Categories
startups Інтелектуальна власність

ОСОБЛИВОСТІ ПАТЕНТУВАННЯ СТАРТАПУ В УКРАЇНІ

THE PECULIARITIES OF STARTUP`S PATENTING IN UKRAINE

Петрусь І. С. «МЕіМ», 2 курс, ДВНЗ «Київський національний економічний Університет імені В. Гетьмана»

З кожним днем стартапи набувають все більшої популярності. «В Україні часто буває, що винахідники не отримують за свої розробки належного роялті. Зокрема, і через те, що не знають, як захистити свою інтелектуальну власність», – зазначила президент NDI Foundation Ольга Крупська. Саме тому патентування є невід’ємною частиною комерціалізації стартапу.

Патентування — затвердження документом — торговим патентом права суб’єкта господарювання на те, щоб займатися певними видами підприємницької діяльності впродовж встановленого строку. Патент – це перш за все гарантія ваших прав на той чи інший винахід. Проте його наявність самого по собі не надає ексклюзивного права власності на ваш стартап. Патент захищає лише комерційні права автора, тобто дає йому можливість отримати прибуток з власної розробки. А сама технологія може бути використана іншими людьми для розвитку науки.

Тож, наприклад, якщо ви винайшли принципово новий спосіб передачі інформації та створили на його основі прилад, розробка не належатиме вам особисто. Ви не можете заборонити комусь користуватись цими знаннями або робити нові відкриття на їхній основі. Адже знання є надбанням всього людства, і ваш винахід не буде винятком. Але як автор ви можете захистити свою розробку патентом. Тоді заробляти на ній ніхто, окрім вас, не зможе. Або ж ви отримаєте відповідну винагороду від сторонніх осіб чи компаній за використання технології.

Також, слід пам’ятати, що публікація в ЗМІ або випуск книги не надає автору розробки якісь права на неї. Якщо ви опублікували будь-де інформацію про свій винахід (прилад, програму та будь-що), то ви отримуєте права тільки на цю саму публікацію. Тобто ви можете заборонити людям розповсюджувати даний матеріал без вашої згоди, але прочитати про ваш винахід та відтворити його може будь-хто, і це цілком законно.

Наприклад, ви придумали новий спосіб зв’язку і пристрій, у якому цю новітню технологію реалізовано. Ви опублікували статтю, у якій все дуже детально розписали і розкрили – таким чином у вас виникли лише авторські права на цю статтю. Ці права полягають у тому, що ви можете заборонити іншим без вашого дозволу робити примірники або розповсюджувати цей матеріал. Але ви не можете заборонити практично застосовувати все, що було написано. Тобто я можу прочитати вашу статтю, зробити на її основі цей пристрій і розпочати бізнес з його продажу. Щоб цього уникнути, потрібно мати патент.

До речі, патент діє тільки в тій країні, у якій він оформлений. Патент, оформлений в Україні, буде діяти лише на її території. Це означає, що, наприклад, людина в Польщі може подивитися українську патентну базу, знайти ваш винахід і налагодити випуск продукції в Польщі. Можливо, це не зовсім правильно, але цілком законно. І ще одна важлива річ. Немає міжнародних або регіональних патентів. Навіть у Європейському Союзі потрібно реєструвати патенти в кожній країні окремо.

Не варто забувати і про те, що патенти захищають інтелектуальну власність лише в тих країнах, де вони оформлені. Тобто якщо ви оформили патент в США, то на американському ринку вашу технологію ніхто не зможе використовувати без вашої згоди. Те саме стосується продажу подібних до вашого пристроїв. А от в інших країнах, якщо ви не оформили там патенти, таких обмежень не буде, і виробники зможуть вільно використовувати та продавати вашу розробку.

Патентування досить складна та недешева процедура. Якщо вам не вистачає коштів та бракує часу, краще випустити продукт. Уявімо, ви придумали цікавий пристрій, скажімо, для iPhone (інноваційний спалах), у вашому випадку, найбільш вигідним варіантом, буде налагодити його випуск і заробляти на цьому гроші. А якщо до вас звернеться компанія Apple з претензією, то завжди можна запропонувати їм купити вашу компанію. До речі, всім добре відомий Instagram був проданий за $1 млрд., не маючи жодного патенту.

Але, якщо ви все таки вирішили запатентувати свій винахід, то краще проконсультуватися з фахівцем щодо проведення патентного пошуку, складання патентної формули та заявки на видачу патенту(лише 55-60% поданих заявок закінчуються здобуттям патенту). Розгляд заявки на винахід займає 1,5-2 роки. У разі його відповідності всім вимогам видається патент на 20 років.

Державні збори за патентування винаходу в Україні становлять близько 400-700 грн. для фізичних осіб і близько 4000 грн. для юридичних. Але на цьому фінансові витрати не закінчуються, оскільки кожен рік протягом 20 років необхідно сплачувати збір за підтримання чинності патенту від 300 до 3800 грн. для юридичних осіб, а для фізичних осіб 5% від зазначених сум, тобто 15-190 грн.

Тож, якщо ви вирішили запатентувати свій винахід з ціллю подальшого заробітку, то краще за все звернутися до професіоналів. Але спершу подумайте, чи потрібен вам патент взагалі. Адже іноді вигідніше вкласти гроші в його розробку, а з патентуванням трішки почекати.

Список використаних джерел:

  1. Особливості патентування промислової інтелектуальної власності – 13.01.2012. – [Електронний ресурс]- http://patentresult.ua/ua/news/osoblyvosti-patentuvannya-promyslovoy-intelektualnoy-vlasnosti.html
  2. Патентування винаходів в Україні та закордоном. – [Електронний ресурс]-http://flexp.com.ua/library/article/228
  3. Патентування стартапів. – [Електронний ресурс] – http://www.inventa.ua/ua/jak-zapatentuvati-startap-v-ukraini/
  4. Стартап: важливі юридичні застереження. – [Електронний ресурс]- http://uz.ligazakon.ua/ua/magazine_article/EA007977
  5. Створення та юридичний супровід стартапів в Україні. – [Електронний ресурс]- http://pravova-rada.com/ua/244-sozdanie-i-juridicheskoe-soprovozhdenie-startapov-v-ukraine
  6. Як самостійно подати заявку на американський патент. – [Електронний ресурс]- https://ain.ua/2013/04/10/yak-samostijno-podati-zayavku-na-amerikanskij-patent-i-otrimati-patent-pending-za-125
Share

One reply on “ОСОБЛИВОСТІ ПАТЕНТУВАННЯ СТАРТАПУ В УКРАЇНІ”

Leave a Reply

Your email address will not be published.