Огляд деякіх методів оцінки вартості стартапа та нормативно-правова основа ведення діяльності стартапів

Кучмін В.М., Інститут бізнес освіти КНЕУ, програма бізнес адміністрування (МБА)

«Оптимальна сума — це та максимальна кількість грошей, яка в певний період часу дозволяє застосувати кожний отриманий долар більше для користі компанії, ніж для шкоди підприємцю».

П’єр Ентремонт.

 

У наш час, швидше за все, багато підприємців або управлінців уже чули такий термін, як «стартап». Однак є ті, хто навіть не замислювався над тим, що ж це таке. Хоча очевидно, що із зразками продуктів світових стартапів багато хто вже зіткнувся. Адже прикладами є такі відомі проекти, як Wikipedia, Instagram або YouTube. І це – лише вершина світового «айсберга» з дивною назвою «стартап».

У цій доповіді я хочу оглянути деякі методи оцінки вартості стартапа та розповісти про норми українського законодавства, які регулюють правові відносини у сфері швидкозростаючих інноваційних проектів .

Слід зазначити, що у світовій економіці місце успішних стартапів досить високе і почесне. Так, на ринках країн Європи, США, Японії, РФ і навіть Білорусі активно створюються венчурні інвестиційні фонди і «бізнес-інкубатори», спрямованість яких – саме фінансування й підтримка сміливих проектів з метою капіталізації доходів. Не є винятком і Україна. Саме тому дана тема є досить актуальною і для нашої країни.

Мета доповіді – роз’яснити поняття «стартап»,перглянути існуючі методи оцінки вартості стартапа,а також виділити ті норми законодавства України, які на даний момент регулюють діяльність у цій сфері.

Тому, перш за все, ми визначимо, що ж означає термін «стартап».

Важливо у законодавстві України термін «стартап» відсутній.

Стартап або стартап-компанія (від англ. start-up – запускати) – компанія або проект, котрий має коротку історію діяльності, метою якої є отримання прибутку. Найчастіше стартапи – це абсолютно нові проекти й навіть такі, які перебувають лише на стадії розробки.

Одним із видів стартапів є хайтек-стартапи (від англ. high technology, high tech, hi-tech) – ті стартапи, в яких для отримання прибутку використовуються або розробляються нові та прогресивні технології сучасності.

Найчастіше стартапами є Інтернет-проекти та IT-проекти. Однак слухачеві слід знати, що стартапом може бути проект, що швидко розвивається в будь-якій з існуючих галузей економіки. Наприклад, стратапом у рівній мірі можна назвати як діяльність з продажу очищеної води, так і високотехнологічний бізнес, спрямований на отримання енергії з альтернативних джерел.

Стартапом може бути проект, що швидко розвивається в будь-якій з існуючих галузей економіки

На початку доповіді я згадав Wikipedia, Instagram і YouTube. Однак названі проекти – це відомі інтернет-стартапи. Чудовим прикладом стартапу поза мережею Інтернет (оффлайн-стартапу) може стати ізраїльський стартап Emefcy. Згадана компанія розробила та впроваджує технологію, котра дозволяє дешево і безпечно очищати стічні води за допомогою бактерій.

Ще одна ізраїльська компанія Flytrex розробляє платформу для управління дронамі, орієнтовану на компанії в сфері логістики та рітейлу.Цей стартап знайшов своє застосування в Україні.В червні 2016 р IT Business Week повідомляв, що Flytrex підписала угоду з Укрпоштою про запуск експериментального проекту з доставки малогабаритних посилок по території України за допомогою безпілотних Мультикоптер.Стартап поставив української поштової служби Мультикоптер, здатні доставляти вантажі вагою до 3 кг на відстань до 23 км. В рамках пілотного проекту Мультикоптер будуть доставляти посилки вагою до 1 кг зі швидкістю 70 км / год, обслуговуючи територію площею 80 км2. Для проведення експерименту було обрано місто Буча Київської області.Компанія Flytrex була заснована в 2013 р ярів Башем (Yariv Bash) і Амітом Регев (Amit Regev).

Також ізраїльська компанія StoreDot, яка розробила технологію швидкої зарядки акумуляторів За словами засновника і директора стартапу Дорона Майерсдорфа, батареї компанії зможуть зарядити смартфон за хвилину завдяки амінокислотам, який заміняє звичайні літієві компоненти.

