому мистецтві: на платформі Open Sea з’явились цифрові зображення просекко, яєць, сиру, цукерок, гречаного багету.

Вартість цифрових продуктів відпочатку дорівнювала їх реальній вартості в магазині, але вже за годину за цифровий багет колекціонери пропонували суму у 170 разів вищу за початкову.

NFT можуть представляти предмети колекціонування, такі як колекції карток, але у цифровому форматі. У лютому 2021 року картка NFT баскетболіста Леброна Джеймса на платформі NBA Top Shot продана за $ 208 тис.

NFT також можуть бути використані для зберігання даних про ігрові активи, якими керує користувач, а не розробник гри. NFT дозволяють торгувати активами на сторонніх ринках без дозволу розробника гри.

У лютому 2021 року віртуальну ділянку землі у відеоігрі Axie Infinity було продано за 1,5 млн $, що було найбільшим продажем NFT, коли-небудь здійсненим на той час. У березні котировки токена Alice (реліз гри відбудеться 01.2022) після розміщення на криптобиржі Binance Launchpool за хвилину виросли на 60 000%.

Що являє собою ринок криптовалюти?

Криптовалюти не мають центрального органу управління. Усі операції перевіряються мережею учасників, тобто іншими користувачами. Кожна операція комплектується з іншими для формуввання блоку, з яких складається безперервний ланцюг.

У криптовалютах немає примусового повернення платежів, бо немає адміністрування, кошти не можуть бути примусово заморожені або вилучені без доступу до приватного ключа власника.

Однак є можливості укладання угод за участю посередника, коли для завершення або скасування угоди потрібна згода всіх трьох або довільних двох сторін.

Учасники угоди можуть добровільно тимчасово взаємно блокувати свої кошти як заставу.

Точніше, криптовалюта буде перерахована на спеціальний рахунок, для розпорядження яким потрібна згода всіх або кількох сторін.

При цьому будь-яка сторона самостійно не спроможна виконати будь-яку операцію.

Всі криптовалюти використовуються псевдонімно — зміст транзакцій відкритий, не шифрований, але в них є інформація лише про номери рахунків і немає інформації про власників цих рахунків.

Проте особу користувача може бути встановлено, якщо відома необхідна додаткова інформація. Ведуться розробки, де планується замінити псевдонімність на анонімність.

З технічної точки зору, будь-яка криптовалюта – токен, та не кожен токен – криптовалюта. За своєю природою токени взаємозамінні. Bitcoin можна обміняти на інший, як купюру 100 грн – на таку ж іншу. Це особливість усіх валют світу, у тому числі віртуальних.

На скільки така діяльність є правомірною?

Доволі спірне питання, але давайте подивимось практично: більшість інтернет діяльності неоподаткована, добросовісні інтернет магазини або ж блогери відкривають ІП, звичайні люди, що інвестують – мають додатковий прибуток що не контролюється законом напряму.

В Україні, яка входить в топ-5 по кількості створених біткоїн-гаманців, де здійнює свою діяльність найбільше у СНД агенство Кuna і дуже розвинута спільнота щодо цифрових валют, на законодавчому рівні правовий режим не визначений.

Хоча існує роз’яснення НБУ щодо правомірності використання віртуальної валюти (криптовалюти), де вона визначена як грошовий сурогат, що не є нормативним роз’ясненням і в принципі підлягає критиці.

Крім того, є рішення апеляційного суду м.Києва від 12.10.2016 по справі № 753/599/16 , у якому позивач обгрунтовує свою позицію тим, що біткоїн – це майнові права на записи у відкритій базі даних блокчейн, її матеріальна цінність підтверджується їх вартістю на світових онлайн-площадках для торгівлі, і підлягає судовому захисту.

Суд посилаючись на вищезгадане роз’яснення НБУ вважає, що біткоїн не являється річчю в розумінні ст. 179 Цивільного кодексу України, тому що не має ознак матеріального світу та не є продукцією.

Крім того, криптовалюта не має ознак майнових прав. Так було до 2020 року, оскільки криптовалюта почала набирати обертів, на неї не можна не звернути увагу. Тому 2 грудня 2020 року депутати Верховної Ради в першому читанні прийняли закон №3637 про віртуальних активах, який визнаний легалізувати ринок криптовалюти в Україні.

У пояснювальній записці мета закону описується так: «Учасники ринку віртуальних активів повинні отримати можливість користуватися банківськими послугами, платити податки з отриманих доходів і отримувати юридичний захист в судах при порушенні їх прав.

Також дуже важливим завданням є забезпечення захисту українських інвесторів при здійсненні інвестицій на ринку віртуальних активів ». Документ визначає поняття та правовий статус віртуального активу, а також питання прав власності та здійснення операцій з такими активами в Україні.

Прийнятий законопроект можна назвати рамковим, в ньому чітко не вказані механізми і процедури здійснення операцій з віртуальними активами. Проект їх тільки визначає і дозволяє, а застосування на практиці буде прописуватися в додаткових актах.

Чи оподатковується криптовалюта в Україні?

До Верховної Ради внесено проект закону № 2461, який встановлює правила оподаткування для продажу кріптоактівов, зокрема – криптовалюта.

У проекті приймаються до уваги випадки виведення активів в фіат (тобто криптовалюта продається, наприклад, за долари). Автори законопроекту зазначають, що український ринок віртуальних активів не може нормально розвиватися в силу відсутності визначеності правового статусу електронних валют і токенов.

У документі зазначено, що прибуток, отриманий за операціями з криптовалюта, буде вважатися окремо. Прибуток від операцій з криптоактивами визначається як позитивна різниця між доходом від продажу та витратами від Майнінг або покупки активів. Законопроект встановлює податок на такий прибуток в розмірі 18% для організацій і 5% для фізосіб. Операції з продажу криптовалюта не обкладаються ПДВ.

В законі нічого немає з приводу застосування спрощеної системи до таких операцій, але на даний момент, торгівлі криптовалюта немає серед заборонених видів діяльності для платників єдиного податку.

Висновок:

Криптовалюти швидко ввірвалися на наш ринок, як NFS декілька років тому. Те що ми розплачуємося телефоном на касі вже нікого не дивує, скоро і купівля віртуальних речей перестане бути дивиною.

Поки ми ознайомлюємося з новинкою, законодавство також не відстає – адаптує і розширяє закони під братів біткоїна.

Товари придбані в лиці невзаємозамінних токенів наврядчи будуть оподатковані, тож поки що насолоджуйтеся свободою на цьому «аукціоні». Тут найголовніше не захопитися електронною еволюцією, а то можна повернутися до загального товарообміну, тільки вже в новітній видозміні.

Криптовалюта та законодавство в Україні

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.