Практичне застосування закону про згоду на статеві стосунки. Вплив нового закону на розвиток українського суспільства


Данило Здохлій, ПРАВО2019, МЕ-102, КНЕУ

Хочу звернути увагу на те, що 11 січня 2019 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України” з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами. Відповідні зміни внесено в Кримінальний кодекс. Йдеться про ухвалений Верховною Радою 6 грудня 2017 року Закон України про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (№ 4952).

Презентація

На мою думку, указана проблема є актуально в наш час та набирає великих масштабів.

На підтвердження своєї позиції наведу кілька аргументів. Президент України Петро Порошенко також  підписав зміни в законі про вік сексуальної згоди. Так, відтепер термін “статева зрілість”, який часто використовували в кримінальному законодавстві, більше не діє, а стосунки дорослих людей з неповнолітніми тепер законні, якщо підлітку виповнилося 16 років.

Як повідомляє прес-служба глави держави, закон наблизить українське законодавство до міжнародних стандартів забезпечення захисту дитини від сексуальної експлуатації, дозволить Україні виконати рекомендації Комітету ООН з прав дитини та Європейського комітету із соціальних прав Ради Європи.

Ці норми гендерно нейтральні, постраждалими від злочину можуть бути як жінка, так і чоловік. І стосуються вони різних видів сексуального насильства. А такі дії з особами до 14 років, незалежно за їх згодою, чи ні, вже само по собі вважаються злочином і караються позбавленням волі на термін від восьми до п’ятнадцяти років.

Тепер, за чинним законодавством, щоб довести злочин, потрібно подати докази, що не було згоди. Що ж це означає і чи потрібні “розписки-дозволи? НІ! Насправді, трохи вдосконалили термінологію, аби вивести її до світових зразків. Презумпція невинуватості нікуди не зникла, а в даному випадку вона трансформувалась у презумпцію “згоди на статеві стосунки”, якщо інше не буде доведено. Тому вдосконалення законодавства в цьому напрямку можна лише вітати. Повторюсь. Ніяких письмових згод на статеві стосунки не потрібно. Багато представників ЗМІ в черговий раз створили ажіотаж там, де його немає, а деякі юристи лише їх підтримують!

Зокрема, адвокат Іван Ліберман в одному з видань заспокоїв, що все не так страшно, як здається. «Якщо говорити про родини, то тут буде дзеркальна ситуація — подружжю не потрібно постійно запитувати згоди у своїх партнерів. Навпаки, йдеться про принцип «незгоди» : якщо один із подружжя відмовляється, примусити його не можна. За законодавством це вважатиметься домашнім насильством.

Натомість психолог Ірина Данченко вважає, що про випадки насильства в родині українці повідомлятимуть нечасто. «На жаль, українські жінки дуже рідко звертаються до поліції, побоюючись подальших дій з боку чоловіка. Хоча не тільки це їх зупиняє — багатьох стримує побут, діти,осуд, страх змін. Іноді вони не зізнаються собі в тому, що стали жертвами». Ви просто уявіть, настільки це жахливо і наскільки глобальною є проблема домашнього насильства.

Щодо цього, то з’явився важливий пункт – сексуальне насильство “, що стосується подружжя або колишнього подружжя або іншої особи, з якої винуватий перебуває (перебував) в сімейних чи близьких відносинах”. Більш того, юристи відзначають, що будь-яке сексуальне насильство по відношенню до близької людини тепер буде каратися набагато суворіше, ніж насильство стосовно сторонньої людини.

Актуальність цієї проблеми для підлітків

Крім того, хочу підкреслити і те, що вказана проблема є актуальною і для підлітків.

За статистикою Міністерства охорони здоров’я, близько 50% підлітків у віці 15-16 років вступають у статеві стосунки.

Такі контакти для 100 дівчаток на рік завершуються незапланованою вагітністю. Які принципи потрібно прищепити дитині і як потрібно розмовляти про статеві стосунки з підлітком?

Інтимні стосунки – це частина стосунків та сімейного виховання. І тут мова йде і про самоусвідомленість дитини, і про розуміння наслідків таких стосунків. На жаль, програми й проекти виховання дітей у країнах з передовою освітньо-виховною системою, зокрема Голландії, Ірландії чи Швеції, нам у цьому мало допоможуть,адже в інших державах та культурах – інакший принцип побудови стосунків, перш за все сімейних. Історично і культурно ми різні, тож нам треба починати вибудовувати власний концепт виховання. Що, наразі, ми вже з вами робимо. Тож, маємо всі аргументи для того, щоб почати дбати про культуру і про усвідомлення наслідків.

Психологи стверджують, що статеве виховання повинно починатися в той момент, коли дитина вже ідентифікує себе з чоловічою або жіночою статтю.

А головним аспектом, на мою думку, є саме зразок поведінки батьків та морально-етичний підхід до виховання дітей. Саме ці пункти відіграють важливу роль у становленні особистості й адаптації її до зовнішнього середовища.

Не кожен може оцінити масштабність цієї глобальної проблеми, яка існує , існувала і буде існувати. Критичні наслідки видно неозброєним оком. Я вважаю, такі недоліки людства потрібно ставити на першочергове вирішення.Тож, не зволікаймо!

Share