На думку Еріка Шмідта, колишнього генерального директора Google, а тепер голови правління головної компанії Alphabet, Ізраїль є другим місцем на планеті з розвитку технологій після Кремнієвої долини. Це лише декілька прикладів з безлічі оффлайн-проектів, які можна з усією відповідальністю називати «стартапом».

Чи не кожного дня в Україні виникають нові стартапи, які вимагають мільйонів інвестицій. Проблема в тому, що новий бізнесмен не може чітко визначити свої запити по фінансовим вкладенням, а інвестор не завжди здатний оцінити ризик інвестицій в молоде підприємство і зиск, який він отримає. В цій доповіді наведено 7 методів для оцінки вартості стартапу.

Стартап має цінність, що збільшується, якщо вкласти в нього більше речей. Наприклад, додайте патент до стартапу і його ціна виросте. Додайте потужну команду менеджерів і вартість знову збільшиться. Це просто, чи не так?

Таке явище,як стартап,також має певні магічні характеристики. Якщо ви вкладете в нього $1, то можливо отримаєте $2, $3 чи навіть $10.

Проблема в тому, що створення стартапу може бути дуже дорогим саме по собі. Отже, ви повинні звернутися до людей з грошима (тобто інвесторів) і запропонувати їм наступну угоду: «Дайте мені $1 млн, щоб побудувати стартап, і ви отримаєте X відсотків від того, що буде на виході». Яким має бути показник X? Це залежить від попередньої оцінки, тобто від вартості стартапу на момент здійснення інвестиції. Цю вартість обчислити доволі складно, але я розповім про перевірені методи, що допоможуть краще зрозуміти порядок здійснення попередньої грошової оцінки стартапу.

У своїй доповіді  я детально зупинюсь на наступних методах оцінки стартапів:

 

Метод оцінювання Опис
1 Метод Беркуса Оцінка базується на визначені 5 ключових факторів успіху
2 Сумування факторів ризику Оцінка на основі базового значення, скоригованого для 12 стандартних факторів ризику
3 Система показників, збір даних Оцінка на основі середньої вартості, обчисленої для аналогічної компанії
4 Метод порівняльних транзакцій Оцінка, що базується на правилі трьох показників KPI від аналогічної компанії
5 Дисконтований грошовий потік Оцінка, що будується на сумі усіх майбутніх грошових потоків
6 Перший Чиказький метод Оцінка по середньозваженому числу трьох інших сценаріїв оцінки
7 Метод венчурного капіталу Оцінка на базі показника ROI, який очікується інвесторами

 

Звертаю Вашу увагу на те, що більшість методів оцінки базуються на таких даних,як порівняльні показники або базова оцінка аналогічних компаній. Такі дані потрібно збирати окремо.

 

1. Метод Беркуса.

Просте і зручне правило для оцінки вартості вашого стартапу. Метод розроблений Дейвом Беркусом, відомим автором та інвестором. Базовий критерій — чи вважаєте ви, що вартість бізнесу може досягнути $20 млн через 4 роки після заснування стартапу? Якщо відповідь «так», можете оцінити ваш стартап відповідно до п’яти основних критеріїв:

 1. Ідея (базове значення) — $300 тис.
 2. Прототип(технологія) — $500 тис.
 3. Ефективність команди менеджменту— $300 тис.
 4. Стратегічні відносини(вихід на ринок) — $200 тис.
 5. Випуск продукту або продаж— $100 тис.

Попередня оцінка — $1,4 млн. Це дає приблизне уявлення про те, скільки коштує стартап та що слід поліпшити (те, що важливіше для проекту). За словами Беркуса, вартість попередньої грошової оцінки не повинна перевищувати $2 млн.

 

2. Метод підсумовування факторів ризику (RFS).

