Смарт контракти як інноваційний правовий інструмент

                        Іван Корж, ЕМБ-502, КНЕУ

    Вступ

Динаміка зав’язків України з ЄС зростає, що у свою чергу викликає необхідність оптимізації регулювання діяльності бізнес суб’єктів. Розвиток технологій при сумісності з сучасним правом підвищать якість контролю над діяльністю бізнесу. Одним із напрямків такої оптимізації є розвиток та закріплення у законодавстві смарт-контрактів, оскільки дані контракти являють собою опосередкований інструмент, котрий не можливо підробити і котрий є однаково та одночасно доступний всім учасникам блокчейну.

Актуальність розвитку блокчейн технологій підтверджують статистичні дані, в продовж року, за інформацією представленою на  http://great-world.ru/istoriya-bitkoina-grafik-kursa/ курс цін на біткоин виріс майже у 20 разів ,та на сьогоднішній день він складає приблизно 8800 доларів за 1 BTC.

                                Історія розвитку смарт-контрактів

На початку свого розвитку інтернет являв собою досить нудне видовище – на весь світ було не більше пари сотень гідних уваги сайтів з цікавим контентом. Технологія Blockchain, яку часто називають новим інтернетом, повертає нас у той самий час: на всю мережу існує всього кілька повноцінних програмних рішень, які все ще дуже далекі від досконалості.

Як не дивно, проте саме тоді, в 1996 році, коли настав перший виток глобального розвитку мережі Інтернет, американський програміст і криптограф Нік Сабо вперше запропонував концепцію «смарт-контрактів», яку сьогодні важко уявити без прив’язки до Blockchain . Сабо описав смарт-контракт як комп’ютерний протокол, який на основі математичних алгоритмів самостійно проводить операції з повним контролем за їх виконанням. Таке визначення смарт-контрактів актуально до сих пір

Прообразом смарт-контрактів є звичайні паперові контракти, які використовує у своїй діяльності будь-яка сучасна організація. Після складання такі контракти зазвичай вручну підписуються, і далі учасники особисто виконують всі їх положення.

Найбільш очевидним розвитком цих процесів могли б стати технології, які, по-перше, дозволили б долати відстані за лічені секунди, а по-друге, автоматизували б основні умови угоди. Контракт, в такому випадку, почав би виконуватися автоматично, без фізичної присутності сторін. Чим більшим є  розвиток технологій – Blockchain, тим краще смарт-контракти підходять для цього рішення.

                     Що ж таке смарт-контракт і чи дійсно він є смарт

Посилаючись на авторитетну думку Jincor (https://geektimes.ru/company/jincor/blog/292147/ )  отримуємо наступне визначення: смарт-контракт – це все та ж угода між людьми та/ або організаціями, але тільки описана у вигляді програмного коду, який виконується автоматично і отримує всі необхідні дані за допомогою так званих «оракулів» – програм, які забезпечують зв’язок реального і цифрового світу.

Зазвичай смарт-контракти записуються в Blockchain (хоча вони можуть існувати і в іншому середовищі). У Blockchain-середовищі вся програмна логіка смарт-контракту записується і знаходиться в блоці, який є програмним контейнером, що об’єднує всі повідомлення, стосовно окремого смарт-контракту. Повідомлення можуть виконувати роль входів і виходів програмного коду смарт-контракту і приводити до будь-яких дій в реальному та цифровому світі за межами Blockchain.

Важливо відзначити, що для смарт-контракту необхідна наявність декількох обов’язкових елементів:

По-перше, це цифрова ідентифікація і наявність цифрових всіх сторін договору.

По-друге, для укладення смарт-контрактів необхідним є приватне децентралізоване середовище, в яке будуть записуватися смарт-контракти;

По-третє, сам предмет договору та наявність необхідних для його виконання інструментів. Наприклад, якщо передбачаються будь-які розрахунки – то це криптовалютні розрахункові рахунки.

По-четверте, це конкретно описані умови його виконання, які учасники підтверджують одночасно.

Виникає питання, а чи правильно смарт-контракт називати саме Смарт-контрактом?

На мою думку слово смарт тут не зовсім підходить, оскільки сам по собі контракт працює за тим алгоритмом, що йому задали програмісти, у нього просто є логіка роботи, якщо задуматися то у велосипеда також є свій алгоритм роботи, просто він реалізований не віртуально а фізично. Скоріш смарт-контракти слід назвати блокчейн-контракт, так як на сьогоднішній день такі контракти реалізуються за допомогою блокейну, а якщо вдаватися в деталі, то мабуть 99% смарт-контрактів слід назвати ефіріум-контрактами, оскільки вони створені на основі ефіру (ефір-криптовалюта).

 

                   Які фактичні переваги дають смарт-контракти?

Jincor (https://geektimes.ru/company/jincor/blog/292153/ ) стверджують, що в порівнянні зі звичайними паперовими контрактами смарт-контракти мають ряд фундаментальних переваг, і я з ними повністю погоджуюсь:

Автономність. Ви самостійно укладаєте всі угоди – більше немає необхідності звертатися до брокерів, банків, нотаріусів, адвокатів та інших посередників для підтвердження або завірення угоди. До речі, це також виключає можливість маніпуляцій з боку даних осіб, оскільки договір виповнюється автоматично мережею.

