Україна – країна стартапів або «per aspera ad astra»

Лізанець Ігор Романович, ФЕтаУ, 3 курс, ЕМП-302,  lisanets1998@gmail.com

В сучасних умовах, не звертаючи уваги на економічну кризу, стартапи в Україні все більше і більше розвиваються, набираючи неабиякої популярності як серед молоді так і серед досвідчених підприємців, винахідників, економістів і просто людей, які цікавляться бізнесом. Виникає просте і логічне запитання : «Чому так відбувається?».  А відповідь на це питання проста і складна водночас: «Все так відбувається через те що ми живемо!».

І це справді так, адже саме наше існування є причиною того, що постійно виникають все нові і нові потреби, виникають ідеї як ці потреби задовольнити по-новому, забувши про старі і такі банальні способи. Відбувається це через те, що світ змінюється, міняється епоха, міняється все і з’являються нові генії з новими ідеями, з новим стилем мислення. Саме зміни і є причиною виникнення стартапів.     

Але  в нашому світі для ефективної реалізації стартапів потрібні певні  специфічні умови для них. І таких умов в Україні немає. Зараз українське законодавство взагалі не пристосоване для роботи зі стартапами та ринком венчурного інвестування. Немає ніякої підтримки стартапів з боку держави. Лише в останні роки держава якось почала сприймати проблему стартапів. «В Україні навіть немає тієї форми юридичної особи, яка дозволяє вести стартап-бізнес та залучати інвестиції», – розповідає співзасновниця стартапу Cardiomo Ксенія Бєлкіна.

У нас, банально, немає ефективної системи захисту звичайної та інтелектуальної власності. Україні доведеться пройти довгий шлях, щоб стати безпечним місцем для стартапів і венчурних інвестицій. Спочатку – обмежити вилучення правоохоронцями серверів, продовжити валютну лібералізацію для вільного припливу капіталу за кордон і з-за кордону, посилити захист власності, в тому числі інтелектуальної.

Але попри все це у нас були, є і ,я гарантую, будуть якісні і ефективні стартапи! То в чому ж секрет успіху українських стартапів? А те що українські стартапи мають успіх сумнівам не підлягає, адже про українських розробників знають у всьому світі. Приміром, на виставці CES 2017, що відбувалася в Лас-Вегасі, участь в якій, крім інших, взяли і вісім українських стартапів. А ще три українські команди-фіналісти вийшли в фінал Eurasia Mobile Challenge і тепер змагатимуться за головний приз в $20 тис., а також можливість поїхати в Барселону на Mobile World Congress 2017.

З останніх українськіх розробок, відзначених на престижних міжнародних конкурсах, можна назвати:

Photofact – розробка, яка захищає фотографії від підробки;

Luckfind.me (Online Lost & Found Luckfind.me) – сервіс пошуку втрачених речей;

InCust – безкарткова програма лояльності для бізнесу;

Solargaps – розумні жалюзі, що автоматично відстежують положення сонця і генерують електроенергію;

Technovator – пристрій для дистанційної зарядки смартфонів.

Є вже проекти, які реально заслужили визнання у світі і на фінансування яких інвестори не пошкодували грошей в 2016-му році:

Sixa – сервіс для створення віртуального “хмарного” комп’ютера. У минулому році стартап зміг пройти акселерационну програму Y Combinator і залучити $120 тис. інвестицій. Після декількох раундів посівної стадії українська команда змогла отримати ще $3,5 млн від каліфорнійського фонду Tandem Capital, української Digital Future і Horizon Capital.

eTachki – онлайн-аукціон старих автомобілів. Відразу після перезапуску в проект зайшла інвестиційна компанія TA Ventures. Це допомогло залучити $1 млн.

Allset – сервіс для замовлення їжі і бронювання столиків в ресторанах. Розробники протестували різні бізнес-моделі і запустила в США додаток, який допомагає завчасно замовити столик і їжу в ресторанах. З кожного замовлення стартап заробляє $2 – один від ресторану, другий – від користувача. З 2016-го проект залучив $3,35 млн від Andreessen Horowitz і ряду інших інвесторів.

Отже, успішні стартапи у нас були і будуть, але необхідно виділити фактори, за рахунок яких в дуже незручних і непідготовлених умовах усі ці стартапи змогли стати успішними.

До таких факторів віднесемо:

  • фактор індивідуального таланту;
  • фактор слабкої економіки;
  • фактор іноземного інвестора;
  • фактор глобалізації (відкритості ринку).