Метод підсумовування чинника ризику або метод RFS є більш поглибленою версією методу Беркуса. В першу чергу, визначаєте початкову вартість бізнесу. Потім налаштовуєте зазначену вартість для 12 факторів ризику, властивих стартапам на етапі розвитку:

 

Початкове вартість $1 500 000
1. Ризик менеджменту Дуже низький +$500 000 $2 000 000
2. Стадія бізнесу Середній
3. Законодавчі/політичні ризики Середній
4. Виробничі ризики Середній
5. Ризики збуту та виробництва Середній
6. Ризик фінансування/залучення капіталу Середній
7. Ризик конкуренції Дуже високий -$500 000 $1 500 000
8. Технологічний ризик Низький +$250 000 $1 750 000
9. Ризик судових процесів Дуже низький +$500 000 $2 250 000
10. Міжнародні ризики Середній
11. Репутаційні ризики Дуже низький +$500 000 $2 750 000
12. Потенційно вигідний вихід Середній
Оцінка бізнесу     $2 750 000

 

Початкове значення визначається як середнє для аналогічного бізнесу у вашому регіоні, а фактори ризику моделюються у вигляді кратних значень в розмірі $250 тис, починаючи від $500 тис за дуже невеликий ризик та -$500 тис для дуже високого ризику. Найважче завдання для цього методу, як і для більшості аналогічних методів оцінки — знайти інформацію про подібні стартапи.

Метод RFS призначений для стартапів, що знаходяться на ранніх стадіях розвитку.

 

3. Метод оцінки показників

Складніший підхід до завдання оцінки стартапу. Починається так само, як і метод RFS, тобто ви визначаєте базову оцінку бізнесу, після чого коригуєте значення для певного набору критеріїв. Нічого нового, крім того, що ці критерії самі по собі оцінюються на підставі їх впливу на загальний успіх проекту.

 

    Вага vs. середній проект
1. Можливості команди 40% 125%
2. Готовність продукту/технології 30% 100%
3. Розмір ринку 20% 15%
4. Конкуренція 10% 75%
Початкова вартість $1 500 000
Коефіцієнт 117,5%
Оцінка стартапу $1 760 250  

 

  Ваш бізнес на 17,5% краще, ніж схожі в цілому проекти

Цей інструмент також відомий як метод Білла Пейна, що розглядає шість критеріїв: менеджмент (30%), потенціал можливостей (25%), товар або послуга (10%), канали збуту (10%), стадія бізнесу (10%) та інші фактори (15%).

Цей метод призначений для стартапів, що знаходяться на ранніх стадіях розвитку.

 

 1. Метод порівняльних транзакцій.

Метод порівняльних транзакцій складається лише з трьох правил.

Залежно від типу стартапу потрібно знайти індикатор, який буде оптимальним аналогом для оцінки бізнесу. Цей показник може бути специфічним для вашої галузі: щомісячний періодичний дохід (SaaS), кількість працівників (тимчасових), кількість відділень (роздрібна торгівля), заявлені патенти (медтехніка/біотехнології), щотижневі активні користувачі тощо. У більшості випадків ви можете просто взяти рядки з P&L: обсяг продажів, валова маржа, EBITDA та інше.

 

  Продано за Коефіцієнт доходу Коефіцієнт WAU (Weekly Active Users)
Схожий бізнес #1 $957 3,0 x 2,3 x
Схожий бізнес #2 $647 3,3 x 6,4 x
Схожий бізнес #3 $327 1,9 x 1,5 x
Схожий бізнес #4 $737 5,4 x 0,2 x
Схожий бізнес #5 $6 248 8,6 x 5,7 x
Схожий бізнес #6 $39 087 7,3 x 4 x
Схожий бізнес #7 $6 576 12,1 x 31 x
Схожий бізнес #8 $4 258 8,3 x 3,5 x
Схожий бізнес #9 $3 798 3,4 x 1,1 X
Дохід WAU
Індикатор мого бізнесу $90 1000
Середньозважений коефіцієнт 7,6  6,7
Оцінка бізнесу, що базується на такому методі $685 $6,736

 

В залежності від показників аналогічного бізнесу, стартап оцінюється в $685 або $6 736

Метод порівняльних транзакцій призначений для стартапів на ранніх та пізніх стадіях розвитку.

 

5. Метод дисконтованих грошових потоків (DCF)

Якщо ваш стартап працює добре, він приносить певну суму грошей щороку. Можна сказати, що поточна вартість бізнесу — це сума всіх майбутніх грошових потоків протягом наступних років. І саме ця ідея закладена в оцінку за методом DCF.Скажімо, ви прогнозуєте надходження грошових потоків протягом N років. Що далі?