Довіра і збереження. Криптографія, шифрування даних і зберігання в блокчейні відповідають за збереження ваших документів. Існують сотні дублікатів, і ніхто не зможе сказати, що втратив ваші документи. Блокчейн і його децентралізація також роблять практично неможливими хакерські атаки та підміну вашого смарт-коду.

Швидкість. На роботу з паперовими документами та їх супровід зазвичай витрачається дуже багато часу. Програмний код смарт-контрактів автоматизує ці завдання, тим самим звільняючи вас від особистої участі в багатьох бізнес-процесах, які зазвичай виконуються вручну.

Економія. Смарт-контракти зберігають ваші кошти, так як вони усувають з бізнес-процесів посередників. Вартість обслуговування звичайних контрактів, наприклад нотаріальних запевнень угод, може доходити до сотень тисяч доларів адже завіряти у нотаріуса іноді необхідно не тільки сам контракт, але кожну транзакцію по ньому.

Точність. Автоматизовані контракти не тільки швидші та дешевші, ніж звичайні, вони також допомагають уникати помилок, які виникають при ручному заповненні форм документів і виключають людський фактор при проведенні транзакцій за контрактом.

Давайте наведу приклад можливого використання смарт-контрактів, одразу зазначу, що так вони поки що не використовуються, проте в недалекому майбутньому будуть.

 

Приклад:

Ви хочете купити машину, для цього вам необхідно прийти в автосалон, вибрати машину, піти в банк оплатити все, до речі при перевищені певної суми треба ще пояснити звідки взялися кошти, після оплати прийти в автосалон і забрати машину, це мабуть спрощена версія проте не важливо.

На всю цю справу з покупкою авто піде день, уявимо ситуацію покупки авто за допомогою смарт контрактів, вам просто необхідно вибрати модель та підтвердити купівлю, потім прийти і забрати машину, всі дані про стан майна, хто його власник автоматично оновлюються в мережі, що підвищує безпеку.

                                       Недоліки смарт-контрактів:

Відсутність інфраструктури та брак інформації. Якщо говорити про смарт контракти, то на сьогоднішній день фактично є одна зручна база для їх створення, база ефіру, у інших криптовалют не має зручного сервісу для створення смарт контрактів.  Крім того, зазвичай, немає всієї необхідної інформації для укладання смарт-угод, а програми-оракули, що мали б їх знаходити, просто не мають з чим працювати, для них не створено необхідної бази.

Відкритість інформації. У смарт-контрактах вся інформація доступна кожному, оскільки зберігається децентралізовано, це з одного боку добре, а з іншого стримує розвиток смарт-контрактів. Наприклад великі фірми та фінансові компанії не рідко мають комерційні таємниці, та просто не хочуть розголошувати свої комерційні зв’язки.

Відсутність законодавчою бази, що регулює смарт-контакти. Законодавці просто не встигають за розвитком технологій, і на сьогоднішній день якоїсь конкретної бази регулювання смарт-контрактів немає, з одного боку це «мана небесна» для підприємців, а з іншого – «непахане поле» для держави.

Не змінність смарт-контрактів. З однієї сторони це підвищує безпеку смарт-угод, а з іншого контракти повинні мати можливість для внесення змін.

 

Висновки та пропозиції

На сьогоднішній день нараховується понад 1000 криптовалют, а зручний сервіс, який робить можливим створення смарт-контрактів без участі програмістів є лише у ефіру. Неважко побачити величину нереалізованих досі можливостей.

Окремо детального розгляду потребують проблемні моменти , котрі були описані вище, певні ідеї у мене є, наприклад по першій проблемі – частина з недостатньою кількістю сервісів – необхідно брати приклад з ефіру, і створювати такі сервіси.

Брак даних можна спробувати вирішити за допомогою обов’язкових полей заповнення, тобто кожен контракт має містити власні обов’язкові до заповнення поля, а також треба створити базу даних користувачів і постійно доповнювати і тими даними, що вони вносять, мається на увазі є користувач х, у нього заповнено лише ФІО, а він уклавши угодну вніс паспортні дані, то паспортні дані мають автоматично доповнювати його профіль в базі. Такий підхід повинен спростити роботу посередницьких програм, так званих програм оракулів, котрі мають перевіряти дані.

Недолік з занадто великою відкритістю можна вирішити створивши спеціальні сервіси з можливістю зберігання комерційної таємниці, та приховування своїх бізнес-зав’язків, такий собі альтернативний сервіс для бізнес установ. Звичайно необхідну користувачеві інформацію варто залишити доступною, це має виконуватися на рівні програми.

Проблему з незмінністю смарт-контрактів можна вирішити доволі елегантно. Я б зробив таким чином, щоб при внесені змін створювалася копія контракту, а першоджерело відправлялося в архів, фактично матимемо новій контракт проте його номер залишаться старими, зміни будуть внесені та всі залишаться задоволені. Можуть виникнути питання, а як запобігти переповненню архіву. Рішення також є до банальності просте, видаляти з архіву всі копії, залишаючи лише першоджерело.

Також на мою думку смарт контракти мають бути оформлені законодавчо, тобто в господарському та цивільному кодексі до договорів має бути додана стаття, що описує смарт-контракти.

Варто зазначити, що тема смарт-контрактів потребує подальшого детального розгляду, тому у мене є пропозиція провести круглий стіл серед студентів КНЕУ з цього питання.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.