Categories
Інформація про кінцевих бенефіціарних власників

Подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників у 2021 році

Подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників у 2021 році.

   <em><strong>Пилип Бозріков</strong></em>, юрист
Пилип Бозріков, юрист

Як подати та які нововведення з’явилися у жовтні

11 липня 2021 року набрав чинності Наказ Міністерства фінансів України від 19.03.2021 року № 163 «Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності» (далі – Наказ № 163) і відповідно до частини 4 Розділу Х Закону України від 06.12.2019 року № 361-IX (далі – Закон № 361) був відведений тримісячний строк на подання інформації з відомостями про кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) у 2021 році, який сплинув 10 жовтня 2021 року.

Але з огляду на кількість юридичних осіб (понад 1 млн.), які повинні були подати відомості про КБВ, та пропускну спроможність реєстраційної системи, станом на 6 жовтня 2021 року відомості подали лише 171 333 юридичні особи, тобто пропуск дедлайну був зумовлений об’єктивними причинами. Через що до Верховної Ради України (далі – ВРУ) було подано законопроект № 5807, в якому строки подання відомостей було продовжено.

І вже 8 жовтня 2021 року ВРУ ухвалила законопроект № 5807 щодо зазначення та подання відомостей про КБВ та структуру власності юридичної особи з відтермінуванням набуття чинності у 9 місяців, тобто до липня 2022 року.

Хто повинен подавати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника

Інформацію про КБВ мають подати всі юридичні особи, крім тих, які звільнені від обов’язку подавати відомості про КБВ, перелік яких наведений у п.9 ч.2 ст.9 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».

Отже, не надають відомості про КБВ у 2021 році: політичні партії, структурні утворення політичних партій, професійні спілки, їх об’єднання, творчі спілки, місцеві осередки творчих спілок, організації роботодавців, їх об’єднання, адвокатські об’єднання, торгово-промислові палати, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), релігійні організацій, державні органи, органи місцевого самоврядування, їх асоціації, державні та комунальні підприємства, установи, організації.

Як подати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника

Інформацію про КБВ можна подати кількома способами.

  • Державному реєстратору через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).

З дотриманням принципу екстериторіальності в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя.

  • Направити документи, які містять відомості про КБВ через відділення Укрпошти – рекомендованим листом з описом вкладених документів та повідомленням про вручення. У разі направлення документів з відомостями про КБВ через відділення Укрпошти, підписи керівника (чи належним чином уповноваженої особи) юридичної особи – заявника необхідно засвідчити нотаріально на заяві, схематичному зображенні структури власності, копіях сторінок паспортів.
  • Державному чи приватному нотаріусу, який надає послуги зі здійснення реєстраційних дій та внесення інформації до ЄДР.

Документи, які необхідні для подання інформації про кінцевого бенефіціарного власника

Звіт про КБВ формується в обсязі визначеному, статтею 171 Закону № 755 з наступних документів:

  • заява щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) – форма 2 або заява щодо державної реєстрації юридичної особи громадського формування – форма 4;
  • структура власності за формою та змістом відповідно до Наказу про структуру власності № 163;
  • витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи нерезидента в країні її місцезнаходження, – у разі коли засновником юридичної особи є юридична особа – нерезидент;
  • нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує особу, яка має статус як КБВ юридичної особи, для фізичної особи – нерезидента, та якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру – для фізичної особи-резидента.

Зауважу, що листом Міністерства юстиції України від 19.05.2020 р. № 107/8.4.4/32-20 надано роз’яснення, що якщо фізична особа – резидент є КБВ і має паспорт громадянина України у формі книжечки (а не ID картки з безконтактним електронним носієм), то необхідно подавати нотаріально засвідчену копію паспорта.

За наявності ID картки у резидента, жодних копій не вимагається. Дані ID картки резидента достатньо вказати у заяві.

Документи видані за законодавством іноземної держави повинні бути легалізовані (консульська легалізація чи апостиль) згідно з п.13 ч.1 ст.15 Закону № 755, якщо інше не встановлено міжнародними договорами України. Документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений українською мовою із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу, або підпису перекладача (п.14 ч.1 ст.15 Закону № 755).

Скільки коштує подання інформації про кінцевого бенефіціарного власника

Адміністративний збір НЕ буде справлятися у разі подання державному реєстратору інформації про КБВ в обсязі, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

У разі подання інформації про КБВ через приватного нотаріуса ціна у Києві становить близько 2 000 грн.

Положення про форму та зміст структури власності

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.