Варіант 1: ви вважаєте, що бізнес буде постійно зростати та генерувати певні (поки точно невідомі) грошові потоки після N років. Далі можете застосувати формулу для кінцевої вартості (terminal value — TV):

TV = CFn + 1 / (r- g); де «r» — дисконтна ставка, а «g» — очікуваний темп зростання

Варіант 2: ви плануєте вихід з бізнесу після N років. По-перше, ви хочете оцінити майбутню вартість придбання вашого стартапу, наприклад, за допомогою методу порівняльних транзакцій, описаного вище. Тоді ви повинні застосувати знижку до цієї майбутньої вартості, щоб отримати чисту поточну вартість:

TV = вихідна вартість / (1 + r) ^ n

Рекомендується використовувати цей метод для стартапів на зрілих стадіях розвитку.

 

6. Перший Чиказький метод.

Відповідає на конкретне питання: який шанс у вашого бізнесу стати великим? Як ви можете оцінити його потенціал? Перший Чиказький метод (названий на честь Першого Чиказького банку) відповідає на це питання шляхом проведення трьох оцінок: вірогідність найгіршого сценарію (малий бізнес), нормального сценарію (середній бізнес), найкращого сценарію (великий бізнес).

 

Кожна оцінка здійснюється за допомогою методу DCF. Далі ви маєте визначити у відсотках ймовірність кожного сценарію. Ваша оцінка, відповідно до першого Чиказького методу, є середньозваженою величиною для кожного випадку.

Перший Чиказький метод призначений для стартапів на зрілих стадіях розвитку.

7. Метод венчурного капіталу.

Як зазначає сама назва, метод венчурного капіталу аналізує ситуацію з точки зору інвестора.

Бізнесмен завжди очікує певну рентабельність для своїх інвестицій, наприклад, 20-разову. Крім того, згідно з галузевими стандартами інвестор вважає, що ваш бізнес може бути проданий за $100 млн через 8 років. На підставі цих двох елементів інвестор визначатиме максимальну суму, яку він готовий інвестувати у ваш бізнес після коригування майбутнього дроблення капіталу.

Метод «венчурного капіталу» підійде для проектів на ранніх та зрілих стадіях розвитку.

 

8. Законодавче регулювання діяльності стартапів.

Оцінки є гарною відправною точкою для планування фандрайзингу. Вони допомагають визначити потрібні цифри та їх об’єктивність. Однак, врешті решт, такі цифри є лише теоретичним введенням у важливішу гру попиту та пропозицій.

Тому, перш за все, необхідно визначити законодавчу основу можливості проведення інноваційної та інвестиційної діяльності.

Нормативно-правову основу ведення діяльності стартапів та інвестиційної діяльності в Україні становлять такі законодавчі акти:

 1. Закон України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.1991 р. №1560-XII

Визначає загальні правові, економічні та соціальні умови інвестиційної діяльності на території України. Він спрямований на забезпечення рівного захисту прав, інтересів і майна суб’єктів інвестиційної діяльності незалежно від форм власності, а також на ефективне інвестування народного господарства України, розвиток міжнародного економічного співробітництва та інтеграції.

 1. Закон України «Про режим іноземного інвестування» від 19.03.1996 р. №93/96-ВР

Визначає особливості режиму іноземного інвестування на території України, виходячи з цілей, принципів і положень законодавства України.

 1. Закон України «Про інноваційну діяльність» від 04.07.2002 р.№40-IV

Визначає правові, економічні та організаційні засади державного регулювання інноваційної діяльності в Україні, встановлює форми стимулювання державою інноваційних процесів і спрямований на підтримку розвитку економіки України інноваційним шляхом.

 1. Закон України «Про наукові парки» від 25.06.2009 р. №1563-VI

Цей Закон регулює правові, економічні, організаційні відносини, пов’язані зі створенням і функціонуванням наукових парків, та спрямований на інтенсифікацію процесів розроблення, впровадження, виробництва інноваційних продуктів та інноваційної продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках.

11

У зв’язку з тим що більша частина власників стартапів має «ноу-хау», різні винаходи, оригінальні технології, твори науки і навіть зразки мистецтва, а також права власності на знаки для товарів і послуг, до згаданого переліку нормативно-правових актів слід додати і такі, які регулюють відповідні суспільні відносини, а саме:

– Закон України «Про авторське право та суміжні права» від 23.12.1993 р. №3792-XII;

– Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» від 15.12.1993 р. №3687-XII;

– Закон України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» від 15.12.1993 р. №3689-XII.

