Задача 1 до семінару 2 (“Право”)

Окружний адмінсуд Києва тимчасово заборонив Уляні С. виконувати обов’язки міністра охорони здоров’я через те, що вона має подвійне громадянство і більше місяця є виконуючою обов’язки.

Обставини справи:

Окружний адміністративний суд міста Києва розглянув заяву про забезпечення адміністративного позову, подану Ігорем М.

Суд відкрив провадження у адміністративній справі за позовом Ігоря М. до в.о. Міністра охорони здоров’я України Уляни С. щодо відсутності у неї повноважень Міністра. Позивач просив суд встановити відсутність у Уляни С. компетенції (повноважень), передбаченої, зокрема, але не виключно, статтею 44 Закону України «Про Кабінет міністрів України», пунктом 10 Положення про Міністерство охорони здоров’я, затвердженого відповідною Постановою Кабміну.

Ухвалою суду від 5 лютого 2019 року таку заяву було задоволено частково. Зокрема, судом ухвалено – заборонити першому заступнику Міністра охорони здоров’я України Уляні С. вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію повноважень Міністра охорони здоров’я України. У той же час, відповідачу не було заборонено здійснювати повноваження, які були делеговані йому як заступнику Міністра.

Своє рішення суд мотивував наявністю ознак очевидної протиправності у тимчасовому виконанні першим заступником Міністра охорони здоров’я України повноважень такого Міністра у строк, що перевищує один місяць з моменту наділення особи відповідними повноваженнями (27 липня 2016 року).

При цьому, судом було встановлено, що поза межами такого строку перший заступник Міністра охорони здоров’я України може виконувати виключно ті повноваження Міністра охорони здоров’я України, які були йому надані за дорученням такого Міністра. Водночас, станом на час прийняття рішення про забезпечення адміністративного позову, докази прийняття такого розпорядчого документу відсутні.

Окрім того суд врахував доводи позивача про те, що у 2015 році Уляна C. отримала громадянство України і, водночас, досі перебуває у іноземному громадянстві (громадянство США), в той час як відповідно до Закону України «Про громадянство України» в Україні існує єдине громадянство.

Чи підлягає задоволенню позовна заява громадянина Ігоря М.? Чи є правомірним рішення суду про заборону першому заступнику Міністра охорони здоров’я України Уляні С. вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію повноважень Міністра охорони здоров’я України? Чи правомірно суд врахував доводи позивача про те, що у 2015 році Уляна C. отримала громадянство України і, водночас, досі перебуває у іноземному громадянстві (громадянство США), в той час як відповідно до Закону України «Про громадянство України» в Україні існує єдине громадянство.

Share