Фактор індивідуального таланту. Зрозуміло, що без таланту, без особистих здібностей людей, стартапи не виникали б. В Україні люди достатньо освічені і ще й дуже кмітливі , до того всього. Вони дуже часто шукають нестандартні виходи із  достатньо простих і стандартних ситуацій. Пізніше це відображається і в процесі пошуку рішення в досить рідкісній і складній  ситуації. Тобто мислення українців дещо відрізняється від мислення людей у всьому світі і це часто приносить свої  позитивні наслідки. І саме найбільш освічені і нестандартні з усіх цих кмітливих людей дуже часто стають стартаперами в нашій країні.

До цього фактору можна віднести ще й освітню складову, адже яким би не був талант, але його потрібно спочатку розкрити, а у нас цим займаються , в основному, вищі навчальні заклади. Тим більше  освіта в інженерних, природничих  та технічних галузях в Україні вважається дуже непоганою. І в поєднанні з природним хистом, хороша освіта дозволила багатьом українцям запустити свої стартапи, які стали, стають або стануть успішними.

Фактор слабкої економіки. За весь період існування в нашій країні постійно є багато економічних проблем. Ми ніби не можемо вийти з цього кризового стану. Але і це має свої позитивні наслідки: люди вже звикли жити в умовах постійних економічних проблем, вони не чекають особливих покращень в економіці і в житті , які були б спричинені державними органами влади ( в силу таких факторів, як корупція, відсутність управлінських навичок в  наших лідерів, некомпетентність), і люди вирішують самі щось придумувати, самостійно викручуватись із скрутного становища, тобто ось ця кризова ситуація слугує своєрідним стимулятором для населення, для створення чогось нового, для створення стартапів.

Фактор іноземного інвестора. Історично так склалося, що українські землі завжди цікавили наших близьких та далеких сусідів. І наш час не є виключенням, адже щоб там не говорили про непривабливість нашої економіки для закордонних інвесторів, про те що вкладати в Україну ніхто не хоче, але закордонні інвестори постійно слідкують за українським ринком стартапів. Інакше як пояснити те , що коли з’являється справді непогана ідея стартапу, вона майже відразу знаходить собі інвестора, найчастіше закордонного, і далі виливається в успішний, або не дуже, стартап.

Іноземні інвестори грають величезну роль для розвитку і підтримки стартапів в Україні. Саме завдяки тому, що вони постійно слідкували за ринком українських старапів, цей ринок ще існує і навіть зміг розвиватися в дуже скрутних умовах, без державної та законодавчої підтримки. Безумовно іноземні інвестори є чи  не найголовнішим фактором успішності багатьох українських стартапів.

Фактор глобалізації (відкритості ринку). Якщо ж ідея не знаходила підтримки ні в іноземних інвесторів, ні в власних і не було можливості для її подальшого просування в Україні, то ті з стартаперів, хто мав можливість, їхали за кордон зі своїми ідеями. Дехто взагалі переїжджав в іншу країну і відкривав там свій стартап, а багато хто просто відвідував різні конкурси, ярмарки та виставки проектів. Але це все можливе і вітається завдяки глобалізації, яка активно поширюється світом. Ще один позитивний наслідок глобалізації в даній сфері – це можливість спільних  міжнародних проектів, можливість міжнародного крауфандингу, залучення інвесторів, які не мають можливості моніторити наш ринок, можливість активного інформаційного обміну.

Щоправда тут виникає інша проблема: А чи можемо ми стартапи , які були реалізовані за кордоном за участю українців, назвати українськими?  Це доволі дискусійне питання, але я вважаю, що наявність в засновниках стартапу українця  і його бажання визнати цей стартап частково або повністю український є вагомою підставою  для того, щоб ми могли назвати стартап українським. І не має значення, що він реалізований за кордоном, що він повністю профінансований іноземними інвесторами, що він, можливо, абсолютно не приживется в Україні.

Підводячи підсумок, можна сказати, що Україна може бути країною стартапів, адже сам менталітет цьому сприяє і навіть частково скрутна економічна ситуація. Надалі кількість стартапів буде зростати , враховуючи те, що ми потихеньку вибираємося з кризи і те, що уряд готує законопроект підтримки стартапів в Україні , тобто в подальшому буде ще й опора з боку держави, що ще більше мотивуватиме людей просувати свої ідеї. Тому незважаючи ні на що потрібно рухатися вперед, розвиватися і робити світ кращим.

 

Share