 

ВИСНОВКИ

       По-перше, при оцінці стартапів слід мати на увазі, що венчурні капіталісти користуються методом порівняння та приблизної оцінки того, наскільки дроблення капіталу є прийнятним для засновників. Наприклад, отримуючи певну кількість грошей, засновники мають переконатися, що вони залишаються головними акціонерами після інвестицій серії А.

По-друге,  будь-які оцінки є не що інше, як формалізовані приблизні розрахунки. Оцінки ніколи не покажуть справжню цінність вашої компанії. Вони лише визначають дві речі: наскільки активно ринок бажає вкладати кошти в ваш бізнес і наскільки сильно ви бажаєте їх прийняти.

Водночас, оцінювання стартапу не матиме ніякого сенсу, якщо підприємець не визначить ризики, пов’язані із нормативно – правовим регулюванням  діяльності стартапів, до яких  відноситься:

– встановлення  існуючих  законодавчих переваг  щодо організаційно – правових форм діяльності стартапів (приватне підприємство, товариство з обмеженою відповідальністю чи взагалі – фізична особа – підприємець);

– оцінка наявної системи оподаткування для вибору найбільш оптимального виду податків новоствореним суб’єктом господарювання;

– визначення потенційних законодавчих та податкових ризиків для майбутнього  інвестора (наприклад, якщо інвестор нерезидент,  чи буде для нього прийнятною та економічно обгрунтованою  форма оподаткування валютної виручки, яка встановлена чинним законодавством).

Вважаю, що при  врахуванні  вищевказаних факторів  українські стартапи  набудуть розповсюдження  та практичного  значення як для окремих підприємців, так і для економіки України в цілому. Це обумовлено тим, що для вигідного вкладення капіталу з метою його зростання та диверсифікації, інвестор постійно шукає нові напрямки бізнесу. Саме стартапи, як вид компаній з високою оборотністю капіталу, зможуть стати новими об’єктами для інвестування.

 

Список використаних джерел

1.Насер Стефан «Оцінка для спеціалістів- 9 методів пояснень»

Сайт ttps://startupsventurecapital.com

 1. https://hightech.fm Топ 10 израильских стартапов 2016 года.
 2. http://itbusinessweek.com IT Business Week. Израильский стартап Flytrex привлекает $3 млн.- 06/01/2017
 3. http://fastsalttimes.com 25 ЛУЧШИХ ИЗРАИЛЬСКИХ СТАРТАПОВ ПО ВЕРСИИ BUSINESS INSIDER,-27.05.2017
 4. Павел Федоров, Израильский стартап StoreDot умеет заряжать смартфон за 30 секунд-08.04.2011

6.Білл Пейн Оцінки 101метод оцінки вартості показників/ http://blog.gust.com/-20.10.2011

7.Білл Пейн Оцінки 101метод венчурного капіталу/ http://blog.gust.com/-01.11.2011

7.Білл Пейн Оцінки 101метод підсумовування факторів ризику/ http://blog.gust.com/-15.11.2011

 1. http://www.business-valuation.net/-Оцінка / аналіз попередніх операцій
 1. https://en.wikipedia.org Дисконтовані грошові потоки-вересень 2015 року
 2. Сасаном Хашеми Венчурне оцінювання – перший метод Чикаго/http://www.venionaire.com/-28 СІЧНЯ 2015 РОКУ
 3. Дейв Беркус Метод Беркуса – цінність інвестицій на ранній стадії.

https://berkonomics.com- 4 .10. 2009 року

 1. Денис Збанацький «Стартапи: юридичні та практичні аспекти. Ознайомча частина» Сайт http://n-auditor.com.ua
 2. 14. Закон України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.1991 р. №1560-XII
 3. 15. Закон України «Про режим іноземного інвестування» від 19.03.1996 р. №93/96-ВР
 4. Закон України «Про інноваційну діяльність» від 04.07.2002 р.№40-IV
 5. 17. Закон України «Про наукові парки» від 25.06.2009 р. №1563-VI
 6. Закон України «Про авторське право та суміжні права» від 23.12.1993 р. №3792-XII;
 7. Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» від 15.12.1993 р. №3687-XII;
 8. Закон України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» від 15.12.1993 р. №3689-XII.

 

 

 

 

 

 

 

14

Share

2 thoughts on “Огляд деякіх методів оцінки вартості стартапа та нормативно-правова основа ведення діяльності стартапів”

Leave a Reply

Your email address will not be published.