PayPal в Україні: стан, проблеми, перспективи. Вознюк Д. Тарасюк А.

Презентація

PayPal (укр. ПейПал) — міжнародна електронна платіжна система. Це найпоширеніший у світі спосіб розрахунків в Інтернеті. Нині PayPal використовують понад 230 мільйонів людей у 190 країнах світу.

PayPal виступає посередником між продавцем і покупцем, забезпечуючи надійність оплати платіжними картками VISA, MasterCard, American Express та інших платіжних систем. Штаб-квартира компанії розташована у Сан-Хосе, Каліфорнія. Компанія також має операційні центри у містах Омаха, Скоттсдейл, Шарлотт, Бостон, Балтимор та Остін в США; Ченнаї та Бенґалуру в Індії; Дублін та Дандолк в Ірландії; Кляйнмахнов в Німеччині; і Тель-Авів в Ізраїлі.

Компанія утворилася 2000 року шляхом об’єднання компаній Confinity (заснована в грудні 1998 року Максиміліаном Левчиним та Пітером Тілем) та X.com (заснована 1999 року Ілоном Маском). 2001 року об’єднана компанія змінила назву на PayPal. 2002 року власники PayPal продали компанію одному з найбільших інтернет-аукціонів — eBay — за півтора мільярда доларів.

2015 року PayPal та eBay розділилися і PayPal знову став самостійною компанією. Однак, попри розділення, їх бізнес залишався тісно пов’язаним. PayPal залишався основною платіжною системою на eBay як для покупців, так і для продавців. У бізнесі PayPal операції на eBay на кінець року також становили найбільшу частку. І хоча вона продовжувала зростати в абсолютному вимірі (на 10% у четвертому кварталі 2017 року), але скорочувалась у відносному (за той же період частка зменшилася з 16% до 13%).

На початку 2018 року eBay повідомив, що має намір змінити головного партнера з обробки платежів на данську компанію Adyen[en]. Зміна мала відбуватися поступово, починаючи з Північної Америки (наприкінці 2018 року). eBay очікував, що більшість користувачів перейде на нову платіжну систему 2021 року. PayPal повідомив, що компанія продовжуватиме постачання платіжного комплексу до середини 2020 року, і залишатиметься як один з варіантів розрахунків до середини 2023 року.

PayPal частково працює з Україною і приймає картки VISA та MasterCard, випущені українськими банками, для оплати товарів та послуг в Інтернеті.

На даний момент в Україні можна тільки витрачати гроші зі свого аккаунта PayPal, але не отримувати. Ця модель називається Send only і працює вона в 96 країнах. Тобто, ви без проблем можете створити обліковий запис в платіжній системі PayPal, поповнити його і витратити з нього гроші (наприклад на покупку в інтернет магазині). Але на жаль ви не зможете отримати платіж у вашу користь і вивести гроші на свій рахунок або карту. Причин у цього декілька. Одна з них – це НБУ. Нацбанк України роками відлякував цю та інші західні компанії своїми регуляторними вимогами часів холодної війни.

По суті, НБУ довго і методично відправляв в PayPal листи з погрозами. Основна перешкода для входу PayPal і аналогічних PayPal компаній – це необхідність реєстрації в НБУ навіть для послуг cross-border в іноземній валюті. Подвійна проблема, якщо PayPal реєструватимуть як платіжну систему або як систему інтернет-розрахунків (або в іншій формі, як цього хочуть чиновники), чим вона не є. Таким чином, на думку НБУ, впускаючи РayPal як іноземного емітента електронних грошей в Україні – побічно дискримінує резидентів України, дозволяючи західним компаніям те, що українським компаніям не можна – надавати можливість використовувати електронні гроші (stored value) в іноземній валюті резидентам України.
Через те PayPal в Україні використовується здебільшого для оплати покупок у зарубіжних інтернет-магазинах, таких як eBay, Asos.com та ін.

В квітні 2015 року повідомлялося про підготовку повноцінного виходу PayPal на український ринок. Наприкінці травня 2015 року Американською торговою палатою було підтримано ідею виходу PayPal в Україну. Президентом асоціації Андрієм Гундером було направлено офіційний лист-звернення на адресу НБУ та Мінекономіки з проханням усунути Нацбанком України регуляторні бар’єри для виходу системи на ринок.

Наприкінці серпня 2015 р. на сайті Президента України було подано петицію з вимогою надати можливість громадянам України отримувати гроші через Paypal. Вона набрала 4 з 25 тисяч потрібних голосів. У листопаді 2016 року у ВР був зареєстрований законопроект №5361 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання переказу коштів” У законі йдеться, що електронними грошима можна буде оплачувати товари, послуги, податки, робити благодійні внески. А об’єкти господарювання зможуть отримувати оплату за роботи через міжнародні системи. У разі підтримки законопроекту парламентарями, в Україні буде дозволено використовувати PayPal, ApplePay, GoogleWallet та інші закордонні системи електронних грошей.

Окрім цього, електронні гроші випускатимуть не тільки банки, а й інші фінансові організації, а також держказначейство. 20 червня 2017 року за прийняття за основу законопроекту №5361-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання переказу коштів», який би дав змогу резидентам України використовувати електронні гроші, голосування проводилось шість разів: найбільша кількість депутатів, які проголосували – 205 (перше голосування) при мінімально необхідних 226. Таким чином, документ повністю відхилено. Тому наразі в України є два шляха вирішення даної проблеми:

Простий – допуск PayPal до USD / EUR платежів українських користувачів безпосередньо шляхом відкриття можливості реєструвати електронні гаманці через PayPal Singapore (цей варіант працює в Сербії і ще в цілому ряді країн, які не входять до ЄС).

Складний – PayPal відкриває в Україні фінансову компанію, отримує ліцензію і починає працювати з гривневими платежами.

Для реалізації варіанту 1 – потрібно переконати регулятора (НБУ) погодитися, що PayPal може без реєстрації і якихось інших формальностей відкривати можливість українцям користуватися повноцінними послугами в форматі cross-border. PayPal потрібна формальна позиція регулятора, що заперечень проти цього немає. Але регулятор цього варіанту боїться, оскільки втрачає контроль в будь-якій формі за цим платіжним сервісом, і, найстрашніше на думку НБУ, українці зможуть між собою розраховуватися в доларах (через PayPal).

Варіант 2 потребує прийняття нового закону і переконання PayPal в тому, що витрати по виходу на платіжний ринок гривневих платежів виправдані. Ну і для реалізації другого варіанту PayPal потрібно буде ще й жити під наглядом НБУ – цей варіант, як ви розумієте, дуже подобається НБУ, але не подобається PayPal.

З усіх боків НБУ кричить про те, що поки PayPal не готовий виходити на ринок України та надавати послуги резидентам України в такому форматі варіанту 2. Про варіанті 1 в НБУ вважають за краще не говорити – його краще заборонити шляхом вимоги реєстрації, розуміючи, що PayPal на це не піде.

Share